Ege'de Sonsöz
Meclise yürüyecekler… ‘Köle maaşı’na öğretmen isyanı!
Ekonomi
26 Eylül 2023 Salı 09:04

Meclise yürüyecekler… ‘Köle maaşı’na öğretmen isyanı!

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir İl Temsilcisi Tülay Apak, 1 Ekim'de taban maaş haklarını almak için TBMM’ye gideceklerini hatırlatarak, “Sektörde yarım milyona yakın insanız. Kayıt ücretleriyle yüz binlerce lira alıyorlar. Öğretmenin payına düşen ise asgari ücret oluyor.  Hatta asgari ücretin altında çalıştırıp, bankaya asgari ücret yatırıp aradaki farkı geri isteyen kurum sahipleri ile çok karşılaştık” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Diren ÇELİK/EGEDESONSÖZ- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, 1 Ekim'de taban maaş haklarını almak için TBMM’ye gidecek.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yeni yasama döneminin başlayacağı 1 Ekim 2023’te taban maaş haklarını almak için TBMM’de olacaklarını açıklayarak, meclisteki vekillere yanlarında olma çağrısında bulundu. Ayrıca, aralarında Levent Üzümcü, Füsun Demirel’in de olduğu çok sayıda sanatçı özel sektör öğretmenlerine destek açıklaması yapmıştı.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir İl Temsilcisi Tülay Apak, öğretmenlerin sosyal haklar konusunda yaşadığı sorunları Egedesonsöz’e anlattı.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ
Apak, daha önce 3 siyasi partinin taban maaş için yazılı önerge verdiğini ancak bir çözüm olmadığını kaydetti. Apak sözlerinin devamında özel okul öğretmenlerinin yaşadığı sorunları aktararak şöyle konuştu:

“Sektörde, haftanın 6 günü çalışıyoruz. 40- 50 saate kadar ulaşan ders saatlerimiz var. Özel okul öğretmenlerinin de ataması MEB’e bağlı yapılıyor. Hatta sorumluluk ve cezada 657’ye bağlıyız. Bakanlığın biz öğretmenleri öğretmen olarak görmeme gibi bir söylemi var. Özel öğretim kurumlarının piyasası patronlarının altın tepside sunmuş gibi davranıyorlar. Sektörde yarım milyona yakın insanız. Kayıt ücretleriyle yüz binlerce lira alıyorlar. Öğretmenin payına düşen ise asgari ücret oluyor.  Hatta asgari ücretin altında çalıştırıp, bankaya asgari ücret yatırıp aradaki farkı geri isteyen kurum sahipleri ile çok karşılaştık. Kurumları arayıp uyarıyoruz. Kurum sahibi de geri aradı inkâr etti. Bazı kurumlar sendikalardan çekinir oldu. Bununla ilgili delilerle, şahitlerle teşhir ediyoruz ve bundan çekiniyorlar.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET TALEP EDİYORUZ
Apak, sözlerine şunları ekledi: “Özel sektörde çalışan öğretmenlere yönelik taban maaş uygulaması, 2014’te Özel Öğretim Kurumları Yasası’ndan çıkarıldı. Taban maaş, devlet okullarındaki öğretmenlerden daha az ücret almamamız demek. Kamu personeli öğretmeni ne kadar en az maaş alıyorsa kurum sahipleri de özelde çalışan öğretmene o kadar maaş vermeli. Eşit işe eşit ücret talebimizi bu noktadan savunuyoruz. Sendikamızın da çıkış noktası bu. 1 Ekim’de de bilinen var olan bu sorunu sağır sultana duyurmak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl, Ağustos ayında eylemimizde kolluk kuvvetleri müdahale etmişti. Bir görüşmemiz de olmuştu bu yıl MEB ile… Sürekli bir rapor istiyorlar. Artık bir sonuca bağlansın. Ciddiye alınalım istiyoruz. Biz öğretmenlerle değil özel okul patronları ile görüşüyorlar. Ocak ayında asgari ücrete zam gelecek. Bir sürü öğretmenin maaşı asgari ücretin altında kalacak. Böyle olunca öğretmenler kurumlarla yüz göz olmak zorunda kalıyor. Yıllarını deneyimlerini bu mesleğe vermiş öğretmenlerin asgari ücret alması kadar komik bir durum olamaz. Mesleğin onurunu aşağılamak anlamına geliyor. Bu yüzden 1 Ekim’de meclisin açılışına İzmir’den üyelerimizle birlikte katılacağız”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Eris varyantı endişesi... Yeni aşıya ihtiyaç var!
Sağlık
26 Eylül 2023 Salı 08:43

