Ege'de Sonsöz
Akşener’den İzmir’de CHP'li yerel yönetime salvo ve ‘arka sokaklar’ çıkışı: Hizmetsizlik nefrete dönüştü!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 15:44

Akşener’den İzmir’de CHP'li yerel yönetime salvo ve ‘arka sokaklar’ çıkışı: Hizmetsizlik nefrete dönüştü!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir’de partisi tarafından düzenlenen programda açıklamalarda bulundu. CHP’li yerel yönetimi hedef alan Akşener, “Maneviyat üzerinden oluşturulmuş kampanyalar ile kamplaştırılırsanız kazandık zannedersiniz ancak kazanmamış olursunuz. Arka sokaklara gidin. İzmirli olarak kabul edilen, kendini İzmirli olarak kabul eden insanlara karşı hizmetsizliğin nasıl nefret oluşturduğunu görürsünüz. Bu  da engellemek için Ümit'i seçmenizi istiyorum” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN/EGEDESONSÖZ- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir’de partisi tarafından düzenlenen programda yer aldı.

Programda İYİ Parti’nin aday ve proje tanıtımları gerçekleştirildi. Programa İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir Milletvekili Hüsmen Kırkpınar, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan, İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale ile il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı.

- İYİ PARTİ’DEN İZMİR İÇİN DİKKAT ÇEKEN VAATLER

-İYİ PARTİ’DEN CHP’Lİ YEREL YÖNETİME ELEŞTİRİ: İZMİR, HİÇBİR PARTİNİN KALESİ DEĞİLDİR!

Programda ilçe belediye başkan adaylarının tanıtımı da gerçekleştirildi. 

Programda Genel Başkan Akşener açıklamalarda bulundu.

Akşener konuşmalarının satır başları şöyle:

“Ülkü Başkan'a bir kardeşimiz rahmetli Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünde çıkan gazeteyi getirmiş. Onu okuyunca neden İzmir'e bu kadar gıcık olunduğunu anladım. İyi ki varsın İzmir. Milletimizi iki kutup arasından kurtarmak için yola çıktım. Zaman zaman asabileşsem de milletim adına oy, destek ve teveccühünüzü istiyorum. Dolayısıyla hazmetmişimdir, yutmuşumdur bana karşı yapılanı. Ancak Atatürkümüze ve ailesine karşı söylenen hiçbir sözü yutamadım ben. Çünkü benim babamın arkadaşı Atatürk'ün arkadaşıydı. Atatürk'ümüzün onun annesinden, kız kardeşleri ile ilgili o kadar şeyler dinledim ve hatıralara şahit oldum ki, Zübeyde Annemizin hakkında bu dönemde konuşulan çirkinliklerin hiçbirini hazmedemedim. Zaman zaman ağzımı bozdum küfür ettim, şerefsiz dedim, o kişiler tarafından mahkemeye verildim. Ancak isterdim ki Türkiye'de yer yerinden oynasın. Ancak oynamadı. Bu yumruk arasındaki sistemden herkes memnun…

ATATÜRK’ÜN VARİSİ OLANLAR DEM’LENİYOR
İzmir Atatürk'ün, Zübeyde annenin şehridir. İşgale hayır diyen şehirdir.  Biz onları doğru anlatamadığımız için Atatürk'ün varisi olanlar ‘Dem’leniyor bugün. Atatürk'ün varis olanlar bu derece bazı konularda geniş düşünceli olamazlar. Bir tarafta bu var. Diğer tarafta da anasından başlayarak Atatürk'ün her bir haline iftira atanlar var. Bunu seyreden yöneticiler var. Ben seyredemem. Seyredemediğim için başıma her şey geldi. Gelmesine de razıyım.

Bugün İzmir'de bir karar vereceksiniz. 31 Mart’ta bir karar vereceksiniz. Bu karar 'İzmir benimdir kardeşim ceketimi aşsam kazanırım diyenlere hayır diyeceksiniz. Ya da Atatürk'ün bugünkü torunu sayabileceğimiz, onun uğruna adına ne gerekiyorsa yapacağına emin olduğunuz İYİ Parti İzmir Adayımız Ümit Özlale'ye evet diyeceksiniz.

Ne o taraf ne bu tarafla olmak mecburiyetinizi ortadan kaldıracaksınız. Bunu aynı zamanda Türkiye'de ortadan kaldıracaksınız. Türkiye'yi zora sokan anlayışı değiştireceksiniz.

BİRİNE GÖRE GAVUR İZMİR, BİRİNE GÖRE MECBUR İZMİR’SİN
İzmir hem ilk kurşunu atan hem ekonominin merkezi bir şehrimiz. İzmir'de iktisat kongresi yapmış Şimdi İzmirlilerin sadece bunun için bile bir emanete sahip çıkma mecburiyeti var. Bir başka konu o günden bugüne İzmirlilerin hiç siz Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen insanlara kötü davrandığını gördünüz mü? Göremezsiniz. İzmir Atatürk'ün şehri olduğu için ve Türkiye'nin her bir köşesinden gelen ve doğduğu değil doyduğu yerde İzmir'e katkı sunan herhangi bir şehrin orasında doğmuş kişiye yanlış davranış gördünüz mü? Göremezsiniz. Eğer İzmir'de o yıllarda ‘ne gerek var Yunan gelmiş  koca İngilizler, Fransızlar, onlar şunlar burada’ diyip onlarla el sıkışılsaydı ne olurdu? Atatürk’ümüz manda ve ya sığınmacılık sisteminin içinde olsa ne olurdu? O günün şartlarında mantıklı olan mandayı kabul etmekti. Ancak ne yaptı herkesin gözünde meçhule gitti. Samsun'a çıktı!  O meçhulden başarılı çıkacağına inanıyor. Neden? Size güvendi. Çok kolaydı el sıkışmak. İster ABD ister İngiltere ile el şıkış. Herkes onu diyordu. Ancak Atatürk reddetti ve milletine güvendi.  İYİ Parti'nin misyonu mandayı kabul etmemektir. İYİ Parti'nin misyonu sen aday çıkarırsan o kazanır cümlesine uymamaktır. İyi adaylar çıkar o kazansın, sen kazan ben kazanayım! Zaman zaman bana esnek ol diyorlar, ben eğilmem diyordum. O gün nasıl var olanı reddettiyse Atatürk’ümüz, güvendiyse milletine, o irfan feraset onunla beraber olmuşsa...Alt tarafı belediye bu. Alt tarafı bir seçim. Seni hiçbir zaman velinimet görmemiş, birine göre sen gavur İzmir'sin, diğerine göre sen mecbur İzmir’sin. Hadi oradan! Özlale seçildi. CHP'nin belediye başkan adayı ve bundan önce yöneten başkanları ile... Özlale kazandığında laik hassasiyetleri yüksek, Atatürk'ü seven, demokrasinin hukukun üstünlüğüne, adalet, liyakate inanan, İzmirlinin dediğinin dışında ne yapar ki? Ben kefilim kendisine. Buna karşılık ben mübadil bir ailenin kızıyım.”

ARKA SOKAKLARA GİDİN
Zorluğu da bilmelisiniz, zorluğu da bilen birisini seçmelisiniz. İzmir'in ‘Ümit'i var. Hiç kimseye hiçbir şeye mecbur değilsiniz. Siz patronsunuz. Her 5 yılda bir belediye seçimleri olur. Bu defa seçin Ümit'i beğenmezseniz yanlış yaparsa değiştirin. Maneviyat üzerinden oluşturulmuş kampanyalar ile kamplaştırılırsanız kazandık zannedersiniz ancak kazanmamış olursunuz. Arka sokaklara gidin. İzmirli olarak kabul edilen, kendini İzmirli olarak kabul eden insanlara karşı hizmetsizliğin nasıl nefret oluşturduğunu görürsünüz. Bu  da engellemek için Ümit'i seçmenizi istiyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Tiyatro bitti
 22 Şubat 2024 Perşembe 20:38
Belli oldu ki İyi Parti MHP'den kopan ama kopan oyların CHP'ye gitmesini önlemek için kurulmuş bir parti.
 Biz
 22 Şubat 2024 Perşembe 20:21
Aksener, iyi partinin son seyansını yaşadığını kavradı ortaya salvo yapıyor. İZMİR SENİN SÖYLEDİKLERİNE PABUÇ BIRAKMAYACAK
 özlale
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:56
aynen öyle izmir pislikten gecilmiyor çöp çukur öamur..........
 İZMİR DEĞİŞECEK
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:47
Hanımefendi İZMİR de ESAMEN bile konuşulmayacak nokta
 Kılıçdaroğlu haklıymış
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:26
İyi de Tunç Soyer Millet İttifakı'nın adayı değil miydi?
 ARKA SOKAK
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:00
Sayın AKŞENER, hem altılı masada ki hem de daha sonraki bir çok tavrın, tercihlerin ve savrulmalarınla özelliklede Sayın İMAMOĞLU'na yönelik yaklaşımınla artık İzmir'de bir karşılığın yoktur. NOKTA
 Cumhuriyetli
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:17
söyle ümitede o gelsin arka sokaklara.
 Gültepeli
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:09
sana verdiğim oylara yazıklar olsun
İYİ Parti adayı Özlale, vaatlerini açıkladı: İzmir'i, Ankara'ya muhtaç bırakmayacağız!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 16:23

İYİ Parti adayı Özlale, vaatlerini açıkladı: İzmir'i, Ankara'ya muhtaç bırakmayacağız!

İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale, yerel seçimlerle ilgili olarak vaatlerini ve projelerini açıkladı. Özlale "“Tüm bunları nasıl yapacağız?  Bir aday Ankara'dan kaynak getireceğim diyor diğer aday kaynağını bile açıklamıyor, başkasına teslim  olmayın diyor sadece. Biz bunu nasıl başaracağız? Kendi gelirimizi yaratacağız. İzmir kendi bütçesini yaratıyor. 5 yıl içinde merkezi hükümetten aldığımız gelir kalemlerini bütçenin yüzde 20'sine, 2'nci yılda yüzde 40'ına ulaştıracağız. İzmir'i Ankara'ya muhtaç bırakmayacağız. Mevcut belediye gibi bahaneye sığınmayacağız" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN/EGEDESONSÖZ- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir’de partisi tarafından düzenlenen programda yer aldı.

Programda İYİ Parti’nin aday ve proje tanıtımları gerçekleştirildi. Programa İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir Milletvekili Hüsmen Kırkpınar, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan, İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale ile il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı.

KENDİ GELİRİMİZİ YARATACAĞIZ
Programda Büyükşehir adayı Özlale projelerini tanıttı. Programda açıklama yapan Özlale “Tüm bunları nasıl yapacağız?  Bir aday Ankara'dan kaynak getireceğim diyor diğer aday kaynağını bile açıklamıyor, başkasına teslim  olmayın diyor sadece. Biz bunu nasıl başaracağız? Kendi gelirimizi yaratacağız. İzmir kendi bütçesini yaratıyor. 5 yıl içinde merkezi hükümetten aldığımız gelir kalemlerini bütçenin yüzde 20'sine, 2'nci yılda yüzde 40'ına ulaştıracağız. İzmir'i Ankara'ya muhtaç bırakmayacağız. Mevcut belediye gibi bahaneye sığınmayacağız” dedi.

Özlale şunları söyledi:

“Tam 101 yıl önce 9 Eylül coşkunun tadını çıkarılırken iktisat kongresini yapmış. Mesele sadece belediye kazanma meselesi değil. Bizler sizin desteğiniz ile o belediyeyi kazanırız. Bizim daha büyük hayallerimiz var, daha büyük İzmir vizyonumuz var. İzmir’i sanayinin, ihracatın lokomotifi yapmak için yola çıktık. Ben sizin çöpünüzü toplar, yollarınızı yapar, altyapı sorunlarınızı çözerim. 

-İlk 300 günde geldiğinde su faturalarını yüzde 35 düşüreceğiz. Hiçbir işletme kullanmadığı atıksu bedelini kullanmak zorunda kalmayacak.

-Toplu ulaşım 7/24 olacak.

-Mavi körfez projesi ile kimsenin cebinden para çıkmadan yurtdışı hibeleri ile projeyi başlatıp körfezi ile barışık İzmir'i hayata geçireceğiz.

-İZBAN seferlerini artıracağız.

-Atıl durumdaki hastaneleri güçlendireceğiz, belediye hastaneleri kuracağız. Sizler Bayraklı Şehir Hastanesine mecbur kalmayacaksınız. Yaş almış vatandaşlarımız bakanlığa mecbur kalmadan belediye hastanesinde tedavi olacak.

-İzmir Otogarı’nı yenileyip cep otogarları açacağız.

-Vergi levhası olmayan tüm işletmelere kapatacağız. Suriyeli işletmelerden başlayacağız. 

-Madde bağımlılığını bu kentin hafızasından çıkaracağız.

-Artık denizler taşmayacak yüzer dalgakıranlar ile su ve deniz baskınlarını engelleyeceğiz. Hiçbir eve su basmayacak, sözünü veriyorum.

-İkinci bahar yaşam sitelerinin temelini atacağız. Her ilçede nöbetçi ambulans hizmetlerini başlatacağız.

-Trafiği azaltmak için ağır vasıtalara şehir içinde saat sınırlaması getireceğiz. 

-Kıyı ilçelerde yüzer otopark kuracağız. Kamu binalarının atlına yer altı otoparkları inşa edeceğiz.

-Turizm sezonunun yıla yayıp hepsine marina yatırımlarına ağırlık vereceğiz.

-Dış fonlardan bütçenin yüzde 10 kadar hibe desteği sağlayacağız.

-Açık hava reklam gelirini yıllık 1milyar TL'nin üstüne çıkaracağız.

-İzmirimiz artık elektrikli arabalar ile daha çok tanışacaklar. Her yere elektirkli şarj istasyonu koyacağız.

-Kentsel dönüşüme hız vereceğiz. İYİ Parti, İzmir'i aldığında ve bir daha vermemek üzere aldığımızda 20 yıl içinde burada yüzde 60'ı gecekondu olan şehir değil yüzde 60'sı gecekondusu kalmayan şehir göreceksiniz.

-Belediye iştiraklerini denetleyip belediyenin rüşvetin, yolsuzluğun merkezi haline gelmeyecek. Herkes paranın nereye gittiğini görecek.

-İçme suyundaki kayıp kaçağı yüzde 20'ye indireceğiz.  Başkasının hayallerinin bittiği yerde bizim gerçeklerimiz başlar. Adaylarımızdan biri hukukçu, diğeri plastik cerrahı… Onlara saygım var ancak siz ekonomiste güvenin.

-1 Nisan sonrası Türkiye'nin tasarım ve inovasyon başkenti haline geleceğiz. İhracatımız artacak, kaliteli yatırımlar gelecek İzmirli gençler, İstanbul ya da yurtdışına gitmeyecek, hayallerini İzmir'de gerçekleştirecek.   Basmane Çukuru’na artık utanç çukur değil dünyanın ne büyük inovasyon ve girişimcilik merkezlerinden olacak. Akıllı belediyeciliğin temelleri orada atılacak.  

-Agora'nın altındaki yere dünyanın en iddialı müzelerinden biri yapacağız ve medeniyetler müzesinde İzmirimizin tarihini canlandıracağız.

-İzmir’e İnciraltı gibi güzel ancak metruk bir yer yakışmıyor. Botanik park ve kongre merkezi kuracağız İnciraltı’na. Limanın orada 3 bin 500 kişilik Türkiye'nin en büyük performans sanatları sahnesi olacak. 

 Alsancak Limanı ile Karşıyaka arasında yürüyüş yolu yapacağız, bisikletle 7 dakika yürüyerek 20 dakika sürecek. Çocuklarımızı bize sorduğunda Cumhuriyetimizn 100'üncü yılı ile ilgili simge yapısı var mı dediğinde Alsancak ve Karşıyaka'nın tam ortasındaki yapıları göstereceksiniz.  

-Körfez denize bu kadar yakın ancak bu kadar uzak yaşayan bir şehir olamaz. Yüzer otoparklar İzmir'in otopark sorununu büyük oranda çözecek. Göztepe’nin maçı varsa oraya taşıyacaksınız, oraya araçlar park edilecek. Narlıdere’ye park edeceksiniz, insanlar oraya araçlarını park edecek. Şehrin içine rahat girecek.

-Karşıyaka’nın stadı hak ettiği yerde, hak ettiği şekilde yapılacak. Nerede otopark yoğunluğu varsa yüzer otoparkı ortaya taşıyacağız. İzmir'n herhangi bakanlıktan isteği varsa ben gidip alırım. İzmir'in hakkı Ankara’daysa ben tüm bakanlıklar kavga ederim, müzakere ederim. İzmir'in hakkını İzmir'e getiririm.

-Eshot otobüsleri sensör ile takip edilecek, deniz taksileri yaygınlaştırılacak.

