Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Soyer’den ‘kongre’ değerlendirmesi: Umudumuzu kaybetmek için bir sebep yok!
Yerel Yönetimler
18 Mart 2023 Cumartesi 18:51

Soyer’den ‘kongre’ değerlendirmesi: Umudumuzu kaybetmek için bir sebep yok!

İktisat Kongresi değerlendirme toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Heyecanımız ve umudumuz artarak devam ediyor. Görüyoruz ki her günkü buluşmamızda toplantılarda umudu kaybetmek için bir sebep yok. Umudumuzu korumak ve geleceği inşa etmek için çok sebebimiz var” ifadelerini kullandı.

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 15 Mart'ta startı verilen İzmir İktisat Kongresi’nde gerçekleştirilen paydaşlar ile yapılan toplantıları değerlendirdi.

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) küçük salonda düzenlenen toplantıda değerlendirmelerde bulunan Başkan Soyer kongre ile ilgili merak edilenlere yanıt verirken, ayrıca alınan kararlar ile ilgili de bilgiler paylaştı.

UMUDUMUZU KORUMAK İÇİN...
Paydaş toplantılarının sonuncusunun tamamlandığını dile getiren Soyer, "Bugün maratonun 4’ncü günü tamamlandı. AASSM’de çok değerli konuşmacılarımız vardı. Bugün aynı zamanda paydaş toplantılarının 2'ncisini ve sonucunu yapmış oldu. Paydaşlarımız 8 ay boyunca geliştirdikleri çalıştıkları, ilkeler ve kararları müzakere etmeye devam ettiler. Bu 2 gün boyunca yaptıkları müzakerenin 2 ana başlığı vardı. Birincisi diğer paydaşların çalışmalarını müzakere ettiler. Ardından 4 ayrı masada toplanan 200 farklı akademisyenin doğa, tarih, demokrasi ve inovasyon başlıkları altında yaptığı kavramsallaştırma çalışmalarını müzakere ettiler. Paydaş toplantılarımız bugün sonlandırırken, yarın nihai olarak tüm bu metinler yüksek istişare kurumumuz önüne gelecek. Kurul bir yananda bunları değerlendirecek diğer yandan iktisat kongresinin manifestosunun giriş bölümünü çalışacaklar. Bundan sonra önümüzde 3 gün var bu süreçte öncelikle Millet İttifakı'nın genel başkanlarını dinleyeceğiz. Onlardan da ilham alacağımız bir çok konuşma yapılacağını tahmin ediyoruz. Son 2 günümüz paydaş gruplar arasında arsa uyuşmazlıkları. Bunu müzakere ederek karşılıklı olarak değerlendirmeleri ve bunların aşılıp aşılamayacağını göreceğiz. Ve 21 Mart'ta da son haline gelmiş metinleri oylara sunacağız ve iktisat kongresini tamamlayacağız. İlklere ve kararlar tamamlanmış olacak. 21 Mart akşamına kadar önümüzdeki 3 gün içinde tamamlanmış olacak bunlar. Bütün bunlar bittikten sonra tüm siyasi partilerimizin tüm STK'ların vakıfların, meslek odalarının önüne koyacağımız kararlar bitmiş olacak. Bir yandan bunu başlatacağız, diğer yandan da önümüzdeki yıla hazırlanmaya başlayacağız. Gelecek yıl bütün bu alınan ilke ve kararların takipçiliğini yapıyor olacağız. Gelecek yıl tekrar toplandığımızda hangileri ile ilgili nasıl yol alındığını ve nasıl engellerle karşılaşıldığını tartışıyor olacağız. Yeni ortaya çıkan hayaller varsa yine bunları masaya koyacağız. İktisat Kongresi yüz yıl öncesinde yapıldığı gibi yeni Cumhuriyetin İktisat politikaları koymuşsa, bizim bu gün ki heyecanımızı Türkiye'nin gelecek 100 yılına ışık tutacak ilke ve kararları oluşturmak. Biliyoruz ki 100 sene önce belki de en zor dönemlerini yaşayan atalarımız nasıl bunlara çözümü üretmiş ise, bugünde Türkiye'de yaşanan hayat pahalılığı, yüksek enflasyonun altından nasıl kalkacağım ve nasıl daha güzel bir ülke kuracağımıza dair kararlar ve ilkeler ortaya konmuş olacak. Heyecanımız ve umudumuz artarak devam ediyor. Görüyoruz ki her günkü buluşmamızda toplantılarda umudu kaybetmek için bir sebep yok. Umudumuzu korumak ve geleceği inşa etmek için çok sebebimiz var" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Köylü Kadir
 19 Mart 2023 Pazar 08:39
Umut fakirin ekmeği derler ama yanlış söylenmiş umut siyasetçinin seçim meydanlarında duyduğumuz nutuklardır eskiden siyasetçiler köylere geldiğinde köylünün isteklerini sigara paketine yazardı şimdi sağlık için içmiyoruz bu sigara paketini köyden çıkarken köyün dışında atmış köylü bu paketi bulup altın saklar gibi saklıyor çünkü aynı siyasetçi köye geleceğini biliyor çünkü siyasetçiler milletvekili olarak emekli oluyor tam yine istek ve dilekleri dinliyor bu sırada köylü geçen seçimlerde isteklerin yazılı paketi veriyor sayın vekilim listede yer kalmazsa buna yazabilirsiniz diyerek,şimdi köylü çaresiz çünkü istekler cep telefonu veya tablete yazılıyor danışmanları tarafından köylü artık belge bulamıyor...
 Izmirli
 19 Mart 2023 Pazar 00:01
Izmır'in geleceğini ipotek ettiniz,showlar ile havanda yoğurt yaptınız...
 ismail
 18 Mart 2023 Cumartesi 21:28
senı baskan koltugunda gormek zaten umudu bitiren birsey
 İZMİRLİ
 18 Mart 2023 Cumartesi 20:04
UMUDUMUZU KAYBETMEDİK Kİ..
 Izmirli
 18 Mart 2023 Cumartesi 19:52
Sayın SOYER izmir sizden çoktan umudu kesti,genel merkezde aynı durumdadır diğer büyük şehir belediye başkanları cumhurbaşkanı yardımcısı olarak gündemde yerlerini aldılar ya siz...
 CENGİZ
 18 Mart 2023 Cumartesi 19:35
İzmir'de iktisat kongresi yapılıyor ancak İzmir mali müşavirler odasından hiç kimse davet bile edilmiyor çok enteresan
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git