Eris varyantı endişesi... Yeni aşıya ihtiyaç var!

Prof. Dr. Alpay Azap, COVID-19'a göre hazırlanan aşıların, Türkiye'de de görülen Eris varyantına karşı etkinliğinin çok az olduğunu belirterek, "Virüs o kadar değişti ki ilk hazırlanan aşıların şu anki mevcut değişmiş olan varyantlara, örneğin Eris varyantına karşı etkinliği çok azaldı. Dünyada yeni aşılar geliştirildi. En yeni aşı bu ve eylül ayından itibaren Kuzey Amerika ve Avrupa'da kullanım onayı aldı ve kullanılmaya başladı. Bir an önce bu aşının ülkemize gelmesini bekliyoruz" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Eris varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Alpay Azap, pandeminin geri gelmediğini, beklenilen bir hastalık seyrinin olduğunu söyleyerek, "Covid-19'un birkaç sene içerisinde endemik bir hastalık yani belli dönemlerde sayısında artış olan, belli dönemlerde azalmayla giden ama hayatımızın bir parçası olan hastalık haline dönüşmesini bekliyorduk. Aslında yaşadığımız süreç tam olarak budur. Solunum yolu virüsü olduğu ve damlacık yoluyla bulaştığı için kış aylarında artan, yaz aylarında azalan vaka sayılarıyla giden bir solunum yolu enfeksiyonu haline dönüştü" dedi. 

Azap, "Eris varyantının ülkemizde olmaması mümkün değildi. Öncelikle Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa'da artış gösterdikten sonra Türkiye'ye geliyor. Artan vaka sayılarıyla karşılaşıyoruz. Aslında yine aynı süreci yaşıyoruz. Dolayısıyla paniğe gerek yok. Tekrar pandemi döneminde yaşadığımız türden kısıtlamalara, kapanmalara sebep olmasını hiç beklemiyoruz. Daha ağır hastalık yapmıyorlar. Tıpkı nezle ve grip gibi üst solunum enfeksiyonuna dönüşmüş durumda. Açıkçası bu da beklediğimiz bir seyirdi. Bu nedenle kısıtlamalara ve kapanmalara gerek yok" diye konuştu.

'AYIRT EDİCİ BİR ÖZELLİĞİ YOK'
Eris varyantının diğer solunum yolu virüslerinden ayırt edici bir özelliği olmadığını belirten Prof. Dr. Azap, şöyle konuştu:

"Örneğin, gripteki gibi bu hastalıkta da ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yaygın kas-eklem ağrısı, halsizlik gibi belirtiler oluyor. Dolayısıyla test yaptırmadan bunun hangi virüs olduğunu anlamamız mümkün değil. Covid-19 olduğunu da anlamamız mümkün değil. Hangi varyant olduğunu anlamak için varyant analizi yapılması gerekiyor. Bu tür analizler sadece takip açısından önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü ülkelere belli oranda virüsü bu şekilde varyant analizi ile takip edilmesini söylüyor. Vatandaşlarımız solunum yolu enfeksiyonu belirtileri çıktığında Covid-19 olup olmadığını anlayamazlar. Belli durumlarda gidip test yaptırmalarını istiyoruz.