-En sorunlu mahallelerden başlayarak ada bazlı kentsel dönüşüm yapacağız. Kentsel dönüşüm olduğu yerde tüm esnaf bir AVM içinde yer alacak.

-Bugün Konak'ın çöp toplama yeri Alsancak Limanı’nın orası. Döngüsel ekonomiye döneceğiz. Harmandalı, Bergama, Ödemiş’te çöp yakma tesislerinin kapasitesi artırılacak. Acil çözüm timleri kurulacak. Tüm STK'lar ile dirençli kent planı hazırlayacağız.  

-Biz ilk önce uyuşturucu ve madde bağımlılığını bu şehrin lügatında çıkaracağız. İçişleri Bakanlığına söyledim. Narkotik tecrübesi olan emekli emniyet görevlileri ve tedavisi başarılı bitmiş gençlerden ekip kurulacak ve mahalle mahalle raporlayıp bunlara göre çözüm alacağız. 24 saat erişilebilir iletişim kanalları oluşturacağız. Sosyal yaşama katılım ve rehabilitasyon merkezleri kuracağız.

Kadınların güvenliği için sokak aydınlatmalarını arttıracağız, ring seferler düzenleyeceğiz. Başa geldiğimizde İstanbul Sözleşmesine geri dönülecek ama o zamana kadar tüm kadınlara psikolojik destek verecek.

-Düzensiz göçe, Suriyelilere hayır diyoruz. Geçici sığınma statüsündekilerin işyeri açmasını önüne geçeceğiz. Sığınmacılara ait kayıt dışı işyerlerine belediye hizmetlerini kesinlikle verilmeyecek. Kontrolsüz göç sebebiyle mağduriyet yaşayanlar ücretsiz avukatlık hizmet vereceğiz.

-Her mahalleye kreş sözü veriyorum. Hem kadınların işgücüne katılımı attıracağız hem çocukların zihinsel gelişimini sağlayacağız. Okulda yemek uygulamasını başlatacağız. Dar gelirli mahalleler sabah öğlen yemek verilecek. Ben artık İzmir'de hiçbir çocuğun okula aç gitmesine razı gelemiyoruz. Veliler çocuklarına harçlık verirken zor duruma düşmeyecek. Ürünleri bölgedeki kooperatiflerden çiftçilerden sağlayacağız. İzmir'de bir genç KYK borcunu ödeyemiyorsa belediye gelecek. Ben borcunu ödeyeceğim o da sosyal sorumluluk projesinde görev alacak.

-Bizler başka bir partinin sadece çocuklara verdiği oyuncak kadar seçim kampanyası kadar bütçemiz var.Bizler kendi yağında kavrulan bir partiyiz. Bizim maddiyata çok ihtiyacımız yok. 1'den 12'inci sınıfa kadar tüm derslerin görseli binlerce test kitabı var. Eğitim Kart ile biz bunu seçim sürecine kadar 30 bin öğrenciye vereceğiz. 31 Mart’tan sonra tüm çocuklarımıza bu karttan vereceğiz. Çocuklarımız artık eğitimde fırsat eşitliğini hissedecek.

-Yeni bir taksi uygulaması olacak. Taksilerim engellilere uygun olması şartını koyacağız. Engelli sporcuların tüm masraflarını bizler karşılayacağız.

-Ege Üniversitesi en çok öğrencinin ayrıldığı üniversitelerden… Bizler geldiğimizde barınma krizine yaşam siteleri kurarak son vereceğiz. 100 bin öğrenciye 20 GB internet vereceğiz.

-Büyük veri uygulamaları ile yerleştirdiğimiz parçalarla ile sorunu önceden tespit edeceğiz. Artık suyunuzun elektriğiniz kesilmediği, yolunun çekmediği, kanalizasyonunuzun patlamadığı bir İzmir'i yaşayacaksınız.  

-Tek masa projemiz olacak. Belediye gittiğinizde birçok birim var. Birçok büroyu gezmek zorunda kalacaksınız. Yaş almış vatandaşlardan başlayarak birer belediye personeli temsilcisi atayacağım. Gereğinden fazla belediye çalışanımız var ve onları doğru yerlerde kullanmamız gerekiyor. Bunlarla birlikte temsilcinizi arayacaksınız, sorununuz söyleyeceksiniz, temsilci sizin için problemi çözecek ve sizlerde belediyeye gelmek zorunda kalmayacaksınız. Belediye gittiğinizde misafir gibi değil, patron gibi hissedeceksiniz.

Tüm anlattıklarım hayal gibi gelebilir.  İzmir her daim ülkenin ümidi olmuştur. Ve hepimiz biliyoruz ki bu ülkede İzmir varsa ümit vardır. Bizler damarımıza basılmadığı takdirde çok güler yüzlü bir partiyiz. Ümitli güler yüzlü çözüm üretmeye çalışan bir partiyiz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Şerafettin Zeyrek
 22 Şubat 2024 Perşembe 19:41
iyi güzel, fakat dersini çalışmamış. İZMİRİN SORUNLARININ YARISI BİLE DEĞİL. HELE KIRSALLA İLGİLİ HİÇ BİRŞEY YOK.TAŞRA BELEDİYELERİNE NE YAPACAKSIN, KÖYLERE VEYA MAHALLELERE NE YAPACAKSIN. BİRAZ DA BUNLARA KAFA YOĞUR.
İYİ Parti’den CHP’li yerel yönetime eleştiri: İzmir, hiçbir partinin kalesi değildir!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 15:31

İYİ Parti’den CHP’li yerel yönetime eleştiri: İzmir, hiçbir partinin kalesi değildir!

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan, CHP’li yerel yönetimi hedef alarak “Bir tarafta belediyecilik gücünü kullananlar, diğer tarafta devlet gücünü kullananlar. Bu nedenle ‘mecbur değilsin İzmir’ diyoruz. Bozuk zihniyete de bozuk yollarla da kokuşmuş düzene de kokan körfeze de mecbur değilsin İzmir. İzmir hiç kimsenin, hiçbir partinin tapulu malı, kalesi değildir” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN/EGEDESONSÖZ- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir’de partisi tarafından düzenlenen programda yer aldı.

Programda İYİ Parti’nin aday ve proje tanıtımları gerçekleştirildi. Programa İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir Milletvekili Hüsmen Kırkpınar, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan, İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale ile il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı.

Programda İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan konuşmasında iktidarı ve CHP’yi hedef aldı.

İZMİR'İN MAKUS TALİHİNİ BİR KEZ DAHA DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM
Doğan açıklamasında “Türk milletinin iki kutup arasına sıkıştığı iktidar ve ana muhalefetin konforlu alanlarından oluşan bu sistemden kurtulması gerekiyordu. İzmir’de biz de İYİ Parti’nin neferleri olarak tüm hemşerilerimize ‘mecbur değilsin 3’üncü bir yol var’ diyoruz. Büyükşehir’de Sayın Özlale ve 30 ilçesinde İzmir'i İYİ Belediyecilik ile tanıştıracak adaylarımız ile halkımızın karşısına çıkıyoruz. İzmir’in bu makus talihini birlikte değiştireceğimize yürekten inanıyorum. 22 yıldır bu ülkeyi yöneten bozuk iktidara hesap sorduğumuz gibi elbette İzmir'i kötü yöneten iktidara da hesap soracağız. Bir tarafta yönettikleri şehir hak ettiği yere getiremeyenler, diğer tarafta gavur deyip yuhalayanlar. Bir tarafta belediyecilik gücünü kullananlar, diğer tarafta devlet gücünü kullananlar. Bu nedenle ‘mecbur değilsin İzmir’ diyoruz. Bozuk zihniyete de bozuk yollarla da kokuşmuş düzene de kokan körfeze de mecbur değilsin İzmir. İzmir hiç kimsenin, hiçbir partinin tapulu malı, kalesi değildir. Eğer İzmir bir kale olacaksa düşmana ilk kurşun sıkan Hasan Tahsin’in kalesidir, eğer İzmir kale olacaksa 9 Eylül’de düşmanı denize döken Mustafa Kemal'in kalesidir. İzmir demokrasinin, kuruluş ve kurtuluşun kalesidir. İzmir'in 30 ilçesine yönelik sorunlarını bilen ve hazır olan İYİ Parti İzmir'e güneş gibi doğacak. İnşallah İzmir İYİ olacak” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 bekir
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:00
izmir chpnin kalesidir bunu gorursunuz secımlerde izmirli hızmet almaz zatenm hızmet umurunda değildir körü körüne gder chpye basar
 Hakan User
 22 Şubat 2024 Perşembe 15:46
Size merkez sağın yeni adresi olarak oy veren benim gibi seçmenin iradesini paçavraya çevirdiniz. AKP yancısından beter bir noktaya geldiniz. Marjinallikte üstünüze yok.
Cumhur İttifakı adayı Dağ, ‘en çılgın projesi’ni açıkladı: İnsanların gönlüne girmek!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 19:45

Cumhur İttifakı adayı Dağ, ‘en çılgın projesi’ni açıkladı: İnsanların gönlüne girmek!

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, çıktığı radyo programında soruları yanıtladı. Kente ve projelerine dair mesajlar veren Dağ, “İnsanların gönlüne girmek en çılgın proje. Biz İzmir İstanbul otoyolunu bitirebileceğinizi düşünmediler. En muhalifi bile yaptı adamlar diyor. Önemli olan en çılgın iş şehri emin olmaktır. Gönle giremezsek körfez geçişi yapsak bile olmaz” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, Number One FM’de DJ Kadir Çetin’in sorularını yanıtladı. Dağ, kendisine ve kente dair açıklamalarda bulundu.

‘ESKİDEN RADYO PROGRAMI YAPIYORDUM’
Siyaset hayatında bu kadar aktif olmadan önce bir radyo programı yaptığını belirten Dağ, radyo dinlemeyi de çok sevdiğini belirterek, “Çok dinlerim, çok keyif alırım. Yolculukta bolca dinliyoruz. Bazen Pazar günü evde kalırsak rahat bir ortamda dinliyoruz. Sürekli dinlemeye vakit olmuyor. Sadece dinlemek değil yayın yapmak da keyifli. Yerel bir radyoda siyasete yeni başladığım zaman avukata sorun diye bir program yapıyorduk. Arıyorlardı problemlerine çözüm arıyorduk. Siyaset boyunca radyo yayınlarından keyif aldım. Televizyona göre daha rahat bir ortam oldu. Radyo benim için büyük bir keyiftir” dedi.

‘HAKİMLİK SINAVINI GEÇTİM, MÜLAKATTA KALDIM’
Dağ, avukatlık stajının ardından hakimlik sınavına girdiğini ifade ederek kendi hayatını şöyle özetledi:

Ben 1980 Manisa Demirci doğumluyum. 8 yaşına kadar orada kaldık. Babam Simav’a tayin oldu İlkokulu orada bitirdim. 1996’da İzmir’e geldim üniversite için. Bizim köyün bağlı olduğu yer Sındırgı’dır. 2000 yılında mezun oldum. Hakimlik denemem oldu, yazılıyı kazandım mülakatta kaldım. İzmir’de avukat olarak çalışmaya başladım. O ara askere gittim geldi. 2004 yılında da Bayraklı’da Cumhuriyet İşhanı’ndan büromuzu açtım. 2006’da siyasete girdim. Siyasete ilgim lisede vardı. Benim siyaset yapmak istediğimi herkes bilirdi. 2006’da AK Parti Gençlik Kolları’na başladım, 2008’de İl Gençlik Kolları Başkanı oldum. 2011’de milletvekili oldum. Beşinci sırayı hiç çıkartamadık, nasibimiz vardı. 2017 referandumundan sonra genel başkan yardımcısı oldum. AR-GE Başkanlığı ve Tanıtım Medya Başkanlığı yaptım. Son seçimde milletvekili olmadım, 3 dönem kuralı uygulandı. Bunu uygulamamız lazım diye ben de savundum. Bu dönemde milletvekili değilim.

‘ERDOĞAN DAVRANIŞLARIYLA BİZİ YETİŞTİRDİ’
Siyasi anlamda en büyük destekçisinin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğundan bahseden Dağ, “En büyük destekçim gençlere yol açan Recep Tayyip Erdoğan oldu. 2011’de ısrarla gençlere yedek kulübesinde olmak yakışmaz ilk 11 olması gerekiyor dedi. Seçilme yaşını 25’e düşürmüştük. Gençlik kolları başkanı ve kadın kolları başkanı aday belirlemede yanımda olacak dedi. Güvenini boşa çıkarmadık. Erdoğan, milletvekilliğimiz döneminde bize şunu yapın demeden haliyle, davranışıyla, bakışıyla bizleri yetiştirmiş oldu. Adaylı telefonda tebliğ ettiğinde kendisine; bizi yetiştirdiniz, iyi bir insan nasıl olunur bunu gösterdiniz dedim” ifadelerini kullandı.

‘HANIMIN VE ÇOCUKLARIN DESTEĞİ OLMADAN SİYASET YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL’
Eşinin ve çocuklarının desteğinin çok önemli olduğunu belirten Dağ, onların desteği olmadan siyaset yapmanın mümkün olmadığının altını çizerek, “Hanım ve çocuklar en büyük diğer destekçilerimiz. Çocukları son bir aydır göremiyoruz. Onların emeği çok büyük. Onların özverisi olmazsa siyaset yapmak mümkün değil. Bizim ailede de en büyük güzellik de mevcut duruma rıza göstermektir. Hanım ‘şu olalım, böyle olsun’ gibi dertler yoktur. Destek olduğu gibi hırsı olmadığı için çok büyük imkan ve kolaylık sağlar, siyaseti rahat yaparsınız. Kendimizi rahat anlatıyoruz. Her görev makam gibi görünür ama öyle değildir. Hizmet etme noktasındasınız. Yapmadığınız zaman millet size gerekli cevabı veriyor” dedi.

‘DESTAN YAZMAK DURUMUNDAYIZ’
İnsanlarla birebir temas eden bir belediye olması gerektiğini belirten Dağ, “İzmir’in her köşesinde iz bırakmaya gayret ettik. Kalplerden iz bırakmaya çalıştık. Hikayeniz olmazsa destan yazamazsınız. Destan yazmak durumundayız. Hep birlikte yazacağız, şehrimizin buna ihtiyacı var. Kendimi buna mecbur hissediyorum. Hanelerin içindeki hanımların, çocukların taleplerini hayata geçireceğiz. Kronik sorunlarımızı çözeceğiz” diyerek nasıl bir başkanlık yapacağını söyledi.

‘YAZIN GÜZEL TATİL YAPTIK ŞİMDİ ACISINI ÇIKARIYORUZ’
Çocuklarıyla ve eşiyle yaptıkları aktivitelerden bahseden Dağ, “Çocuklarla beraber bir yerlere gitmek en büyük keyif. Karşıyaka sahilde yürümekten çok keyif alıyoruz. İzmir-Ankara arasında arabayla gitmek en büyük keyfimiz. Bu yaz tatil yaptık, bu yaz rahattık. Genel seçim geçmişti. Karadeniz’e gittik. Deniz tatili de yaptık. Bu yaz çocuklarla güzel vakit geçirdik, şimdi acısını çıkarıyoruz” dedi.

‘DIŞARIDA YEMEK YEMEYE SONUNA KADAR AÇIĞIM’
Ev içi planlarında kendi programını merkeze almak zorunda olduklarını belirten Dağ, “Benim programıma göre plan yapıyoruz. Dışarıda yemeğe sonuna kadar açığım. Bu akşam yemeği ben yapayım deriz anlarlar dışarı çıkacağımızı. Belli başlı mekanlarımız vardır. Birinin sevip birinin sevmediği yerler var, ortak yerlerimiz var. Benim programıma göre kendilerini ayarlıyorlar. Benim plana uyunca onların dediği oluyor” dedi.

‘BATTI ÇIKTILARI YAPINCA TALEPLER AZALIRSA KÖRFEZ GEÇİŞ’İ BİR DAHA DEĞERLENDİRİRİZ’
İzmir trafiğini rahatlatmak için vaatleri arasında yer alan Körfez Geçiş Projesi ve Çevre Yolu Projesi’ne değinen Dağ, “Körfez Geçiş’i ve Çevreyolu Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı işler bunlar. Battı çıktı ve köprülü kavşak projeleri belediyenin yapması gereken işler. Körfez Geçişi’nde 35 İzmir 35 Proje içinde vardı. Türkiye’de en iyisiydi Binali Yıldırım. O günden beri sürekli yapılan projeler davayla engellendi. Ben projeyi açıkladım ama davası aleyhte bitti. 2011’de bu kadar destek yoktu bu projeye. Kuzey bölgemizde insanların körfez geçişi talebinde bulunduklarını gördüm. Maddi olarak ciddi bir yükümlülüğü var. Battı çıktıyı yapınca belki talepler azalır. Fay hattı çalışmaları yapmak lazım. Projesi bitmiş yeni çevreyolu projemizi hayata geçirmemiz olacak. Battı çıktılar ile trafik düzenli olur. O zaman değerlendiririz” dedi.

