Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
6'lı Masa'nın ekonomi patronlarından İktisat Kongresi sunumları... DEVA'lı Çanakçı: Enflasyonu 2 yıl içinde tek haneye indireceğiz!
Politika
18 Mart 2023 Cumartesi 19:46

6'lı Masa'nın ekonomi patronlarından İktisat Kongresi sunumları... DEVA'lı Çanakçı: Enflasyonu 2 yıl içinde tek haneye indireceğiz!

İktisat Kongresi toplantısında konuşan DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı, "Yeni nesil kalkınma stratejisi çerçevesinde hazırlanmıştır. temel hedeflerimiz kapsamında enflasyonu 2 yıl içinde kalıcı olarak tek haneye indirmek, enflasyon ile mücadeleyi  sürdürürken  büyüme hızını ortalama yüzde 5'in üstüne çıkarıp dolar bazında milli geliri 5 yıl içinde en az 2 katına çıkaracağız" dedi. 

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ-  İzmir İktisat Kongresi’nin 4’ncü günü kritik toplantılar ile  tamamlandı. Günün ilk saatlerinde ‘deprem’ temelli katılımcıların gerçekleştiği toplantılarda, son olarak ise sahneye 6’lı Masa’nın genel başkan yardımcıları çıktı.

Toplantıda konuşan DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı,  "Bende Millet İrtifakı olarak tam bir mutabakat ile hazırladığımız ortak mutabakat metnimizin temel unsurlarını paylaşacağım. Ortak politikalar mutabakat metnimizde Türkiye için yeni nesil kalkınma stratejisi ortaya koyuyoruz. Bu strateji 4 ana unsuru üzerine konuşmuştur. Bunlardan binicisi tutarlı ve akılcı politikaları güçlü ve tutarlı bir şekilde uyarlayarak makro ekonomik istikrarı sağlamak ve öngörülebilir güven veren bir yatırım programını uygulamaktır. Yeşil dönüşümü ve yeşil ekonomiye geçici, üretim sürecinin, teşvik politikaların merkezine yerleştirmekti.  Aşırı yoksulluğun sıfırlandığı tek bir vatandaşımız bile yatağa aç gitmediği, kapsayıcı bir ekonomi inşaa etmektir. Bunlar  güçlendirilmiş parlamenter sistem altında özgürlükçü, çoğulcu  ve güçlü parlamenter sistemin  olduğu bir zemin üzerinde yükselecektir.  Mutabakat metnimizin ekonomi finans ve istihdam bölümünde 238 hedef ve politika yer almaktadır" dedi.

MERKEZ BANKASINI ANKARA'YA TAŞIYACAĞIZ
Belli başlı maddeleri sayarak sözlerine devam eden Çanaklı, "Bunlar yeni nesil kalkınma stratejisi çerçevesinde hazırlanmıştır. Temel hedeflerimiz kapsamında enflasyonu 2 yıl içinde kalıcı olarak tek haneye indirmek, enflasyon ile mücadeleyi sürdürürken büyüme hızını ortalama yüzde 5'in üstüne çıkarıp dolar bazında milli geliri 5 yıl içinde en az 2 katına çıkaracağız. Aşırı yoksulluğu sıfırlayacağız. 5 yıl sonunda yıllık ihracatı 600 milyar dolara çıkaracağız. Son 40 günde çok ağır bir deprem ve sel felaketi ile karşı karşıya kaldık. 50 bine yakın canımız hayatını yitirdi. Altyapıda üretim araç ve gereçlerinde kayıplar yaşadık. Hedefimiz deprem bölgesini hızla ayağa kaldırmak, deprem bölgesinde riskli yerleri dirençli hale getirmektir. Bunun için atacağımız adımları millet ittifakı olarak kısa sürede paylaşacağız. Yaşadığımız depreminlerin ekonomik maliyetlerini 100-150 milyar dolar tutarına ulaşacağının tahmin edilmektedir.  Millet ittifakı olarak bu gerçeğin farkındayız. Biz temel ekonomik hedeflerimizden taviz vermeden, harcamalarda öncelikleri değiştirerek, israf ve yolsuzluğa son vererek yeni gelir imkanları yaratarak, uygun koşullu uzun vadeli iş ve dış kaykaları düzenleyerek bu zorlukların üstesinden geleceğiz. Cumhurbaşkanı sistemi ile kurumlarda ciddi çöküşler yaşanmıştır. Bu süreçte çok ağır bir tahribat yaşayan ekonomi kurumlarını ayağa kaldırmak önemli önceliğimizdir. Bu çerçevede merkez bankasının bağımsızlığını içeren maddelerin mecliste çoğunlukla değişimi ile ilgili kararlar alacağız. Merkezin İstanbul'daki birimlerini hızla Ankara'ya taşıyacağız. İktidara gelir gelmez halının altına süpürülen kamu açıklarını tespit etmek için bir komisyon oluşturacağız Bu komisyonu kurumlardan bilgi alma amacıyla tam yetkili yapacağız.  Cumhurbaşkanlığı envanterindeki gereksiz uçakları satıp yangın söndürme uçakları alacağız" ifadelerini kullandı.

Mütabakat meninin bir kısmını sunabildiğini dile getiren Çanakçı, “Mütaabakat metnimizde yer alan ancak kısa süre içinde 5’d e1’ine değinebildiğim politikalarımızda ülkemizi orta gelir tuzağından kurtarıp yüksek gelir seviyeli ülkeler seviyesine yükselteceğiz. Bu kongrede görüşülenler geleceğin Türkiye’nin inşasında bizlere yol gösterecektir” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 vatandas
 18 Mart 2023 Cumartesi 21:26
kimle indireceksiniz %0.5 oyunuzla mı:-)))) Ay iyi guldurdun ya
 İZMİRLİ
 18 Mart 2023 Cumartesi 21:12
6 aya ne oldu ...
 Ekonomist
 18 Mart 2023 Cumartesi 20:08
Anlat anlatın heyacanlı oluyor kendiniz söylüyor kendiniz dinliyorsunuz...
 ATA
 18 Mart 2023 Cumartesi 20:04
ANLAŞILDI TAMAM...
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git