Virüs insanlarda hastalık yaptıkça değişmeye de devam ediyor. Yeni varyantlar ortaya çıkıyor. Pek çok varyant ortaya çıkıyor ama bir önceki varyanta kıyasla daha kolay bulaşabilen varyant hakim hale geçiyor. Biz onu yaşıyoruz; Eris de böyle bir varyant. Elbette daha ağır, akciğerleri de tutan, solunum yetmezliği yapan, ölümlere sebep olabilen bir varyant ortaya çıkabilme olasılığı var ama bunun düşük bir olasılık olduğunu düşünüyoruz. Yapılan matematik modellemeler, hesaplamalar bize bunun yüzde 10'dan az bir olasılık olduğunu söylüyor ancak yüzde sıfır değil. Bunun için hala sıkı takip edilmesi gerekiyor. Sağlık otoriteleri de bunu tüm dünyada yakın bir şekilde takip ediyor."

'KORUNMANIN EN ETKİLİ YOLU MASKE KULLANIMI'
Solunum yolu virüslerinin yaygın bir şekilde dolaştığı dönemlerde, okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı mekanlarda daha çok zaman geçirdiğini söyleyen Prof. Dr. Azap, "Bu dönemlerde solunum yolu enfeksiyonlarında artış olur. Eris varyantının ve bundan sonraki gelecek varyantların da bu dönemlerde çok fazla sayıda kişiyi hasta edeceğini, hafifte olsa hastalık belirtisi taşıyan insanların toplumda sayısının çok artacağını göreceğiz. Özellikle altta yatan ciddi hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olan hastalar için bir problem. Bu kişilerin, özellikle toplumda virüsün yaygın dolaştığı dönemlerde mutlaka kişisel önlemlere dikkat etmeleri gerekiyor. Riskli grubun kendisini koruması çok daha fazla önem taşıyor. Sadece Covid-19'dan değil, kış aylarında artış gösteren tüm solunum yolu virüslerinden korunmanın en etkili yolu maske kullanmaktır. Mesafeye ve temizlik kurallarına dikkat etmek ve bulunduğunuz ortamları çok iyi havalandırmak gerekir. Bu önlemlere özellikle risk grubundaki kişilerin çok dikkat etmesi gerekir" dedi.

'RİSK GRUPLARININ BU AŞIYA İHTİYACI VAR'
Covid-19'a karşı en etkili yöntemin aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Azap, "Ancak virüs o kadar değişti ki, ilk hazırlanan aşıların şu anki mevcut değişmiş olan varyantlara, örneğin Eris varyantına karşı etkinliği çok azaldı. Şu an için özellikle genç, sağlıklı kişilerin elimizde bulunan aşıyla aşılanmasına gerek yok. Dünyada yeni aşılar geliştirildi. XBB.1.5 varyantını içeren tekli bir aşı var. En yeni aşı bu ve eylül ayından itibaren Kuzey Amerika ve Avrupa'da kullanım onayı aldı ve kullanılmaya başladı. Kış sezonuna girerken bu aşıyla tek doz aşılanmak gereklidir. Fakat şu anda ülkemizde bu aşı olmadığı için biz eski aşıyı daha önceden aşı şemasını tamamlamış kişilere önermiyoruz ama daha önce Covid-19 aşılarını tamamlamamış ise eski aşıyla da olsa insanların mutlaka bir kür aşı şemasına yani 3 dozdan oluşan mRNA aşı şemasını mutlaka tamamlamalarını öneriyoruz. Bir an önce de XBB.1.5 aşısının ülkemize gelmesini bekliyoruz. Bu aşı Eris varyantına karşı da oldukça koruyucu. Ülkemizde yüksek hastalık risk gruplarının bu aşıya ihtiyacı var" diye konuştu. 