‘BAŞKAN OLMASAM BİLE ÇEVRE YOLU PROJESİ’Nİ TAKİP EDECEĞİM’
Belediye başkanı olmasa bile Çevre Yolu Projesi’ni takip edeceğini söyleyen Dağ, “Yine takip edeceğim yeni Çevre Yolu’nu. Bir yatırımı genel başkan yardımcısı olarak büyükşehir belediye başkanı olarak güç farkı var. Milletvekili değilim, siyasette varım. Olduğum sürece farklı şekilde de gelişse seçim takipçisi olacağım” ifadelerini kullandı.

‘BATTI ÇIKTILARI YAZ SÜRECİNDE YAPMAK LAZIM’
Battı çıktı projelerini yaz mevsiminde insanların tatile gittiği süreçte yapacaklarını belirten Dağ, “Yeni çevre yolunu hızlıca yapacağız. Battı çıktıları yaz sürecinde yapmak lazım. İnsanlar tatilde olduğu zaman yapmak lazım. Yaz kış çalışabilirsiniz belediye olarak ama yolu kapatınca alternatif yol çıkarmak zor olur. Körfez Geçişi orta vadeli bir süreç. İnşaat süresi ne kadar sürer bilmiyorum. 5 senede tabi ki yapabiliriz. Avrasya Tüneli’nden biraz farklı. Gemiler rahat geçsin diye ada var orada. Aynı projeyi aldık. Denizin dibinden geliyor, yapay adaya çıkıyor. Köprü ve denizin dibinden geçiş oluyor. Yollar tek yön olursa karşıdan yol olması lazım. Tek yön pek uygun değil. Çevre yolunda ağır tonajlı olanlar geçecek. Şehir içine girdi çıktı yaparak şehir içi trafiğini rahatlatmak lazım. Çevre yolu şehir içi trafiğini de rahatlatacak. Çevre yolundan girme imkanı olacak” dedi.

‘DENİZ TAŞIMACILIĞINI İKİ KATINA ÇIKARACAĞIZ’
İzmir’de deniz taşımacılığını iki kat arttırmak hedefinde olduğunu belirten Dağ, “Deniz taşımacılığında körfez kullanılıyor. Yatay çok yok, çok durağa uğrarsa efektif olmaz. Şu anda kullanım yüzde 2,5, yüzde 5’e çıkarmamız gerekiyor. En fazla yolcu Karşıyaka-Konak arasında ise diğer duraklara uğrattığımız zaman bu yolcu otobüsü tercih eder. Transit nasıl olabilir ona bakacağız. İzmir’de gemi alımını arttırmak gerek” diye konuştu.

‘HALKAPINAR OTOGAR ARASI İZBAN YAPACAĞIZ’
Kentte tartışmalara neden olan Halkapınar-Otogar Projesi’nde aksamalar olduğunu belirten Dağ, bu bölgede İZBAN hattı yapacaklarını söyleyerek, “Buca Metrosu’nun taahhüt edilen tarihte bitireceğiz. Halkapınar’dan Otogar’a metro projesi vardı. Bir süredir aksama var. Konut yoğun bir bölge. İZBAN’la entegre bir çalışma oldu. Otogar Halkapınar arası İZBAN yapacağız. Büyükşehir ile TCDD ortak. Halkapınar Otogar arası İZBAN’ı önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz. Gaziemir ve Karabağlar’da metro projesi yapacağız” dedi.

‘5 YILDA 125 BİN KONUT ÇOK ZOR BİLİYORUM AMA BAŞARMAMIZ LAZIM’
Kente dair kentsel dönüşüm projelerinden bahseden Dağ, “Kentsel dönüşüm bir kente değil Türkiye’ye has bir mesele. Sorun artık kangren haline geldi. Her 5 yılda 5 bin dönüşüm yapsaydık 125 bin konut dönüştürmüştük. 25 yılda bin konut bile dönüştürülmedi. Bakanlık ile belediye beraber olmalı. Ortak bir noktada buluşulması lazım. İzmir’de dönüşüme girecek bina sayısını telaffuz bile etmek istemiyorum. İmar Barışı’nda başvuru sayısına bakarsak biraz ışık tutar. 5 yılda dönüşmez biliyorum ama bir yerden başlamak lazım. 125 bin dedim vaatlerimde 5 yılda. Çok zor biliyorum. Ben bir hedef koydum. Başarmamız çok zor biliyorum, vatandaşın da yardımcı olması gereken bir konu” ifadelerini kullandı.

‘EBRAR SİTESİ İÇİN ‘YIKMAK İSTERDİM AMA KARŞI ÇIKANLAR OLDU’ DEDİLER’
Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin en çok yıkıma sebep olduğu Ebrar Sitesi için bir yetkilinin kendisine ‘buranın depremden önce yıkılması gerektiğini söyledim’ sözleriyle dönüşümün önemine vurgu yapan Dağ, “Depremde Maraş’taydım. Ebrar Sitesi… Bana orada görev yapmış biri dedi ki ben burayı yıkmak istedim ama karşı çıkanlar oldu. Bizim ne yapıp yapıp başlayarak bu dönüşümü başarmamız elzemdir, şarttır. Ben olmasam bile diğer arkadaşlara, o arkadaşların da biz dönüşüm yapacağız noktasında olduklarında tereddüt etmeden sonuna kadar destek verileceğinden şüphemiz yok. çarklar dönmeye başlayınca gerisi gelecek. Bu konuda bir mücadele vereceğiz” dedi.

‘DEPREMDEN SONRA DÖNÜŞÜMDE BİR KIPIRDANMA OLMADI’
İzmir Depremi ile kentte kentsel dönüşümde bir hareketlenme olmadığını belirten Dağ, “İzmir Depremi’nde sonra bir kıpırdanma olmadı. Mevcut yıkılan binalar oldu yerine yapılan oldu. Ağır hasarlılar ile birlikte en büyük dönüşüm yapıldı. 5 bin konut 2 senede yapıldı. Rezerv alanda oturanların memnun olduğunu görüyoruz. 50 bin tane sosyal konut yapacağız. Özfatura’dan bu zamana sosyal konut yapılmadı. Sosyal konut yaparak 5 yıl İzmir’de yapılma şartı koşacağız. TOKİ’den destek alırız. Şehrin içinde bir rahatlama olunca kentsel dönüşüm sağlamış oluruz” ifadelerini kullandı.

‘HANE GİDERİNİ DÜŞÜRECEĞİZ’
Sosyal belediyecilik ile hane halkının giderlerini azaltmak hedefinde olduğunu belirten Dağ, “Temel altyapı meselelerimizi çözme noktasında olsa belediyeciliğin dünyada olduğu gibi tamamen insana doğrudan dokunan bir noktada olması gerektiğini düşünüyorum. Belediyeler daha şehrin içinde oldukları için daha fazla işler yapabilirler. Önce konuştuğumuz işler maalesef altyapı oluyor. İzmir Marketler kurmak istiyoruz. İzMarket’te İzmirim Kart’a yüklemiş olduğumuz destek ile ihtiyaç alışverişi yapılabilir. Kendi ihtiyacı neyse oradan alma imkanı olacak. Ulaşımda kullanılan bu kartı doğalgaz ödemesinde, su ödemesinde, bu market sisteminde ödeme imkanı vereceğiz. Üniversiteyi yeni kazanmış çocuklarımıza 10 bin TL can suyu ihtiyacını ödemek istiyoruz. Dezavantajlı emeklilerimize yılda 10 bin TL destek sağlayalım. Bu destek ile yaş almış büyüğümüz istediği yerde kullansın. En pahalı suyu yüzde 50 indirime gitmek istiyoruz. Burada benim özellikle baktığım nokta geliri arttırma işleri hükümetin işleri, biz hane gelirini azaltabiliriz. Hane gelirini arttırmanın sonu yok. Yardım yapmaktan ziyade hane giderimizi düşüreceğiz. 90 dakika sözümüz vardı. Mevcut başkan 120 dakikaya çıkaralım dedi. İsterseniz suyu da yüzde 50’yi düşürün. Vaatlerimizin biri gerçekleşti. İnsan bazlı bakacağız. Birey bazlı bakacağız. Belki başka bir şekilde finanse edeceğiz ama gideri azaltma yöntemini yapacağız” dedi.

DAĞ, İZMİR’İN KAVAKLARI ŞARKISINI SÖYLEDİ
En sevdiği müzik türünün Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği olduğunu belirten Dağ, “Bildiğim şarkılar olursa eşlik ederim. Türk Sanat ve Halk Müziği favorim. Bazen şoföre de bağlı, şoförün kendi zevkine bağlı oluyor. Hafta sonu boş olduğumda müzik dinlerim. Akşam eve geç gidiyoruz, vakit olursa dinliyoruz” dedi. Radyoda çalan İzmir’in kavakları şarkısına eşlik etti. Dağ, ayrıca zeybek oynadığını da belirtti.

‘İZMİR TAKIMLARININ TAMAMINI TUTUYORUM’
Zaman zaman İzmir takımlarının maçlarına gittiğini belirten Dağ, “En son Karşıyaka Batman Petrol maçına gittik. Göztepe Altay maçına gittim. Karşıyaka’nın basketbol maçlarına gidiyorum. İzmir takımlarının tamamını tutuyorum. Altay’ın da meselesi meselemiz oldu, Altınordu’nun da talepleri oldu. Bir sporcumuz için Türkiye Cumhuriyet vatandaşlığı için uğraştık, kendisi milli takım oyuncumuz. Göztepe Stadı’nı beraber yaptık. Karşıyaka’da bütün başkanlar ile yakın çalıştık” dedi.

'EN ÇILGIN PROJEM İNSANLARIN GÖNLÜNE GİRMEK'
En çılgın projesinin insanların gönlüne girmek olduğundan bahseden Dağ, “İzmir deyince aklıma muhabbet, sevda, güzellik, hoşluk geliyor. İnsanların gönlüne girmek en çılgın proje. Biz İzmir İstanbul otoyolunu bitirebileceğinizi düşünmediler. En muhalifi bile yaptı adamlar diyor. Önemli olan en çılgın iş şehri emin olmaktır. Gönle giremezsek körfez geçişi yapsak bile olmaz” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 SOKAK
 22 Şubat 2024 Perşembe 21:25
Sayın DAĞ siz bizim gönlümüze değil sadece ve sadece cebimize girdiniz ve girmeye de devam ediyorsunuz. Her noktada vatandaşı müşteri gibi gören yaklaşımınız, politikanızın ana ekseni olarak var olduğu sürece İzmir size onay vermez ve de vermemeli de NOKTA
 
 22 Şubat 2024 Perşembe 20:48
Battı çıktı yaparak trafik bitmezzzz, bitmedi, bitmeyecek.
 İz
 22 Şubat 2024 Perşembe 20:35
Ah Hamza bey, senin gerçekten İzmir sevdalısı oldunu biliyoruz, ama İzmirin AKP ile cemeat belediyeciliği ni istemiyoruz.
CHP adayı Tugay, tartışmalı inşaat için konuştu: Opera binasından vazgeçtik!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 16:39

CHP adayı Tugay, tartışmalı inşaat için konuştu: Opera binasından vazgeçtik!

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay İzmir Ticaret Odası’nı (İZTO) ziyaret etti. Tugay, ziyareti esnasında önemli açıklamalarda bulundu. Tugay, Karşıyaka’da bulunan Opera Binası projesi hakkında bu projeden maliyetler dolayısıyla vazgeçtiklerini ve buranın kongre merkezine evriltmek istediklerini belirtti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Büşra ÇETİNKAYA / EGEDESONSÖZ - CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay’ı İZTO ziyaretinde İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu üyeleri karşıladı. Özgener, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun da eşlik ettiği toplantıda İzmir'in sanayi ve ticaret alanlarının yanı sıra kentin ekonomik ve sosyal alanda kalkınması için yerel yönetimler ile iş birliği konuları ele alındı.

Tamamlanması beklenen Karşıyaka Opera binası hakkında konuşan Tugay, opera binası olarak planlanan projeden maliyetleri yüzünden vazgeçtiklerini ve binanın İzmir’in kongre merkezi haline getirilmesini istediklerini şu sözlerle anlattı:

Opera binası konusu teknik bir konu. Benim ön bilgimle Türkiye’de yapacak firma yok. Yurt dışından hizmet alınca da anormal bir fiyat oluşuyor. Bizim ihtiyacımız olan Opera Binası mı yoksa başka bir şeye evirelim mi konusunu konuşuyoruz. Operadan vazgeçip burayı kongre merkezi haline getirme fikrimiz var. O binanın özel mimarisi korunarak iç tasarımı düzenleyip çalışılarak ki bununla ilgili görüşmeler de yapıldı. Mimarlardan da olumlu cevaplar geldi. Buradan asla sanata ve operaya karşı çıktığım fikri de çıkarılmasın. Kentin yararına bir şey olsun istiyorum. Çevresindeki belediyeye ait iki alanı da kompleks olarak değerlendirip binanın bir parçası gibi planlayıp güzel bir alana çevirelim isteğindeyim. Şehrin kongre merkezi ihtiyacını karşılayacak güzel bir bina olsun istiyorum. Tabii ki bunların hepsini birlikte oturup değerlendirerek tartışmaya açıp hep birlikte değerlendirelim istiyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ismail
 22 Şubat 2024 Perşembe 20:20
biz de senden vazgectik cemil
 Oy vermekten vaz geçtim. Sebep , İcraatlar
 22 Şubat 2024 Perşembe 19:43
Paranız yoksa neden proje başlattınız . Temel attınız . Arkadaş paralarımızı kimlere emanet ediyoruz . Projeden vazgeçmek olmaz . İsrafı bitirin , opera binası da biter . Sayın Tunç Soyer’in müjdelediği İzmir’de tüm Türkiye’ye örnek olacak ücretsiz ulaşım projesi hazır , ama maliyetler nedeniyle opera projesinden vazgeçiliyor . Bu ne yaman çelişki .
 guest
 22 Şubat 2024 Perşembe 19:39
Eskişehirde Büyükerşen hoca yaptı opera binası hem de 20 yıl önce. Tranvay hattını da oradan başlattı. Herkesin geldiği nokta oldu, halkla bütünleşti. İşte vizyon bu, İzmir'in seviyesini düşünün.
 Celal
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:58
Fuar gibi devasa kongre alanı var iken izmirde sanata dair karşıyakayı temsil eden alan yok iken bunu düşünmek ancak İBB ye yakışırdı. Tebrikler. Bir daha haşk olarak taleplerimizde belediyenin vizyon kısıtını düşünerek taleplerde bulunalım.
 Karşıyakalı
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:18
BÜYÜKŞEHİRİN BURASI İÇİN ÇÖPE ATTIĞI PARA 1 KATRİLYON... 4 TANE YÜKLENİCİ FİRMA GELDİ GİTTİ, HEPSİ SIYIRDI PARAYI CEPLERİNİ DOLDURDU FAKAT OPERA BİNASI NE HİKMETTİR Kİ HÂLEN DAHA BİTMEDİ BİTMEZDE.. İZMİR'DE YAŞAYAN HER İZMİRLİ'NİN CEBİNDEN BURASI İÇİN DÜNYA PARA ÇIKTI... ŞİMDİ BİR İZMİRLİ OLARAK BURADAN SORUYORUM; BELEDİYE ÇALIŞANLARININ MAAŞINI BİLE TAKSİT TAKSİT ÖDEYİP İNSANLARI MAĞDUR EDEN BİRİNİ YAPAY ZEKAYA SORARAK İZMİR BÜYÜKŞEHİR ADAYI YAPMAK NEYİN NESİDİR?? İZMİRLİLER'E YAPILAN EN BÜYÜK HAKARETTİR... DEMEK Kİ YAPAY ZEKA İZMİRLİLER'DEN DAHA AKILLI... BİZDE 31 MART'DA SANDIĞA GİRDİĞİMİZDE CHP'YE OY VERİP VERMEYECEĞİMİZİ YAPAY ZEKAYA SORACAĞIZ... HİÇ MERAK ETMEYİN... TIPIŞ TIPIŞ OY VERMEYE SON... İZMİR HİÇ BİR PARTİNİN KALESİ VE BABANIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR BU BÖYLE BİLİNE...
 Ahmetsezai
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:12
"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."M.Kemal Atatürk Sayın aday,opera binası inşaatı ile ilgili görüşlerini bir de bu özlü söz ışığında yeniden değerlendirsin.İzmir'i opera binasından yoksun bir kent olarak mı daha ileriye taşıyacak.
İzmir'in kalbine marina!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 16:48

İzmir'in kalbine marina!