'BAMBAŞKA BİR VİRÜS AİLESİNDEN YENİ PANDEMİLER GELEBİLİR'
Covid-19 pandemisinin beklenen şekilde ilerlediğini söyleyen Prof. Dr. Azap, "Bir endemik hastalığa dönüştü. Pandemi düzeyine çıkması için ancak yeni virüsün çıkması gerekir. O da artık yeni bir virüstür. SARS-CoV-2'nin çok değişmiş ve ağır hastalık yapan bir formunun ortaya çıkması gerekir. Virüsün bugüne kadar izlemiş olduğu değişime bakarak aslında böyle bir olasılığın çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Pandemiler devam edecek ama muhtemelen SARS-CoV-2'den değil, belki tekrar bir gripten bekliyoruz ya da başka bir koronavirüsten veya bambaşka bir virüs ailesinden yeni pandemiler gelebilir" ifadelerini kullandı. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Konak’ın kalbindeki ihalede kritik eşik!
Yerel Yönetimler
26 Eylül 2023 Salı 08:38

Konak’ın kalbindeki ihalede kritik eşik!

Konak Belediyesi’nin Basmane Meydanı’nda yapılacak yeni hizmet binasının dördüncü ihalesi için 2 firma teklif verirken Başkan Batur “2 ay sonra temelini atmış oluruz. Çok güzel yeşil ve akıllı bir bina şekilde hayata geçireceğiz ve İzmir’in simge binalarından biri olacak” dedi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD/ EGEDESONSÖZ – Depreme dayanaksız olduğu için yıkılan Konak Belediyesi’nin Basmane Meydanı’nda bulunan ana hizmet binasının yapım ihalesi 4’üncü kez gerçekleştirildi. 

Daha önce verilen tekliflerin yüksek gelmesi nedeniyle iki kez iptal edilen ihalenin üçüncüsü davet usulü ile gerçekleştirilmişti. Belli istekliler arasında ihale usulüyle gerçekleştirilecek ihale kapsamında ön yeterlik değerlendirilmesi sonucu yeterliği tespit edilen 14 firma teklif dosyası almıştı. Ancak sadece 2 firmanın teklif vermesinden kaynaklı üçüncü ihale de sonuçlandırılamamıştı. Kamu İhale Kanunu’na göre en az 3 firmanın teklif vermesi gerekiyor. 

Dördüncü ihale ise geçtiğimiz Cuma (22 Eylül 2023) günü gerçekleştirildi. İhaleye iki firma teklif verdi. İhale sonuç kararının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. 

İhale kapsamında bin 93 metrekarelik taban alanında 2 bodrum ve 8 kat inşa edilecek. Sözleşmenin imzalanmasının ardından binanın 1 yıl içinde tamamlanması bekleniyor.YEŞİL VE AKILLI BİR BİNA

Hizmet binası ihalesi ile ilgili Egedesonsöz’e açıklamalarda bulunan Başkan Abdül Batur “Cuma günü ihalemiz gerçekleşti ve 2 firma girdi. Bu hafta içinde değerlendirmesi yapılacak ve hafta sonu açıklayacağız. Şu an bir sorun gözükmüyor. 2 ay sonra temelini atmış oluruz. Çok güzel yeşil ve akıllı bir bina şekilde hayata geçireceğiz ve İzmir’in simge binalarından biri olacak.” dedi.  

30 EKİM DEPREMİ SONRASI BOŞALTILMIŞTI
İzmir’de 30 Ekim 2020 yılında yaşanan 6,9 büyüklüğündeki deprem sonrası kentte bir çok yapı hasar almıştı.  Hizmet binalarının hasar aldığı ilçe belediyelerinden birisi de Konak olmuştu. Ana hizmet binasından hasar tespit edilen Konak Belediyesi’nde Belediye Başkanı Abdül Batur, meclisten de yetki alarak binanın  yıkılıp yeniden yapılmasına karar vermişti.

KARŞILIĞINDA 3 TAHSİS!
Konak’ın yeni hizmet binasının yapımı karşılığında mülkiyeti Konak Belediyesi'nde olan Göztepe’deki çok katlı otopark, Alanyalı Konak ve Tepecik Pazaryeri'nin İzmir Büyükşehir’e devri Cumhur İttifakı’nın ret oyları ile meclisten geçmişti. Cumhur İttifakı, Göztepe'deki otopark ile Alanyalı Konak'ın devrine onay verirken Tepecik'teki pazaryeri alanının devrine karşı çıkmıştı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bakanlık'tan Ağaoğlu kararı!
İş Dünyası
26 Eylül 2023 Salı 08:04

Bakanlık'tan Ağaoğlu kararı!