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay İzmir Ticaret Odası’nı (İZTO) ziyaret etti. Ziyareti esnasında önemli açıklamalarda bulunan Tugay, projelerinden bahsetti. Tugay, Konak Pier ile ilgili olarak, “Konak Pier gibi bir alan marinaya dönüşünce şehrin aurası değişecek. Bir iki örnekten sonra her şeyin düzeleceğine inanıyorum. Bu şehrin aurası değişecek” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Büşra ÇETİNKAYA / EGEDESONSÖZ - CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay’ı İZTO ziyaretinde İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu üyeleri karşıladı. Özgener, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun da eşlik ettiği toplantıda İzmir'in sanayi ve ticaret alanlarının yanı sıra kentin ekonomik ve sosyal alanda kalkınması için yerel yönetimler ile iş birliği konuları ele alındı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, statükocu bürokrasiye karşı olduğunu söyleyerek Konak Pier’in marinaya dönüşmesiyle kentin aurasının değişeceğini belirtti. Tugay, proje hakkında şunları söyledi:

Basmane çukuru, gibi sorunların acil çözümünü sağlamayı planlıyoruz. Konak Pier gibi bir alan marinaya dönüşünce şehrin aurası değişecek. Bir iki örnekten sonra her şeyin düzeleceğine inanıyorum. Bu şehrin aurası değişecek. Kararlı durmamız çok önemli. Bizim yapımızda bir statükocu bürokrasi var. Biz o kararlılığı bugüne kadar gösteremedik. Bu olayın benimle birlikte biteceğine söz veriyorum. Bunu çok net söylüyorum. Bu anlayış değişecek. İzmir Birleşmiş Milletler Dünya Sıralaması’nda 58. sırada. Bizce 20 olmalı. Bu işi 5 sene içinde 58’den kaça çıkaracağımızı hep birlikte görelim. Ben 57 yaşındayım. 5 yıl sonra 62 olacağım. Sonrası ne olur bilemem ama 5 yıl içinde ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Bende hep yapıcılık vardır. Ben kendimi psikolojik olarak buna hazırlıyorum. Sizlerden de umutlu ve heyecanlı bir bekleyiş umuyorum. Şu an yapılan anketlerde 12 puan önde çıkıyoruz. Konu oy almak vermek değil. Bu olayı siyasi tartışmalardan çıkarmak isterim. İzmir’in iyiliği için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Herkesin belediye başkanı olacağım bir iş yapamazsam konuştuklarımızın bir anlamı yok. İstersek sabahtan akşama kadar konuşalım bu anlamsız olur.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Tolga Maral
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:06
Gerçekten yazık , niye kimse buna doğru bilgi vermiyor!! Salla salla ama bir yere kadar...
Seçim öncesi dikkat çeken ihale... Kayyumdan kiralık kulüp arsası!
Yerel Yönetimler
22 Şubat 2024 Perşembe 13:56

Seçim öncesi dikkat çeken ihale... Kayyumdan kiralık kulüp arsası!

Yerel seçimlere kısa bir süre Urla Kayyumu Mustafa Gözlet, başta Kum Plajı’nın yanı başındaki yelken kulübü arazi olmak üzere ilçe genelindeki 10 taşınmazı kiralama ihalesine çıkardı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metahan UD / EGEDESONSÖZ – Urla'da yerel seçimlere az bir zaman kala Park Urla projesi kapsamında yer alan taşınmazların Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkanvekili Mustafa Gözlet tarafından ihaleye çıkarılmak istenmesi kamuoyunda büyük tartışmalara neden olmuştu. 

İlçede pek çok kişi duruma tepki göstermişti. Açıklama yapan Gözlet “Amacımız kimseden mal kaçırmak değildir.” ifadelerini kullanmıştı.

seçime 37 gün gibi kısa bir süre kala Urla kayyumu Gözlet, bu kez ilçe sınırlarındaki belediyeye ait başka taşınmazlarla ilgili yeni bir ihaleye çıktığını duyurdu. İhaleye göre 10 taşınmaz 3 ya da 5 yıllığına kiralancak..

İhaleye çıkılan taşınmazlar arasında en dikkat çekeni ise tartışmalara neden olan Park Urla Projesi’nin yanı başındaki ‘Yelken Eğitim Merkezi Ve Spor Kulübü’ arsası oldu. 3 bin 538 metrekare büyüklüğündeki bu parsel için yıllık muhammen bedel 240 bin TL olarak belirlendi.

İhaleye gireceklerden ise Türkiye Yelken Federasyonu Yelken Eğitim Merkezi  Akreditasyon Belgesi ve Amatör Denizci Eğitim Merkezi sertifikası veya bu belgelere sahip bir spor kulübü ile kullanım sözleşmesi istendi.EKMEK FIRINI, PARK ALANI
Öte yandan Yaka Mahallesi’ndeki 2 adet yazı hane ve peron yeri, Zeytineli Mahallesi’ndeki 2 zeytin ağaçlı tarla, Yelatı Mahallesi’ndeki park alanı, Yenice Mahallesi’nde eski taş ev, İçmeler Mahallesi’nde ekmek fırını,   Hacıisa Mahallesi’ndeki dükkan, Kadıovacık Mahallesi’ndeki kargir kahve ve arsası da kiralama ihalesinde yer aldı.

İhaleler ise 5 Mart tarihinde Urla Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Taka
 22 Şubat 2024 Perşembe 15:22
Bu şehir çok başıboş kalmış.
CHP'nin adayı Balkan'dan kayyuma ihale tepkisi: Kiralasanız da iptal edeceğiz!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 15:53

CHP'nin adayı Balkan'dan kayyuma ihale tepkisi: Kiralasanız da iptal edeceğiz!

Urla Kayyumu’nun aralarında yelken kulübünün de olduğu 10 taşınmazı ihaleye çıkarmasına tepki gösteren CHP Urla Belediye Başkan Adayı Selçuk Balkan “Urla halkına ait olan denize sıfır araziyi giderayak peşkeş çekmeyin. Şunu tekrar belirtelim ki kamusal alanlar kamunun kullanımına açık olacak sahiller halkın olacak siz kiralasanız da biz iptal edeceğiz” ifadelerini kullandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkanvekili Mustafa Gözlet’in seçime kısa bir süre kala belediyeye ait 10 taşınmaz için kiralama ihalesine çıkmasına ilk tepki CHP Urla Belediye Başkan Adayı Selçuk Balkan’dan geldi.

KAYYUMDAN KİRALIK KULÜP ARSASI!

Park Urla alanın da 10 yıllığına kiralanmak istediğini hatırlatan Balkan “Daha önce kayyum yönetimini uyarmıştık. Seçime 90 gün kala on yıllığına kiraya vermek için meclisten yetki istemesine karşı çıkmıştık. Ancak görüyoruz ki kayyum yönetimi yine Atatürk Mahallesi’nde bulunan spor tesisi ve yelken kulübü olarak imarlı denize yaklaşık 4000 metre karelik alanı diğer kiralık alanların arasına katarak giderayak kiralamaya çalışıyor.” dedi.

'GİDERAYAK PEŞKEŞ ÇEKMEYİN!'
Kayyum yönetimine çağrıda bulunan CHP’li Balkan “Bizler buradan tekrar kayyum yönetimine çağrıda bulunuyoruz halkın iradesine ipotek koymamak için zaten ortaya koyduğunuz anti demokratik kayyum uygulaması ile beraber Urla halkına ait olan denize sıfır araziyi giderayak peşkeş çekmeyin. Şunu tekrar belirtelim ki kamusal alanlar kamunun kullanımına açık olacak sahiller halkın olacak siz kiralasanız da biz iptal edeceğiz ve inadına halkçı belediyecilik yaparak kamusal alanları halkın kullanımı açacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Taka
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:41
Peki Kayyuma nasıl geçti? Bunu bir açıklayın.
CHP’nin tecrübeli isimleri sahada!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 14:57

CHP’nin tecrübeli isimleri sahada!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski milletvekili ve PM üyelerinden oluşan Danışma Kurulu’nda yer alan siyasiler, yeni başkan adaylarına destek amacıyla çalışmalara başladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı, 31 Mart seçimleri öncesi, eski Milletvekillerinden Bülent Baratalı’nın başkanlığında bir Danışma Kurulu oluşturdu. Geçmiş dönemlerde milletvekilliği yapmış, Parti Meclisi üyeliği görevinde bulunmuş isimlerden oluşan Danışma Kurulu, yeni başkan adaylarına destek amacıyla sahaya indi. Gruplara ayrılan grup üyeleri, ilçe ziyaretlerine başladı.

30 İLÇENİN 30’UNDA DA ÇALIŞMA YAPACAKLAR
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ı ziyaret ederek, çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ileten Danışma kurulu üyeleri, sahada yeni adaylara güç verecek. Siyasi tecrübelerini aktarmak, seçmeni CHP’ye ve CHP adayına, meclis üyelerine oy vermeye yönlendirmek gibi çaba içerisinde olacak Danışma Kurulu üyeleri, İzmir’in 30 ilçesinde ziyaretlerde bulunacak, ziyaretler gerçekleştirecek.

Bülent Baratalı’nın başkanlığını yaptığı Danışma Kurulu’nda, CHP'nin eski milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Türkan Miçoğulları, Atila Sertel, Tacettin Bayır, Musa Çam, Erdal Karademir, Kani Beko, Mustafa Moroğlu, Zeynep Altıok, Sedat Uzunbay yer alırken ayrıca Parti Meclisi Üyeleri, Hatice Tatlı, Devrim Barış Çelik, Özkan Yıldız, Hüseyin Saygılı, Semra Aksakal, Gülseren Alçı, Seniye Nazik Işık ve Mehmet Süne'nin yanı sıra Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri Ülkü Caner, Ebru Okay gibi isimler bulunuyor.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 30 ilçe - Danışma kurulu üyeleri
 22 Şubat 2024 Perşembe 20:03
İzmir BB Başkanı sayın Tunç Soyer 17 Şubat tarihinde ne müjdesi vermişti “ Sevgili İzmirliler , size bir müjdem var . Gerçekleştirdiğimiz raylı sistem yatırımları ve aldığımız yeni otobüsler sayesinde 90 dk. değil , 120 dk . ücretsiz aktarma için çalışmalarımızı tamamladık . Uygulama Mart ayından itibaren başlayacak .” dedi. Sayın danışma kurulu üyeleri , bugünkü uygulamada İzmir çevre ilçe otobüslerinde , merkez ilçelerdeki metro , otobüs , vapur ve tramvaylarda uygulanan 120 dk. ( ücretli ) aktarma hakkı YOK . Mart ayında uygulanacağı müjdesi verilen 120 dk ücretsiz aktarma hakkından , İzmir çevre ilçeler kapsam dışı kalırsa , ağzımızda kuş tutsanız beni yönlendiremezsiniz . “ Sevgili İzmirliler “ sözcüğü tüm İzmir’i kapsıyorsa zaten sorun yok . Ancak İzmir algı ile yönetildiği için ( Sevgili İzmirliler ) müjdeye bile şüphe ile bakıyorsun.
 Düz partili
 22 Şubat 2024 Perşembe 19:48
Aman halkın içine girmeyiniz daha çok tepki çekersiniz çünkü atama milletvekili olarak görev yaptınız ön seçim için hiçbir şey yapmadınız lütfen sizin görmek istemiyoruz ve boş oy verecektir bu halk yeter artık...
 VATANDAŞ_1
 22 Şubat 2024 Perşembe 18:03
İzmir'e emek vermiş Sayın Başkan ve Vekillere bu anlamlı ve de önemli çabalarında başarılar dileriz. Yanınızda olduğumuzu unutmayın. NOKTA
 İZMİR DEĞİŞECEK
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:49
Hepinizi ancak KURULTAY paklar.Sizden medet uman SİZİN gibi olsun.YETER ARTIK SÖZ DEMOKRAT İZMİR İNDİR
 Net
 22 Şubat 2024 Perşembe 15:07
Hiç birinizin hükmü yok bu hale gelinmenin sebeplerisiniz
AK Partili Kaya'dan rakibe salvo: Tugay’a CHP’liler de başarısız diyor!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 13:14

AK Partili Kaya'dan rakibe salvo: Tugay’a CHP’liler de başarısız diyor!

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ın Karşıyaka Belediye Başkanlığı’na vatandaşlar tarafından kırık not verildiğini söyledi. Kaya açıklamasında “Bu iş vizyon meselesi. Siz çok basit meseleleri bile çözemezken, böyle bir şehri yönetebilme imkanınız olmaz. Cemil Bey'in böyle bir hazırlığı yok. Karşıyaka'daki karnesine bakmak lazım. Rasyonel değerlendirme yapacaksak zaten biz değil CHP’liler başarısız diyor” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, SonSöz TV’de yayınlanan programda Gazeteci Fatih Yapar’n sorularını yanıtladı.

Kaya programda CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ı hedef aldı.

CHP’YE BÜYÜK REAKSİYON VAR, SEBEPLERİNDEN BİRİ DE SOYER!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in CHP Genel Merkezi’ne aldığı tutum hakkında yorum yapan Kaya, “Geçmişe dönersek 2018’de milletvekilliği ve cuhmurbaşkanlığı seçimi oldu. Biz milletvekili olduk. Cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanı oldu. 2019'da Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Biz dedik ki seçim seçimde bitmiştir, artık hizmet zamanı. Biz bu dönem CHP’ye mazeret bırakmayacağız, kentin çözülebilir hangi sorunu varsa hangi siyasi partiden olursa olsun yanlarında olacağız. İsterseniz belediyeye gelip görüşürüz dedik. Mühim olan hemşerilerimiz için eser üretelim. Soyer ile ilgili değerlendirmem şu oldu; Seferihisar'dan Büyükşehir'e gelmiş, bir hazırlık yok. İzmir'in sorunlarından bi haber, İzmir'i bilmiyor. Cemil Tugay bugün neyse aynısı. Bu şehirdeki en önemli eserlerden birisidir Gürsel Aksel... Şehrin göbeğindeki yapıyı görmeden sayın Tugay, ‘Çin Seddi’ demişti. Avrupa'nın en iyi statlarından biri. Bunu sadece biz değil yurt dışından gelen misafirler de söylüyor. Orası sadece 15 günde bir futbol oynanan alan değil 7/24 yaşayan alan. Bunu ‘Çin Seddi diktiler’ diye değerlendirdi. Soyer de böyleydi. Şehre geldi bir videoda burası neresi diye yanındakilere soruyordu. Maalesef süreç içinde zaten marjinal olan yaklaşımı derinleşti, daha marjinal gruplar ile 4,5 milyonluk İzmirlinin gündeminden farklı gündemeler savruldu ve kongrede Kılıçdaroğlu'nu destekledi diye alındı. Yani İzmirlide karşılığı yok diye değil. Soyer'in yüzünden sokağa çıkamayacak haldeydi  CHP. Ancak aday yapılmama nedeni tamamen kurultayda Kılıçdaroğlu'nu desteklemesi. Türkiye'ye Cumhurbaşkanı yapmak istedikleri kişiyi kendi partililerinin başından aldılar, bu da komik bir şey aslında. Listeler İzmir’de bardağı taşıran son damlaydı ve bardak taştı. Bugün gititğimiz tüm yerlerde, 2023 seçimlerinde CHP'nin çok güçlü oy aldığı yerlerde bile çok büyük tepki ve reaksiyon var. Soyer de bunu sağlayan etkenlerden bir tanesidir” değerlendirmesini yaptı.

HA TUGAY HA SOYER!
Soyer ile Tugay arasında fark bulunmadığını söyleyen Kaya, “Sayın Soyer hep geriden geldi. Biz cezaevini konuşuyoruz, mesele halloldu geriden geldi, karman çorman etti işi. İnciraltı meselesi. Bunu siyaset üstü tutalım dedik. Şehrin göbeğinde  milyon metrekare yer planlandı, ilçe belediyeleri katkı koydu buna, sen yoksun. Belediye başkanı da değil bu. Sen Büyükşehir’in başkanısın. 5 milyon metrekare alana katkı koyamadın. 5 yıl sonunda geride kalıcı eser bırakmadın. Aziz Bey'e kızarız ederiz ama konuşabilecek birkaç konusu var. Sen 1 metre metro yapmadan gidiyorsun. 1 tane  kalıcı bir eser Soyer'in döneminde yapılmıştır diye bir şey yok. Cemil Tugay'da da aynısı olur. Ha Tugay, ha Soyer. İkisi de hazırlıksız geldi, ikisini de ilçe belediye başkanlığı dönemindeki karnesi zayıf. Şimdi alıp başarılı gibi Büyükşehir'e koyuyorsun. Soyer'i koydun, bütçe delik deşik. Kocaoğlu bütçe disiplini konusunda bir duruşu vardı. Cemil Tugay’da da Soyer’de de popülist söylemler… Trump tarzı siyasetçiler” ifadelerini kullandı.

SOYER’İN AÇIKLAMALARINDAN GÖRDÜĞÜM DEVAM EDECEK
“Soyer siyasi kariyeri sizin gözünüzde bitti mi?” sorusuna ise Kaya, “Meclisteydim... Grup toplantısı Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığını Özgür Özel ağlaya ağlaya karşıladı. Sonra çıktı karşısına aday oldu.CHP’de her şey olur, herkes bir yere gelir. Bütün işler başkanlık katında kongre üzerinden dönüyor. Soyer tokum falan demiş. Demek ki yapı sağlam. Dolayısıyla CHP'de her şey olur. CHP halktan kopuk parti. Bakmayın parti isminde halk olduğuna. Halkın gündeminden kopuk. 17 seçime girdi Cumhurbaşkanımız CHP’ye karşı… Özgür Bey de süreçteki 3'ncü genel başkan ve her birinden büyük üstünlükle çıktık. Çünkü halkın gündemini hem Cumhurbaşkanımız tuttu ancak CHP farklı gündemleri tuttu. Benim açıklamalardan gördüğüm Sayın Soyer siyasette yola devam edecek. Etsin, bizim için problem yok.Burası CHP, her gün her şey olabilir. 14 oy ile 25 belediye başkanının 21'i gitti. 14 oy farklı olsa çok farklı şeyler konuşuluyordu İzmir'de. Cemil Tugay diye birisi yoktu” dedi.

TUGAY’A CHP’LİLER DE BAŞARISIZ DİYOR
Cemil Tugay’ın Karşıyaka Belediye Başkanlığı performansını yorumlayan AK Partili Kaya, “Karşıyaka'da belediye başkanlığı yapmış. O zamanki rakamlarla 500 milyona yapılacak stadın 8-10 milyonluk projesi yok gibi konularla uğraşmış, hemşerilerimizi kandırmak için bir dünya beyanatlar... Bu iş vizyon meselesi. Siz çok basit meseleleri bile çözemezken, böyle bir şehri yönetebilme imkanınız olmaz. Cemil Bey'in böyle bir hazırlığı yok. Karşıyaka'daki karnesine bakmak lazım. Rasyonel değerlendirme yapacaksak zaten biz değil CHP’liler başarısız diyor. Alıyorsunuz Büyükşehir'e getiriyorsunuz. Orada yapamadığı, hayal edemediği projeleri Büyükşehir'de nasıl hayal edip yapacak? Büyükşehir'in bütçesi nerelerde? Oradaki değişimi nasıl gerçekleştirecek? Karşıyaka’da meşhur opera binası vardı. Orayı pediatri binası yapmayı düşünüyordu, sonra vazgeçtiler. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 5 yıllık siyasette yaptıkları ortada. Soyer’de bu hata yapıldı. Soyer’in 10 yıllık Seferihisar başkanlığı var. En kıymetli yerlerini satmış. Bugün parayla alınmaz o yerler. Bugün Büyükşehir için büyük projeler yapılacak kaynaklardı. Aynısı Cemil Tugay için de geçerli… Karşıyaka'daki karnesini ele aldığımızda bütün hemşehrilerimiz mutabık, ona oy vermiş hemşehrimiz ile de konuşuyoruz ancak 'Karşıyaka için ne yaptı İzmir için ne yapacak' diyorlar” şeklinde konuştu.

İZMİR'DE ULAŞIMDA YAŞANAN SORUNLARIN TEMELİ CHP'DİR
Kentteki en önemli sorunlarından birisinin kent için trafik olduğunu söyleyen Kaya, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’ın vaatlerine dikkat çekerek “Körfez Tüp Geçiş Porojesi, Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı ve başbakanlığı döneminde çok müdahil olmak istedi. Çok doğru tespitti. Normalde genel iktidarın görevi değildir şehir içi ulaşım. Ancak biz çözelim dedik ve körfez geçiş projesini yapalım dedik. Kim engelledi? İzmir Büyükşehir, Balçova Belediyesi, Narlıdere Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi... Hepsi CHP'li… ÇED sürecinde yaptıkları itiraz ile bu muazzam proje şimdi bitmiş ve kullanılıyor olacaktı. Hem raylı sistem hem otoyol ile 5 dakikada karşıya geçilecekti. İZBAN hattı 136 kilometre. Biz yaptık. Kınık'a kadar uzatacağız. Torbalı'dan Ödemiş'e kadar yapacağız. Şimdi İzmir-Ankara YHT yapıyoruz. İhracat limanı özelliğine İzmir'in kazandırılması için çalışıyoruz. İzmir büyüsün gelişsin, kentte yaşayan çocuklar terk edip gitmesin diyoruz. İstanbul'dan İzmir'e göç var yaptığımzı yatırımlar ile. Bu şehirdeki 1 numaralı sorun ulaşım. İtiraz için gerekçe doğal yaşamı etkileyecek. Körfez kokuyor zaten.Biz bu projeyi yaparken körfezi de temizliyorduk zaten. Koku sorunu da kalmamış olacaktı. Yağmur ayrıştırma kanallarını yapmıyorlar. O iş de bize kaldı. Bakıyorsunuz itiraz. Tamamen kamu kaynağı ile yapılacak bir iş. Şehrin dokusuna uygun… Ulaşım sorununu şu an belki biz İzmir'de konuşmuyorduk. Bundan belki en fazla yararlanacak da CHP olacaktı. Körfez geçiş projesini biz yaparken onlar bunu da biz yaptık derlerdi. Emin olun onlar da zarar etmezdi. Ancak hangi yakaşım ile ulaşımı çıkmaza soktular kendilerine sormak lazım. Yeni bağlantı yolları... Bunlar projelerimizde var. 2'nci çevre yolu ÇED sürecinde. Bunları başlattık yürüyor. Güzergahı bilmiyorlar daha.  O zaman da bir bakın demiştim.  Varsa itirazınız oturup konuşalım. Ancak konuşmak yok, hemen itiraz var. İzmir'de ulaşımda yaşanan sorunların temeli CHP'dir. İzmirli hemşehşrimiz biz bu projeleri yapmak için çaba sarf ettiğimizi biliyorlar ancak karşımızda takoz gibi engel olan CHP var” değerlendirmesini yaptı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Bulut
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:56
Boğazda tüp geçit projesini devlet yapmayacak yine yabancı firmalar yap işlet devret ile onlarca yıl geçiş garantili ücretli olacak. Geçmeyeninde parasını ödeyecez. İnciraltı ve Sasalı daki tarım arazileri talan edilecek. İzmirin tek sorunu kentsel dönüşümdür. Yıkın planlı ve düzenli evler inşaa edin. Deprem olsa hükümet 3 ayda enkazdan insan çıkaramaz. Planlı şehirleşmedeki en büyük engel iktidardır. Hala stad tünel diyor
 Rahat ol
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:41
Özulu olduğu sürede chp oy yok rahat olun tunç soyeri bitirdi bunuda ham edecek sonrada size gelecek
 Valla
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:39
Vekil doğru söylüyor
 MKC
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:28
Gursel Aksel stadi evet Cin Seddi'dir. Aynisi KSK'ya (sehir icine) yapilmasin.
 serkan
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:04
izmirli senın gozlerın var gormuyorsun goz doktoruna lutfen
 İzmirli
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:52
Engel her zaman sizdiniz rolleri degismeyelim
 VfV
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:48
Ahaha. CHP bizi engelliyor ne ya? Sen hükümetsin, sen devletsin, sen Âlisin, CHP kim ki seni engellesin?
 izmirli
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:46
hani akp 20 yıldır çok başarılı da ülke başarıdan deliriyoruz ya...
İki rakip ilk kez yan yana gelecek!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 11:54

İki rakip ilk kez yan yana gelecek!

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ın ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’ın Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenecek toplantıya birlikte katılacakları öğrenildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- 31 Mart Yerel Seçimleri’ne 37 gün kala belediye başkan aday adayları kentleri yönetmek için vatandaşlara vaatlerini duyuruyo ve oy istemeye devam ediyor.

İzmir’de seçime iddialı hazırlanan iki parti olan CHP ve AK Parti adayları ise çalışmalarını sürdürüyor. CHP adayı Cemil Tugay’ın ve AK Parti adayı Hamza Dağ’ın yan yana gelip seçim öncesi birlikte fotoğraf  verip vermeyeceği ise merak konusuydu.

Edinilen bilgilere göre Tugay ve Dağ’ın 28 Şubat tarihinde Swiss Otel’de Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenecek toplantıya katılacakları öğrenildi.

DAĞ, ÖZLALE İLE BULUŞMUŞTU
AK Parti adayı Hamza Dağ, Balıkesirliler Derneği tarafından düzenlenen toplantıda rakibi İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale ile yan yana gelmiş ve birlikte fotoğraf vermişlerdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Acı gerçekler
 22 Şubat 2024 Perşembe 20:49
Gültepeli, bak cahilliğini yine izhar etmişsin. Askeri ücret diye bir şey yok Asgari ücret var, Hep böyle ezik yaşadığın için bazı olayları idrak edemiyorsun. Geçim sıkıntısı vs. sebebi hep böyle ezik yaşayıp bol alkol sigara tüketen bir nesil hak ettiğinden iyi yaşıyor demektir. Pandemi yaşanmış 1.5 yıla yakın kapalı kalmış dahası 11 şehir çökmüş 4 bir yanımız ateş çemberi Çıkmış her şey dört dörtlük olsun istiyor.
 Doğrucu Davut.
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:55
Çünkü burada yaşayan insanlar bir nevi mankurt haline getirilmiş. İdeoloji ile cahilleştirilmiş. Öyle zeka fakiri tipler var ki güya falan üç harfli market R.T.E nin miş. Güya belediye engelleniyormuş. Sadece geçen yıl 22 milyar 970 milyon pay ayrılmış İzmir için.
 Cumhuriyetli
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:18
Stadı mı yapacakmış.Para var mı artık !!!
 Gültepeli
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:06
35 adlı yorumcu 25 senedir ekonomi kötü emekli maaşları düşük geçinemiyoruz askeri ücret yemiyor diye ağlayıp sorduklarında kime oyverceksinizdiye AKP diyorlar ozaman onlarınki zekada oyumu CHP verecem dediklerindemizekasız oluyorlar ülke elden gitmiş adnan menderes zamanından beri sağ görüşlü partiler amerika uşaklığı yapıyor CHP zamanında ve Akp iktidara gelinceye kadar hükümetlerin yaptığı kurduğu fabrikaları.limanları.barajları ne varsa hepsini haraç mezat araplara satmasına rağmen ülkedeki emekli,askeri ücretli kan ağlıyorken sen hangi zekadan bahsediyorsun ozaman sen kendi zekanı bir sorgula
 35
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:09
sosyal medya üzerinde yayınlanan sokak röportajlarına bakınca izmir'in belediye adaylarını ve mevcut belediye hizmetlerini sorduklarında insan verilen cevaplara gerçekten pes diyor. Vatandaş daha neden ve niçin oy kullandığını bilmiyor ki yaşadığı yeri güzelleştirsin. Bu seçimin genel değil yerel olduğundan bile haberi yok.Diyorlar ki mevcut chp belediyesinden memnun musun diye soruluyor hayır hiç memnun değilim hizmet alamıyorum diyor peki kime oy atacaksınız diye sorulduğunda yine chp diyor. Böyle bir zeka olabilir mi ? Yahu bu senin yaşadığın şehir için çalışmayan başkanı neden başında tutarsın.Sanki evinde çalışmayan bozuk eşyayı kullanmak için ısrar eder misin. Ama ne yazık ki çalışmayan başkanı başımızdan eksik etmemeye mücadele ederiz
 izmir
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:42
hamza beyin trafik çilesini bitirmeye yönelik projeleri harika
 abdullah
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:40
Hamza Dağ beyfendi kazanması halinde izmir kazanacak
 Vatandaş Cemil
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:17
İzmirin Dünya'nın en büyük mega köyün'den kurtulması adına... Gerçek ve hak ettiği değeri alması, Ege'nin incisi ünvanını koruması adına Oylar tabiki Hamza bey'e NOKTA !
 tuna
 22 Şubat 2024 Perşembe 12:32
dağ tugayı parçalar
 İzmirli
 22 Şubat 2024 Perşembe 12:26
Hamza Dağ cemili çıtır çıtır yiyecek :)
Sırrı Aydoğan'ın cenaze programı belli oldu
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 11:43

Sırrı Aydoğan'ın cenaze programı belli oldu

Bornova Belediye Başkanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevlerini yapmış olan ve geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Süleyman Sırrı Aydoğan’ın cenaze programı belli oldu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İzmir siyasetinin önemli isimlerindan olan ve geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman Süleyman Sırrı Aydoğan’ın cenaze programı netleşti.

Aydoğan için yarın Bornova’da tören düzenlenecek. Aydoğan için ilk tören 15:00'da Bornova Belediyesi Binası önünde gerçekleştirilecek. Törenin ardından Aydoğan’ın cenazesi ikindi namazına müteakip Bornova Merkez Cami’den kaldırılarak son yolculuğuna uğurlanacak.

SÜLEYMAN SIRRI AYDOĞAN KİMDİR?
Son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkan Vekili olarak görev yapmış olan Dr. Süleyman Sırrı Aydoğan, 1947 yılında Bornova'da doğdu.

Siyasete 1965 yılında CHP ile giren Aydoğan, partinin gençlik kolları ve ilçe teşkilatlarında çalıştı. 1977 yılında Bornova Belediye Başkanı olan Sırrı Aydoğan, bu görevini 12 Eylül 1980 İhtilali'ne kadar üç yıl boyunca sürdürdü. 2004 yılında Aziz Kocaoğlu'nun Ahmet Piriştina'nın ölümü üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından O'nun yerine Bornova Belediye Başkanı seçildi. İkinci kez geldiği görevi 5 yıl boyunca başarıyla yürüttü.

Bornova Belediye Başkanlığı görevinin ardından Aziz Kocaoğlu döneminde uzun yıllar İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görev yaptı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Doktor Sırrı Aydoğan, Aliye Aydoğan ile evli ve  Murat, Yusuf ile Senem adlı üç çocuk sahibiydi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Gültepeli
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:09
allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun çok iyi bir insandı
 kartal
 22 Şubat 2024 Perşembe 11:50
allah rahmet eylesin...:(
‘İzmir’i kaybetme riski var mı?' sorusuna Özel’den yanıt!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 11:10

‘İzmir’i kaybetme riski var mı?' sorusuna Özel’den yanıt!

"İzmir Büyükşehir'i kaybetme riskiniz var mı?" sorusuna yanıt veren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Hayır. İzmir'de 4'ü hariç 26 yerde gösterilen adaylar yeni. Bu büyük bir değişim. Her devrimin bir karşı duranı olur. İzmir sokaklarında büyük bir memnuniyet var. İzmir CHP'nin amiral gemisi olan bir yer. Biz İzmir'de ikinci yüzyılın devrimini yaptık. Aday gösterilmeyen arkadaşlarla telefonla görüştüm, kırgınlıklar olabilir, hak da veriyorum. Kimseyi kötü olduğu için aday yapmadık değil. Biz İzmir'in beklenti anketlerine baktık. İzmir bir değişim istiyor” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

"İzmir Büyükşehir'i kaybetme riskiniz var mı?" sorusuna yanıt veren Genel Başkan Özel, “Hayır. İzmir'de 4'ü hariç 26 yerde gösterilen adaylar yeni. Bu büyük bir değişim. Her devrimin bir karşı duranı olur. İzmir sokaklarında büyük bir memnuniyet var. Benim İzmir'de gösterdiğim adayların büyük kısmı 40 yaş altı. 30'lu yaşlarında belediye başkanlarına itiraz edilmemeli. CHP bu değil. Türkiye'de siyaset çok yaşlı. Birazcık da biz kendi gençlerimize güvenelim. Kendi kadınlarımıza güvenelim” dedi.

Özel şunları söyledi:

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız çok iyi bir yönetici. Sürdürülebilir belediyecilik uygulamalarını yapan tek kişi. Karşıyaka'da memnuniyet anketine bakıyoruz inanılmaz derecede bir memnuniyetin olduğu biri. Sütte leke var onda leke yok. Göreceksiniz bundan 2 yıl sonra İzmir'e neler yaptığını…

İzmir CHP'nin amiral gemisi olan bir yer. Biz İzmir'de ikinci yüzyılın devrimini yaptık. Aday gösterilmeyen arkadaşlarla telefonla görüştüm, kırgınlıklar olabilir, hak da veriyorum. Kimseyi kötü olduğu için aday yapmadık değil. Biz İzmir'in beklenti anketlerine baktık. İzmir bir değişim istiyor. İzmir, notu en kıt seçmen. Çünkü çok haklılar. Yıllardır partiyi sırtında taşıyor seçmen. İzmir, bir değişim istiyordu, biz bunu gerçekleştirdik. 9 tane kadın. Bugüne kadar İzmir'de 6 kadın belediye başkanı olmuş. Biz 9 kadın aday gösterdik. 9'u da seçilecek”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Celal
 22 Şubat 2024 Perşembe 18:03
Kim yahu bu ibb adayından memnun olan...kim bu anketleri yapanlar... online yapın şu anketide alın ağzınızın payını
 AKP Lİ
 22 Şubat 2024 Perşembe 17:49
GAZİEMİR CHP 8 BİN FARKLA SEÇİMİ KAZANIR HAYIRLI OLSUN
 özgür
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:43
özgür 1 nisanı görebiliyorum. allah sizin neyse olan bize olacak allah sizin yinede herkes anladı işte. muhalefeti muhalefetsiz ve çaresiz bıraktınız ya allah sizin neyse size bir şey olmaz allah bizim belamızı verecek sayenizde.size hiç birşey olmaz.
 konaklı
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:24
25 yıldır yeter chp den çektiğimiz, hizmet istiyoruz artık, şehir köye döndü artık gelsin hamza dağ
 Cumhuriyetli
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:20
senin değişimden anladığın seni destekleyenleri değiştirdin cemil tugayı biz istemedik.
 
 22 Şubat 2024 Perşembe 15:11
istemem yan cebime koy sizin ki gülerim buna ben 31 mart gecesi bakalım bu yorumlar nasıl olacak hadi yallah
 Gürkan
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:51
Özgür Özel başkan olsun
 Köklü insanmış !
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:17
gaziemirde ünal ışıkın mecliste akp'lilerle oy kullanıp hainlik yaptığını çok iyi biliyoruz
 Karşıyakalı
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:03
Ksk belediyesi şantiyesi ve ana binaya sandık koy orada bile akp çıkar daha işcının maaşını memurun parasını vermeyen adama oymu verir vatandaş
 
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:28
özgür bulmuşsun tıpış tıpış sandığa giden ahaliyi sallarsın tabii...
Araştırmacı Yaldız, İzmir anketini yorumladı: İktidar kazanmaya hiç bu kadar yaklaşmamıştı
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 09:21

Araştırmacı Yaldız, İzmir anketini yorumladı: İktidar kazanmaya hiç bu kadar yaklaşmamıştı

İntegral Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin Genel Koordinatörü ve Gazeteci Ümit Yaldız, kentteki seçim gündemini değerlendirdi. Yaldız, Cumhur İttifakı'nın İzmir'i kazanmaya ilk kez bu kadar çok yaklaştığını söyledi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İntegral Kamuoyu Araştırma Şirketi, 6-12 Şubat tarihleri arasında İzmir'de anket çalışması gerçekleştirdi. İzmir'in 16 ilçesinde toplam bin 648 katılımcı ile telefonla görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada 2022 TÜİK verileri esas alındı.

Çalışma sonuçlarını Gazete Duvar'a değerlendiren şirketin Genel Koordinatörü gazeteci Ümit Yaldız, 25 yıldır CHP’nin kalesi sayılan İzmir’de seçim yarışının kıran kırana geçeceğini yansıtan verilere ulaştıklarını belirtti. Yaldız, Cumhur İttifakı'nın kazanma olasılığı konusunda, “Cumhur İttifakı İzmir’i kazanmaya hiç bu kadar yaklaşmamıştı! Dahası bunun mümkün olma ihtimali oransal açıdan hiç bu kadar yüksek ölçülmemişti. Bu soruyu İzmir halkına yönelttiğimizde yüzde 42’lik bir kesimin bu ihtimali 'oldukça uzak' gördüğünü tespit ettik. Ama yüzde 50’yi bulan bir kitlenin ise çoğunluğu ‘belki’ cevabı da olsa, bu ihtimali çok da uzak görmediğini anlatıyor” dedi.

‘CHP İZMİR’DE BU KEZ ZOR BİR SINAV VERECEĞE BENZİYOR’
İzmir 25 yıldır sosyal demokratlar tarafından yönetildi. 2024 seçimlerinde bir sürpriz olasılığı var mı? Araştırma verileriniz neler söylüyor? Her zaman olduğu gibi bu seçimleri CHP’nin kazanacağı mı düşünülüyor?

Altını çizdiğiniz gibi İzmir, 1999’dan bu yana sosyal demokratlar tarafından yönetiliyor. DSP rüzgarıyla seçilip görevi başında ‘efsane’ sıfatını alan merhum Ahmet Piriştina’nın CHP’ye geçerek yüzde 47 ile yeniden kazandığı 2004’te, İzmir’de Büyükşehir sınırları bugünün metropol ilçelerinden ibaretti. Piriştina’nın vefatından sonra meclisten seçilerek Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu’nun 2009’da rüzgâr estirdiği İzmir Büyükşehir sınırları ise 19 ilçeye genişlemişti. Mevzuattaki düzenlemelerle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin tamamını, yani 30 ilçeyi kapsaması 2014 seçimlerini buldu.

CHP -sizin sorunuzda da belirttiğiniz gibi- 25 yıllık bir yorgunluğu da temsil ediyor İzmir’de. Bir nevi metal yorgunluğu… Uzun yıllar Cumhuriyet’in simge kenti olan İzmir’in son yıllarda temel hizmetlerdeki yetersizliğinden başlayarak, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çevre illere göre gelişim eğrisinin negatife dönmesine yönelik tespitler, faturanın daha çok CHP’li yerel yönetimlere kesilmesine sebep oluyor.
Bugün İzmir’de iki dönem üst üste görev verilen belediye başkanı sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ve bu durum son 3 seçimdir devam ediyor. Yerel memnuniyetsizlik artıyor, CHP’deki hesaplaşma defteri kapanmıyor.

İzmir’i kalesi olarak gören CHP’nin aday tercihleri hem kamuoyunda hem de parti örgütünde sorgulanırken, Cumhur İttifakı zemininde bu tartışmalardan eser yok. Birkaç ilçede çıkan çatlak seslerin teşkilatın ötesine geçmesine izin verilmedi. Bir anlamda kol kırılıyor ama yen içinde kalıyor. CHP adaylarının onaylanmaması, birçok ilçede CHP’lilerin CHP ile hesaplaşma duygusunu güçlendiriyor. Tüm bu sebeplerle CHP’nin İzmir’de son 25 yılın en zor seçimine hazırlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

6-12 Şubat tarihinde İzmir’in 16 ilçesinde yaklaşık  bin 700 kişiyle gerçekleştirdiğimiz araştırmamız da, Büyükşehir ölçeğindeki yüksek kararsızlığın sebebinin bu duygular olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmalarımız CHP seçmeninin 14 Mayıs 2023’ten bu yana duygusal bir kopuş yaşadığını ortaya koyuyor. Genel Başkan Özel’in şu ana kadar ortaya koyduğu performans bu kopuşu tamir edemediği gibi, aday tercihleriyle daha da tırmandırdı. CHP’de ‘değişen bir şey yok’ duygusu 14 Mayıs’tan bu yana yumruğunu sıkan seçmenin sandığa gitmeyerek, hatta Cumhur İttifakı adayına oy vererek partisiyle hesaplaşmasıyla sonuçlanabilir. Özellikle son 22 yıldır daha çok Erdoğan karşıtlığı üzerinden CHP’yi tercih eden seçmenin bir bölümü, Erdoğan’dan kurtulmak için önce CHP’den kurtulmak gerektiği düşüncesini yüksek sesle tartışıyor.
Özgür Özel ise sokaktan, örgütten, emekten, demografik gerçeklerken uzak tercihleriyle adeta yıllardır ‘çantada keklik’ görülen, ‘odun, ceket koysak alınacak kent’ olarak düşünülen İzmir’de bu kez zor bir sınav vereceğe benziyor CHP.

‘İKİ İZMİRLİDEN BİRİSİ TUGAY’IN DOĞRU ADAY OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR’

Genelde İzmir seçmeni, özelde ise CHP seçmeni, Cemil Tugay’ın Büyükşehir adaylığına nasıl bakıyor? Tugay’ın doğru aday olduğu konusunda muhalif seçmende bir mutabakat oluştu mu?

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı kentte fazladan bir heyecan yaratmadı. Hatta siyasal çevrelerin bir bölümü için Tugay’ın adaylığı ‘malumun ilanı’ idi. Zira Tugay’ın adaylığı Karşıyaka’daki başarılardan çok, değişim kurultayındaki oy tercihine bağlandı. Kentte görev yaptığı dönem boyunca siyasi bir aktör olarak dikkat çekmeyen Tugay, süreç boyunca yapılan anketlerde de kayda değer bir başarı sağlayamadı. Tüm bu sebeplerle 6 Şubat’ta başlattığımız araştırmada Cemil Tugay’ın adaylığını onaylayanların oranı yüzde 26’da kalırken, onaylamayanların oranı yüzde 49’u buluyor. İki İzmirliden birinin CHP için doğru aday olmadığını düşündüğü Tugay’ı, CHP seçmeninin de ancak yüzde 36’sı doğru aday olarak kabul ediyor. Araştırmanın CHP’deki adaylık tartışmalarının yoğun olduğu dönemde yapılması bu olumsuz tabloda rol oynasa da, kentsel ve siyasal onayın başlangıç noktası açısından bu verilerin önemli olduğunu düşünüyorum.

‘HAMZA DAĞ, MUHALİF SEÇMENİN YÜZDE 30-35’İNDEN ONAY ALMIŞ GÖRÜNÜYOR’

AK Parti adayı Hamza Dağ’ın oy havuzunu genişletmeye çalışmak için İzmir ile uyumlu bir kampanya yürütmeye çalıştığına tanık oluyoruz. İçkili mekanları dolaşıyor, afişlerinde logo kullanmıyor, konuşmalarında Atatürk vurgusu yapıyor... Dağ’ın hem Cumhur İttifakı tabanında hem de muhalif seçmen nezdinde nasıl algılandığına dair bir bulgunuz var mı? En önemlisi de bu kez Cumhur İttifakı İzmir’i kazanabilir mi?

Soruya Hamza Dağ’ı bir parça anlatarak başlamak gerekiyor. Her şeyden önce Egeli bir profil Hamza Dağ… Kütahya, Balıkesir, Manisa ile memleket ilişkisi kurabilen İzmir’de, 2008’den bu yana kesintisiz üst düzey siyaset yapan bir siyasetçi. 2008’de partisinin Gençlik Kolları İzmir İl Başkanlığından başladığı İzmir siyasetini, 2011’de başladığı milletvekilliği ile 14 Mayıs’a kadar sürdürdü. Erdoğan’ın A takımında Ar-Ge ve Medya Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak uzun yıllardır görev yapıyor.

Kentin çeperlerine yerleşen Egelilerden… Erdoğan’ın İzmir’i kazanmak için ‘daha İzmir’in merkezine hitap edecek’ birini tercih etmesi beklenirken, o, parti içinde başlattığı adaylık mücadelesinde ipi göğüslemeyi başardı. Adaylık için zihnî hazırlığının tam olduğunu sorunuzda yer alan hamleleri peş peşe yapmasından da anlıyoruz. Tabii ki oy havuzunu genişletmek, rakip cephedeki yorgunluk, bıkkınlık, iç kargaşa durumundan da faydalanmayı isteyecektir. Rakibine göre başlangıçta daha yüksek tanınması kadar, yönetici özelliği daha yüksek bir profil olarak algılanması bu aşamada onun avantajı gibi görünüyor. Eğer yarış partilerden bağımsız olarak Hamza Dağ ile Cemil Tugay arasında yapılsa, seçimi kazanmasının fazlasıyla mümkün olduğu şubat araştırmasının sonuçlarına yansıyor.

İzmir halkı bu aşamada uzun süredir tanıdığı Hamza Dağ’ın kenti Cemil Tugay’dan daha iyi yöneteceği konusunda hemfikir. Cumhur İttifakı cephesinde yüzde 80’lerin üzerinde başlangıç onayına sahip olan Dağ, muhalif seçmenin de yüzde 30-35’inden onay almış görünüyor.

Cumhur İttifakı'nın kazanma olasılığına gelince; Cumhur İttifakı İzmir’i kazanmaya hiç bu kadar yaklaşmamıştı. Dahası, bunun mümkün olma ihtimali oransal açıdan hiç bu kadar yüksek ölçülmemişti. Bu soruyu İzmir halkına yönelttiğimizde yüzde 42’lik bir kesimin bu ihtimali 'oldukça uzak' gördüğünü tespit ettik. Ama yüzde 50’yi bulan bir kitlenin ise çoğunluğunun cevabı ‘belki’ de olsa, bu, ihtimali çok da uzak görmediğini anlatıyor. Bu ihtimal dış ilçeler ve kenar mahallelerde ortalamanın üzerinde ölçülse de, merkezde de azımsanmayacak bir kesimin 25 yıl sonra bu ihtimale şans verdiği görülüyor.

‘CEMİL TUGAY BURUN FARKIYLA ÖNDE’

Peki, seçmene Cumhur İttifakı adayı Hamza Dağ ile CHP adayı Cemil Tugay arasında bir tercih yapmaları sorulduğunda nasıl bir sonuçla karşı karşıya kalıyoruz?

Seçmene herhangi bir tercih sunulmadan 31 Mart seçimlerindeki parti ve aday tercihleri sorulduğunda Tugay’ın burun farkıyla önde olduğu görülürken, ‘Tugay ile Dağ’ arasında tercih yapmaları gerektiğinde Dağ’ın yüzde 42-39 önde olduğunu görüyoruz. Yanıtların çapraz analizinde Cumhur İttifakı seçmenlerinin tamamına yakınının Dağ’dan yana tercihte bulunduğu gözlenirken, CHP, DEM, İYİ Parti gibi muhalif partili seçmende Tugay yanıtının yüzde 48-49 bandında kaldığını görüyoruz. Gerek araştırmanın CHP’deki aday bazlı tartışmanın yoğun olduğu dönemde yapılması, gerekse CHP adayının muhalefet cephesinde kabul görme oranının düşüklüğü böylesine bir tablonun sebebi olarak düşünülebilir. Önemli olan muhalif seçmende Dağ’ın ikili tercihte aldığı oy oranının yüzde 18 ile 28 arasında olması… Dağ’ın yönetici özelliğinin güçlü olması, İzmir’e uygun bir kampanya süreci yönetmesinin dışında muhalefet cephesindeki iç tartışmalar ve bölünmüşlüğün bu durumun sebebi olduğu anlaşılıyor.

‘İYİ PARTİ İZMİR’DE GENEL SEÇİMDE ULAŞTIĞI NOKTANIN ÇOK GERİSİNDE’

İYİ Parti’nin kendi adayını çıkarması bu seçimleri nasıl etkileyecek? İYİ Parti’nin genel seçimlerde aldığı oy ile yerel seçimlerde alacağı oy arasında önemli bir fark var mı? Varsa nedenleri neler?

Bilindiği üzere Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz ederek Altılı Masa'dan 3 Mart’ta kalkıp 6 Mart’ta kerhen oturan Meral Akşener 26 Ağustos’ta Büyük Taarruz ’un yıldönümünde Afyon’dan ilan etmişti 2024’ün yol haritasını. "Tüm illerde aday çıkaracağız" diyen Akşener’in ittifak içinde el yükseltmek istediği ya da Erdoğan’la örtülü ittifak yaptığı gibi değerlendirmeler sürerken İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayını çok erken bir evrede, 20 Eylül 2023’te sahaya indirdi. Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili olan Prof. Dr. Ümit Özlale hızlı başladığı adaylık yolculuğunda başlangıçta çok tartışmalı açıklamalarla gündeme gelse de sonrasında stratejik bir geri çekilmeyle çalışmalarını derinleştirdi.

Millet İttifakı kavramının içini en fazla dolduran partilerin başında gelen İYİ Parti’nin, CHP’nin 'kalesi' olarak gördüğü kentte aldığı bu tavır, muhalefetin psikolojik üstünlüğüne yönelik ilk darbe olarak kayda geçti. Tabii ki daha çok kentli, seküler, milliyetçi, Atatürkçü bir seçmen profiline sahip İYİ Parti, sonrasında parti içinde yaşadığı istifa krizleriyle gündemden düşmedi. Genel Başkan Akşener’in de çok yönlü olarak sorgulandığı süreçte İYİ Parti’nin İzmir’de genel seçimde ulaştığı noktanın çok gerisinde olduğu görülüyor. Ancak kampanya ve adayın demografik özellikleri üzerinden çok daha fazla bir potansiyeli barındırdığı biliniyor İYİ Parti’nin…

‘CHP İZMİR’DE KİMİ ADAY GÖSTERMELİYDİ SORUSUNUN YANITI: SOYER’

Soyer’in aday gösterilmemesi konusunda İzmir seçmeni ne düşünüyor? Soyer’in pasif tepkisi ve mevcut ilçe belediye başkanlarının itirazları birlikte düşünüldüğünde bu durum CHP’yi seçimlerde nasıl etkileyecek? Cemil Tugay seçimiyle Tunç Soyer arasındaki seçmenin tercih farkı ne kadar görünüyor?

İzmir’de Başkan Soyer’in aday gösterilmemesinden daha çok partisi tarafından ona yapılan muamele tartışıldı. Kurultaydan sonra ‘ödül-ceza yok’ diyerek kendisine oy vermeyenleri umutlandıran Özgür Özel, gün aşırı ‘İzmir’de memnuniyet anketleri yapacağız’ diyerek Soyer’i başarısız başkanlar listesine yazdırdı.

Ulusal gündemin merkezine oturtulan İzmir’de partisi tarafından yıpratılan Soyer, bir süre sonra özellikle de ortaya çıkan aday listesinin ardından siyasi mağdura dönüştü. Son araştırmamızda Soyer’in aday yapılmamasını kentteki memnuniyetsizlikten çok, kurultaydaki tavrına bağlayan kararı siyasi ve yanlış bulan yüzde 20’ye yakın bir kitlenin varlığını tespit ettik. Hatta CHP seçmeni içinde bu oran yüzde 30’u buluyor.

Hal böyleyken, sürecin sonunda küstürülen ve genel başkanının danışmanlık teklifini reddederek seçim sonrası Ankara siyaseti yapacağının sinyallerini veren Soyer’in bu süreçteki eksikliğini CHP fazlasıyla hissedeceğe benziyor. Buna aday gösterilmeyen 18 ilçe belediye başkanının tavrı ve eksikliği de eklendiğinde CHP açısından karşı karşıya kalınacak olan tablonun vahameti ortaya çıkıyor.

Son beş yılda küresel, ulusal ve yerel ölçekte deprem, pandemi, ekonomik kriz gibi büyük olumsuzluklara rağmen başta raylı sistemler olmak üzere altyapı ve tarımsal kalkınma alanlarında önemli işlere imza atan Soyer’in 5 Kasım’daki CHP kurultayındaki oy tercihi nedeniyle aday yapılmadığı düşüncesi, Cemil Tugay’ın adaylığıyla birlikte haklı bir zemine oturdu. Aday Tugay değil de bir başkası olsa konu hem Soyer hem kamuoyu tarafından bu denli büyütülmeyebilir, ödül-ceza denklemi üzerinden farklı değerlendirmeler yapılmayabilirdi.

Katılımcılara yönelttiğimiz "CHP İzmir’de kimi aday göstermeliydi?" sorusunda, yüzde 66 fikir belirtmese de bir isim söyleyen yüzde 33,1’in yüzde 64’ü Tunç Soyer’in adını verdi. Soyer yanıtı yüzde 21 ile ilk sırada gelse de CHP seçmeninde bu yanıt yüzde 28’leri buluyor. Bu soruda, aday gösterilen Cemil Tugay’ın yüzde 4,2 gibi bir oranla Soyer yanıtından neredeyse 5 kat daha az ifade edilmiş olması, iki siyasi aktörün kentteki karşılıklarını anlamak açısından da önemli. Üstelik araştırmanın saha çalışması başladığında Tugay CHP’nin 7 günlük adayıydı. Sonuçlar Tugay’ın kent genelinde adaylığının kabulünün zaman alacağını ortaya koyuyor.

‘TUGAY’IN ADAYLIĞI CHP’Yİ İLÇELERDE DE ZORA SOKACAK’

İzmir’de hatırı sayılır oranda DEM seçmeni var. Geçen seçimlerde TİP de gücünü gösterdi. Bu partilerin Büyükşehir ve ilçeler için aday çıkartmaları nasıl sonuçlara yol açar?

İzmir’de DEM VE TİP’in aday çıkarması tabii ki CHP açısından İzmir denklemini daha da karmaşık hale getirecek, Cumhur İttifakı'nın sürece psikolojik açıdan hâkim olmasına zemin hazırlayacaktır. Millet İttifakı ve bu ittifaka 2019’da açık destek veren HDP’nin beş yıl sonra ayrı mücadele edecek olmaları tabii ki bir önceki seçime göre siyasal bütünlüğünü koruyan Cumhur İttifakı açısından önemli bir fırsat.

DEM’in ya da TİP’in İzmir’de aday çıkarması son yıllarda muhalefetin şemsiye partisi CHP’yi daha da yalnızlaştıracak, bütünlüğünü koruyan Cumhur İttifakı'na fazladan kazanma azmi yükleyecektir.

İttifaksız kalan CHP’de Özgür Özel, ‘Türkiye ittifakıyız’ sloganıyla dikkat çekmeye çalışıyor. CHP’nin özellikle de İzmir’de muhalif seçmenin ağırlıklı olarak sandık ittifakı için tercih edeceği parti olması tabii ki mümkün… Ama seçimlere müstakil katılacak İYİ Parti, DEM gibi muhalefet cephesinin önemli partilerinin az ya da çok hanesine belirli bir oy oranı yazdıracağı da aşikar. Şimdiden yüzde 4’ün üzerinde bir seçmenin tercihi olacağı araştırma verilerine yansıyor. Eğer adı geçen partiler aday çıkarmasaydı bekleneceği üzere seçmenlerinin yüzde 75’inin tercihini CHP adayından yana kullanacağı araştırmamızın bulguları arasında yer alıyor.

İttifak zeminini kaybeden CHP’nin karizmatik bir Büyükşehir adayı ile sürecin kontrolünü eline alması, seçmeni sandıkta ittifaka ikna etmesi mümkün olabilir. CHP için kentteki pozisyonunu korumanın tek yolu büyükşehir adayının kabulünü, onayını artırmaktan geçiyor. Tugay’ın adaylığındaki düşük kabul oranı CHP’yi ilçelerde de zora sokacak bir faktör olarak görülüyor.

‘CHP’NİN TEK RAKİBİ BU KEZ ERDOĞAN YA DA CUMHUR CEPHESİ DEĞİL’

Araştırmanızda yüzde 30’a yakın oranda kararsız ve protest seçmen saptamışsınız. Bu kararsız kitlenin niteliği hakkında ne söyleyebilirsiniz, bazı partilerde yoğunlaşıyor mu, yoksa bütün partilere oransal olarak dağılıyor mu?

Kararsızlar daha çok muhalefet partisi seçmenlerinde daha yoğun olarak kümeleniyor. Oransal açıdan Cumhur İttifakı'nda da belirli bir oranda kararsızlık var. Ancak kararsız ve protest seçmenin yüzde 75’i muhalif seçmende. Bu kararsızlıkta 14 Mayıs’tan baki negatif duygular, ittifak zemininin dağılmış olması, CHP’nin aday tercihlerinin görece isabetsiz oluşu en önemli sebepler olarak düşünülüyor.

İktidar cephesindeki kararsızlıkta daha çok ekonomik kriz ve hayat pahalılığı gibi bilindik sebepler daha ön planda. Ama orada da adaylardan kaynaklı kararsızlığın az da olsa varlığını ölçüyoruz. Sonuçta herkes kendi kararsızına ulaşır ve ikna ederse CHP İzmir’deki seçimi beklediği gibi zorlanmadan kazanacaktır. Ancak bu kez CHP’nin tek rakibi Erdoğan ya da Cumhur cephesi değil… Başta küskün, kırgın başkanlar, Millet İttifakı unsurlarının rakibe dönüşmesi, 25 yıllık yerel iktidarın getirdiği yorgunluk, bıkkınlık…

‘İTTİFAK PARTİLERİNİN RAKİBE DÖNÜŞMESİ CUMHUR İTTİFAKI'NIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜYOR’

Son olarak; araştırmanızda ortaya çıkan genel seçim tercihleri ile yerel seçim tercihlerini karşılaştırdığınızda neler söylersiniz?

Araştırmanın genel seçim tercihlerinde kararsızlar oransal olarak dağıtıldığında 14 Mayıs tercihlerine yakın sonuçların alındığı gözleniyor. CHP her şeye rağmen yüzde 40’a yakın potansiyelini korurken Cumhur İttifakı partilerinde az da olsa artış gözleniyor. İYİ Parti’den CHP’ye anlamlı, CHP’den de TİP ve DEM’e yüzde 1,5 civarında bir seçmen transferinin olduğu anlaşılıyor.

İYİ Parti seçmeni, partilerinin CHP ile yollarını ayırmasını İzmir’de onaylamamış görünüyor. Genel seçimlere yönelik kararsızlığın yerel seçimden daha az olduğu gözlenirken, yerel seçimdeki yüksek kararsız ve protest seçmenin varlığı, ittifaksız sürecin seçmen tarafından da tam olarak anlamlandırılamadığını ortaya koyuyor. Muhalif seçmen, 16 Nisan 2017 referandumundan bu yana ittifak halinde mücadeleye alıştı.

2019’da ittifak sayesinde 11 büyükşehirde zafer kazanan muhalefet, 14 Mayıs’ta hayal kırıklığı yaşasa da bunun ağırlıklı olarak aday tercihinden kaynaklı olduğu kabul ediliyordu. Son 7 yılda 4 önemli seçimde birlikte mücadele eden, bir anlamda seçmen tabanları da refleksleri de benzeşen ittifak partilerinin bugün rakibe dönüşme kararı, seçmenlerinin süreci anlamlandırmasını zorlaştırıyor. Bu durum muhalefete göre daha istikrarlı bir görüntü sergileyen Cumhur İttifakı’nın ekmeğine yağ sürebilir. Özellikle de iyi bir başlangıç yaptıkları İzmir’de…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Adaylardan Sıkkın İzmirli
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:38
Büyükşehirde TUNÇ,ilçede HATAY yaz pusulaya. At sandığa. Gerekçeli geçersiz oy kullan ki anlasın bu siyaset bezirganları ne halt ettiklerini.
 izmirli
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:45
kazanamayacak partiye oy vermeyin kardeşim.. kazanmasını istediğiniz olabilecek adaya partiye oy verin.. isviçre isveç norveç finlandiya vb değiliz.. tavan anlaşmazsa taban soksun çomağı.. demokrasilerde çok parti olur ama ortak noktalarda birleşmeyi biliyor adamlar.. bizimki romantiklik.. şinanay yavrum şinanay..
 izmirli
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:38
taka.. izmirin coğrafi yapısı böyle.. amerikada da alçak kıyı bölgeleri aynı böyle avrupada da.. beğenmeyen kuru köyüne dönsün.. buraya köy diyerek gelinip içine edildi şehrimizin..
 MKC
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:31
Ne kadar kotu degil mi? Bir yandan gorevini senelerdir layigiyla yapmayan bir Izmir BB, bir yandan halki acliga, yuksek enflasyona ezdiren bir iktidar. Nasil bir doneme denk geldik?
 Taka
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:47
Bazı yorumlar akıl mantık sınırlarını zorluyor bunların da ne kadar hödük ve saplantılı bir kafa yapısına sahip olduğu ortaya çıkıyor. Biri diyor ki çok yağmur yağınca sel basmayan şehir var mı Allah ın ahmağı peşin peşin kabul ediyor sel bassın biz de perişan olalım diyor. Çeyrek asırdır bir önlem alınmamasını da normal görüyor. .
 Selvi Karabulut
 22 Şubat 2024 Perşembe 12:37
İntegral anket ve Ümit Yaldız İzmir''imizin güzide anket kuruluşu ve kişisidir. Bilimin eşliğinde güzel bir analiz ve yorum. Anlayıp ders alana...
 ismet
 22 Şubat 2024 Perşembe 12:20
klasik aday yapılmayan Tunç Soyer haberleri
 İzmir
 22 Şubat 2024 Perşembe 11:36
Yorgun bir iktidar var İzmir'de doğru ve çok eleştirilen asli görevini yapamayan bir belediyecilik her sabah işlerine giden İzmir'lilerin en az 3-5 çukura arabaları girmesinden dolayı güne kötü başlamalarına neden olan bir belediyecilik, buraya kadar herşey lehine İzmir'deki iktidar partinin lakin muhalefetin adayınında fazla partizan oluşu yönetsel bir başarıya sahip olmayışı geçmişinde yönettiği bir belediye yada bir kurum olmayışı çok büyük eksik burda muhalefet başarılı bir örneği olan adayla girseydi herşey daha başka olurdu düşüncesindeyim mesela 2 dönemdir yönettiği Aliağa yada 1 dönemdir yönettiği ve taktir toplayan Menemen gibi bir CV'si olan aday herşeyi değiştirebilirdi. İktidar parti zorda olsa burun ucuyla potaya uzunacak gibi duruyor ama meclis üyeliğinde işler beklendiği gibi olmayabilir halkın kızgınlığı denetimdeki muhalefetten yana tavır aldırabilir.
 yanlı
 22 Şubat 2024 Perşembe 11:26
4milyon nüfuslu kentte ankette 2 3 bin kişiye sorup kanat etmek oldukça ütopik. Başa baş çıkan iki rakibin oranı manipülasyon yaratmak amaçlı belli. Ayrıca karasız gösterilen %19 kesim dağıtıldığında gerçek oy oranı ve beklenti o şekilde çıkar. Eskimiş habercilik ve tutunma amaçlı çabalar.
 Bulut
 22 Şubat 2024 Perşembe 11:21
Ülkede normal bir seçim süreci yaşanmıyor. Kazanmayacaklarını bildikleri halde hdp, iyi saadet tip ve diğer partiler hepsi sözüm ona karşı oldukları iktidarın ekmeğine yağ sürüyor. Hal böyle olunca da ortada bir yanda devlet gücü ve paralı işbirlikçileri diğer yanda buna karşı durmaya çalışan içindeki de binbir engereğe rağmen demokrasi mücadelesi içinde olan chp bu ülkenin demokrasi maratonu totaliterizme gidiyor.
CHP adayı Tugay, KSK ziyaretin tüm süreci anlattı, Dağ'a yanıt verdi: Stadı ben yapacağım!
Politika
22 Şubat 2024 Perşembe 10:56

CHP adayı Tugay, KSK ziyaretin tüm süreci anlattı, Dağ'a yanıt verdi: Stadı ben yapacağım!

Karşıyaka Spor Kulübü’nü ziyaretinde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, “Stadı yapmak bizim için bir onur ve şereftir. Yapmıyoruz, kaçıyoruz diye bir şey kesinlikle yok. Ortada gerçek olmayan o kadar bilgi var ki. Bu konuyu siyasi tartışma içine sokmamak için elimden gelen her şeyi yaptım. Karşıyaka camiasının üzülmesini istemiyorum. Artık bu yalandan camia kurtulsun” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, saha çalışmaları kapsamında güne Karşıyaka Spor Kulübü’nü ziyaret etti.

Yapımı yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stat inşaatı konusunda kendisine yöneltilen soruya yanıt veren Tugay, süreci detayları ile anlattı.  Tugay ayrıca AK Parti Büyükşehir adayı Hamza Dağ'ın "Tüm protokolü hazırladık sonra baktılar yapmak zor olacak, birçok bahane ile yapmaktan kaçtılar. Ben bu stat için gerekli mücadeleyi vereceğim" sözlerine ise yanıt verdi.

Tugay açıklamasında şunları söyledi:

“Olay çok basit ancak neden anlaşılmadığını anlamıyorum.Burada bir arazi var stat arazisi olarak tanımlanan.Bu arazi bakanlığa tamamen devredilmiş durumda. Seçim döneminde alel acele özenmeden neyin ne olduğu belirtilmeden avam proje yapılmış ve ihaleye çıkmış.Bu projeye alan tam oturmadığı, mevzuat açısından gerekler yerine gelmediği için dönemin Karşıyaka Belediyesi ruhsat vermemiş. Geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, şehrin içine stat yapılmasını doğru bulmadığı için karşı çıktı. Stat bölgesinin çevresinde yaşayan vatandaşlar da ‘biz istemiyoruz’ diye dava açmış. Süreç bu şekilde tıkanmış.

RUHSAT ALINAMAYACAĞINI BİLE BİLE…
Uygulama projesini doğru şekilde yapmak bakanlığın  sorumluluğunda. Neden doğru yapıp ihaleye çıkarmadınız? Ruhsat alınamayacağını bile bile neden insanların gözlerini boyamak için böyle bir şey yaptınız? Bu süreç sonra da seçimden seçime siyasi malzeme olarak kullanılmış. Ben stadın yapılmasını engel olmayacağımı, destek olmak içinde elimden geleni yapacağımı, atmam gereken tüm adımları atacağımı söyledim. Geçen 5 yılda da bunların hepsini yaptım. Kulüple toplantı yaptığımda belediye hangi konularda sizi durduruyor diye sordum. Otopark konusunda talep olduğu söylendi. Hemen encümen kararı aldık.

BAKAN ‘KAYNAK AYIRAMAYIZ, PARAMIZ YOK’ DEDİ
Mahkeme de sonuçlandı ve stadın yapılması lehine karar verildi. Buyurun yapın diyoruz, hareket yok.  Anladım ki bu iş orada duracak. Çözmek için Turgay Büyükkarcı başkanımıza gittik ve gidip bakanla görüşelim, sorunun çözülmesi için adım atalım dedim. Turgay Başkan da Hamza Dağ'dan yardım istedi.Sonra dördümüz Ankara'da oturup konuştuk. Orada dedim ki ‘sayın bakan bizden istediğiniz bir şey var mı?’. Kendisi de ‘sizin yapacağınız bir şey yok’ dedi. O zaman ‘stadı yapar mısınız?’ dedim, ‘yapamayız’ dedi. Neden diye sorduğumda ‘kaynak ayıramıyoruz, paramız yok’ dedi. ‘Bu stat konusu insanları çok üzüyor. Bunun çözümü için bir şeyler yapılması lazım, siz kesinlikle yapmayacağız diyorsanız Tunç Bey ile konuşayım birlikte yapalım’ dedik. ‘Olur’ dedi Sayın Bakan. Tunç Soyer'e gittik. 3 dakikalık bir konuşma oldu ve ne kadar maliyeti olduğunu sordu. 30 milyon dolar maliyeti olduğunu söyledi Turgay başkan. 10'ar milyon ödeme şekilde yaparız dedi ve biz de bunun sevinci ile bakanlığa ilettik ve bakanlığın stat arazinin devretmesinin bekledik. Orada bir yazı yazdılar ve ‘devralın, şu mimar arkadaşla konuşun’ yazdılar. Büyükşehir bürokrasisi dedi ki ‘uygulama projesini bize versinler, mimarlar ile iletişime geçelim, başka bir mimar ile çalışmak istiyorsak bize muvafakat versinler’ dedik. Orada amaç biraz daha uyumlu çalışacak biriyle çalışmaktı. Bakanlıktan bekledik ancak hiçbir şey gelmedi. Sonra dediler ki elimizdeki tek proje bakanlığa ruhsat için verilen projedir dediler. Projeyi bulduk çıkardık, avam proje. Uygulama projesi değil. Uygulama projesi çok detaylıdır. Ancak bununla ilgili hiçbir çalışma yapılmamış. Diyorlar ki TOKİ üzerinde yaptığımız ihalelerde avam üzerinden çıkar, onlar uygulama projesi yapardı. Ancak belediyeler bu sistemi uygulayamıyor. Belediyeler Uygulama projeleri olmadan ihaleye çıkamıyor. Uygulama projesinin hazırlanması için mimarla konuştular, mimar yüksek fiyat istedi ve biz de İzmir'in mimarları ile daha uygun bir proje yapmak istiyoruz dedik ve bu andan itibaren tıkandı.

BAKANLIK YAPMADI VE YAPTIRMADI
Bunla ilgili yazışmaların hepsi resmi olarak var. İzBB ve Karşıyaka belediyesinin hatası yok. Bakanlık yapmadı ve yaptırmadı. Ben bu konuyu konuşmaktan çok rahatsızım. Dün AK Parti İzmir Adayı Dağ konuyu gündeme getirdi, Karşıyaka camiasında tartışmaya başladı, yine içine çekildik. Azat başkan seçimden önce uzlaşalım seçimden önce ortaya koysun ve konu kapansın dedi. Ben diyorum ki bakanlık  bunu yapıyoruz diyebilir elini kolunu tutan yok.Biz de kolaylaştırmak için elimizden geleni yaparız. Yapamıyoruz derlerse Büyükşehir olarak Karşıyaka stadını yapmaya hazırız. Tunç Soyer zaten evet demişti. Ben devam edeceksem bende evet yapacağım diyorum. Stadı yapmak bizim için bir onur ve şereftir. Yapmıyoruz, kaçıyoruz diye bir şey kesinlikle yok. Ancak ortada gerçek olmayan o kadar bilgi var ki. Bu konuyu siyasi tartışma içine sokmamak için elimden gelen her şeyi yaptım. Karşıyaka camiasını üzülmesini istemiyorum. Artık bu yalandan camia kurtulsun. Çıkıp desinler yapıyoruz, hemen başlasınlar yapmaya. Kimse durdurmuyor onları ya da yapmıyoruz desinler.  Yapamıyorlarsa mimar muvafakat verecek, o zaman herkes görecek nasıl yapıyoruz. Ben dışarıdan mimarlık projesine uygulama projesini yaptırdım. Tamamen gönüllü ve Karşıyaka’yı seven bir mimarlık firması bunu hazırladı. Yeter ki muvafakat versin” dedi.

ERGÜLLÜ: DAHA FAZLASINI YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ 
Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı İlker Ergüllü “Çıktığınız bu yolda size başarılar diliyoruz. Kazanan İzmir, İzmir sporu olsun istiyoruz. İZVAK Yönetim Kurulu toplantısına katıldım orada da 9 önde gelen spor kulübünün öne çıkarılması için birçok şey planlanıyoruz.  Yeni bir görev değişikliğine gittik.Azat Başkanım beni kırmayıp bugüne kadar görevi üstlenmişti. Artık aynı ekip, aynı kadro önce  Karşıyaka’nın başarısı için sonra İzmir sporunun kalkınması için elimizden geleni yapacağız. Kulübümüzün yıllardan genle kanayan yaraları sorunları var. Tesisleri, maddi imkansızlıkları gibi. Bunları biz bir nebze olsun tadilatı yaptık. İzmir'in dinamiklerini hayata geçirerek daha fazlasını yapmaya çalışacağız. Hepimiz adına zor bir görev. Sportif başarıyı yakalarlar dinamiklerin daha aktif olup bize destek olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

KARŞIYAKA’NIN SÜPER LİG’E ÇIKACAĞINA İNANIYORUM 
Yeniden söz alan Tugay, “Kendimi spora yakın bir belediye başkanı olarak görüyorum.Sporu seven önemseyen heyecanını takımlarla birlikte yaşayan biriyim. İzmir adına heyecanlıyım. Ben boşa sallanan kürek değil de amacına tam ulaşan destekler sağlamak istiyorum. Biz görevimizi en iyi şekilde yapacağız. Sizden de sadece bu süreç içinde İzmir'in sporundaki başarısı için dayanışma bekliyoruz.  İzmir Süper Lig'de birkaç takımla temsil edilebilir. Karşıyaka'nın hızlı bir yükselişe geçerek bunu başarabileceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ABY
 22 Şubat 2024 Perşembe 19:37
Kamuya ait iken 2010 yılında TOKİ'nin özelleştirip özel okula sattığı, İBB'ninde imarını spor ve sosyal alandan ticari alana çevirip değiştirdiği Atakent'teki Tenis Kortları alanı ve açık yüzme havuzu için ne düşünüyorsunuz. Buraların tekrar kamuya kazandırılmasını istiyoruz.
 ABY
 22 Şubat 2024 Perşembe 19:31
Karşıyaka'nın göbeğine beton yığmayın. Stadı otoban kenarına Örnekköy'e yapın. Sahildeki sahayı halkın ve gençlerin kullanımına açın.
 yapma
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:52
Gürsel Aksel Stadı yüzünden çevresinde oturan halk maç günleri trafikten kalabalıktan park yeri bulamamaktan rezil oluyor. Stadı şehir içine yaparak ihanet etmeyin. Maça gelen yine arabayla geliyor zaten şehir dışına yapın.
 Cumhuriyetli
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:23
stad en son dert edeceğiniz konu olsun.Karşıyaka spor amatöre düşüyor yakında.
 
 22 Şubat 2024 Perşembe 16:06
yaparsın ya..yaşın müsait daha neler yaparsın...
 Ati mi ate mi?
 22 Şubat 2024 Perşembe 15:25
Yahu sen insanları ne sanıyorsun? Sanki bu Uzaydan gelmiş İzmir i yönetmeye. Kimse tanımıyor bilmiyor. Cek li caklı cümleler kullanmaya hiç hakkı yok ama mecbur kalıyor dili alışmış yalana.
 Doğa
 22 Şubat 2024 Perşembe 15:03
İnsanların beklentisinin stad olduğunu mu düşünüyorsunuz? Günü kurtarmak adına vaatler veriliyor. Stad ile sportif başarı doğru orantılı olsa heryere stad yapalım. Kaldı ki Göztepe ve Altay'ın kullandığı stadlara oranla başarıları ortada. Ayrıca stad yapmak belediyenin işi de değil. Kaynakları boşa tüketmeyin
 MKC
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:26
Lutfen Goztepe'ye yapilan stad gibi KSK stadini da sehir icinde yapmayin. Uckuyular - Goztepe bolgesi mac gunleri resmen felaket oluyor. Narlidere yonunden gelen srabalara polis gecit vermiyor. Diger yonden gelen arabalar her yere park ediyor, cocuk parklari bira kutularindan gecilmiyor!
 Ksk
 22 Şubat 2024 Perşembe 14:11
5 yıl dır aklın nerdeydi
 izmir
 22 Şubat 2024 Perşembe 13:49
ortada el ile tutulur bir tane somut proje yok. boş vaatler... yemezler.. by by
Tartışma çıktı... Dedesini bacağından vurdu!
Güncel
22 Şubat 2024 Perşembe 20:37

Tartışma çıktı... Dedesini bacağından vurdu!

İzmir'in Bayraklı ilçesinde, tartıştığı dedesi Mehmet A.'yı (74) tabancayla bacağından vuran torunu Kadir Emre K. (17), tutuklandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Olay, dün saat 09.30 sıralarında, Bayraklı ilçesi 2115 Sokak'ta meydana geldi. Kadir Emre K. ile dedesi Mehmet A. arasında henüz bilinmeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Kadir Emre K., dedesi Mehmet A.'yı tabancayla bacağından vurarak yaraladı. Silah sesini duyanların ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Mehmet A., sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Olayın ardından kaçan Kadir Emre K. ise polis tarafından yakalandı. Kadir Emre K., Bayraklı İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği ekiplerine teslim edildi.

OLAY KAMERADA
Mehmet A.'nın, tartıştığı torunu Kadir Emre K. tarafından tabancayla bacağından vurulduğu anlar da güvenlik kamerasına yansıdı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliye sevk edilen Kadir Emre K., tutuklandı. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Arabayla çarpıştılar... Çocuklar hayatını kaybetti!
Ege
22 Şubat 2024 Perşembe 20:06

Arabayla çarpıştılar... Çocuklar hayatını kaybetti!

Muğla'nın Fethiye ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 çocuk hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ahmet Ç. idaresindeki 48 FM 170 plakalı otomobil, Fethiye-Antalya kara yolu Çamköy mevkisindeki yaya geçidinde, Bedirhan Arslan'ın (14) kullandığı 48 AOT 885 plakalı motosikletle çarpıştı.

İhbar üzerine bölgeye sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

Sağlık ekibi, motosiklette yolcu olarak bulunan Mehmet Efe Can'ın (13) kaza yerinde yaşamını yitirdiğini belirledi.

Yaralanan sürücüler sağlık ekiplerince hastanelere kaldırıldı.

Motosiklet sürücüsü Arslan hastanedeki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kaza nedeniyle kara yolunda ulaşım bir süre kontrollü olarak yan yoldan sağlandı. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de DAEŞ baskını... 6 kişi tutuklandı!
Güncel
22 Şubat 2024 Perşembe 16:15

İzmir'de DAEŞ baskını... 6 kişi tutuklandı!

Terör örgütü DEAŞ'ın gençlik yapılanmasına yönelik düzenlenen İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan 6 şüpheli tutuklandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubeleri ile MİT Başkanlığı desteğinde 6 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 8 şüphelinin jandarmadaki işlemi tamamlandı.

Şüphelilerden 6'sı sevk edildiği adliyede tutuklandı. İki şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında terör örgütü DEAŞ'ın gençlik yapılanması içinde faaliyet gösterdiği öne sürülen 9 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

İzmir, Rize, Tokat, İstanbul, Manisa ve Kocaeli'de 20 Şubat'ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 8 şüpheli gözaltına alınmıştı. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir bir değerini daha kaybetti
Ekonomi
22 Şubat 2024 Perşembe 10:30

İzmir bir değerini daha kaybetti

Yoğurtçu Hasan’ın kurduğu ve 66 yıldır Kemeraltı’nın Mezarlıkbaşı girişindeki yerinde hizmet veren Kaymakçı Yoğurtçu Hasan, artık misafirlerini ağırlayamayacak. Kavurmalı yumurtası, ballı yoğurdu, kaymaklı ekmek kadayıfıyla ünlü mekan devrediliyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – İzmirlilerin 66 yıldır uğrak yeri olan Kemeraltı’ndaki kahvaltı mekanı “Kaymakçı Yoğurtçu Hasan” kapanıyor. 1958 yılında hizmete giren, süt ürünleri satışı yaparken müşterilerine kahvaltı vermeye başlayan mekan için devir ilanı verildi.

Ballı yoğurdu, kavurmalı yumurtası, kaymaklı ekmek kadayıfı ve sıcak sütüyle misafirlerine unutulmaz tatlar sunan Kaymakçı Yoğurtçu Hasan’ın sahipleri tarafından sadece mekanın kiraya verileceği, ismini, yani patent hakkının devredilmeyeceği öğrenildi. Mekanı, Yoğurtçu Hasan’ın vefatından sonra çocukları işletiyordu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir boşanmada yine lider!
Güncel
22 Şubat 2024 Perşembe 10:23

İzmir boşanmada yine lider!

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre İzmir boşanma oranlarında ilk sıradaki yerini korudu. İzmir’de geçtiğimiz yıl 13 bin 639 çift boşanırken, her 3 boşanmadan birinin 16 yıl evlilik üstü olması dikkat çekti. Yine 376 çift daha ilk evlilik yıl dönümlerini kutlamadan ayrıldı. Ana boşanma sebebi ise geçimsizlik oldu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD/ EGEDESONSÖZ - Türkiye İstatistik Kurumu, Evlenme ve Boşanma İstatistikleri, 2022 verilerini duyurdu. Evlenen çiftlerin sayısı 2022 yılında 575 bin 891 iken 2023 yılında 565 bin 435 oldu. Bin nüfus başına düşen evlenme sayısını ifade eden kaba evlenme hızı 2023 yılında binde 6,63 olarak gerçekleşti.

Boşanan çiftlerin sayısı 2022 yılında 182 bin 437 iken 2023 yılında 171 bin 881 oldu. Bin nüfus başına düşen boşanma sayısını ifade eden kaba boşanma hızı 2023 yılında binde 2,01 olarak gerçekleşti.

Yıllara göre ortalama ilk evlenme yaşı incelendiğinde, her iki cinsiyette de ilk evlenme yaşının arttığı görüldü. Ortalama ilk evlenme yaşı 2023 yılında erkeklerde 28,3 iken kadınlarda 25,7 oldu. Erkek ile kadın arasındaki ortalama ilk evlenme yaş farkı ise 2,6 yaş olarak gerçekleşti.

Toplam evlenmeler içinde yabancı kişiler ile evlenmeler incelendiğinde, yabancı damatların sayısı 2023 yılında 6 bin 345 olup toplam damatların %1,1'ini oluştururken yabancı gelinlerin sayısı 31 bin 29 olup toplam gelinlerin %5,5'ini oluşturdu.

AKRABA EVLİLİĞİNDE DÜŞÜŞ
Raporda İzmir’e dair veriler de yer aldı. İzmir’de geçtiğimiz yıl 30 bin 397 nikah kıyıldı. Nikahların 515’i ise akrabalar arasında kıyılırken akrabağa evliliği oranı 2010’dan bu yana yüzde 50 azalarak yüzde 1,7 oranına indi.  

YAŞ ORTALAMASI ÜLKENİN ÜSTÜNDE
İzmir’de ortalama ilk evlenme yaşı ülke genelinin üstünde oldu. İzmir’de erkeklerin ortalama ilk evlenme yaşı 29,2 iken bu ortalama kadınlarda 26,7 oldu. İzmir’de kaba evlenme hızı ise binde

İZMİR BOŞANMADA İLK SIRADA
İzmir yine boşanmada rakamlarındaki liderliğini korudu. Kaba boşanma hızının 2023 yılında en yüksek olduğu il, binde 3,05 ile İzmir oldu. İzmir’de geçtiğimiz yıl 13 bin 639 çift ayrıldı. Boşanmaların 3 bin 979’unun 16 yıl ve üzerindeki evliliklerde olması dikkat çekti. Evliliğinin ilk yılı dolmadan ayrılan çift sayısı 376.

ANA SEBEP GEÇİMSİZLİK
Boşanmaların ana sebebi ise geçimsizlik oldu. 13 bin 541 çift geçimsizlik nedeniyle yollarını ayırırken 5’i zina, 1’i cana kast, 3’ü cürüm, 5’i terk, 1’i akıl sağlığı nedeniyle evliliklerini sonlandırdı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ezege
 22 Şubat 2024 Perşembe 10:37
türkiye olarak iktidardan ,izmir olaraktan ise CHP li değişimcilerden boşanmak zamanı.
Sayfa başına gitSayfa başına git