İş insanı Ali Ağaoğlu’na ait enerji şirketinin, Seferihisar'daki doğal SİT bölgesindeki rüzgar enerji santralinin kapasite artışı talebi ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kararını açıkladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD/EGEDESONSÖZ -  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinle 2016 yılında Seferihisar Sığacık’ta rüzgâr enerji santrali diken ünlü iş insanı Ali Ağaoğlu’nun sahibi olduğu Ağaoğlu Grubu bünyesinde yer alan Üçgen Enerji Şirketi kapasite artışı için geçtiğimiz aylarda harekete geçmişti.

İlk olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na elektriksel güç artışı onayı alan şirket Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na proje tanıtım dosyasını sunarak çevresel etki değerlendirme süreci başlatmıştı. 

Bakanlık proje ile ilgili nihai karar verdiğini açıkladı. Karara karşı 10 gün içinde itiraz edilebilecek. Bakanlık itirazları değerlendirerek son ÇED kararını açıklayacak.TÜRBİN YERLERİNDE DEĞİŞİKLİK
Şirket ilk olarak 8 olan türbin sayısını 16’ya, kapasitesini de 25,8 MWm’den 80,2 MWm’ye çıkarmayı planlıyordu ancak bölgenin 2’inci derece doğal SİT alanında denk gelen nitelikli doğal koruma alanında kalmasından kaynaklı revizyona gidildi. Nitelikli doğal koruma alanında kalan 50 MWm üzerindeki projelere izin verilmemesinden kaynaklı türbin artış talebi 8’den 5’e düşürüldü. Şirket bu kapasite artışı için 250 milyon Türk Lirası bütçe ayırdı.

Projenin hayata geçirilmesi durumunda en az 408 ağaç kesilecek. 

BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘UYGUN DEĞİL’ GÖRÜŞÜ
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin proje ile ilgili dosyaya sunduğu yazıda olumsuz görüş verdiği de ortaya çıktı. Bölgenin doğal SİT alanı, ormanlık alanı, tarım arazisi olduğunun vurgulandığı yazıda yer seçiminin uygun olmadığının altı çizildi.

Büyükşehir’in yazısında “Üçgen Seferihisar Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim A. Ş. tarafından söz konusu alanda yapılması planlanan Seferihisar RES Kapasite Artışı (8 Türbin 25,8 MWm/18,8 MWe'den 16 Türbin 80,2 MWm/73,2 MWe'ye) Projesi'nin ; alanın plan kullanım kararları içerisinde Orman Alanı, Tarım Arazisi, Çayır-Mera olduğu görülmüş, bu tür kararlara sahip alanların amacı dışında kullanılmasının yaratacağı olası olumsuz etkiler açısından ; yer seçiminin uygun olmadığı düşünülmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Öğretmenin acı sonu... Kazada yaşamını yitirdi!
Güncel
26 Eylül 2023 Salı 08:07

Öğretmenin acı sonu... Kazada yaşamını yitirdi!

İzmir'in Konak ilçesinde, refüje çarpan motosikletin sürücüsü matematik öğretmeni Ahmet Mustafa Yıldırım, yaşamını yitirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kaza, saat 04.00 sıralarında Halide Edip Adıvar Caddesi'nde meydana geldi. Kız arkadaşı ile buluştuktan sonra evine gitmek için yola çıkan Ahmet Mustafa Yıldırım’ın kontrolünü kaybettiği 06 DIE 097 plakalı motosiklet, refüje çarptı.

Yıldırım yola savrulurken, çevredekilerin ihbarı üzerine kaza yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Gelen sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, Yıldırım'ın yaşamını yitirdiği tespit edildi.Ahmet Mustafa Yıldırım’ın kaza yaptığını öğrenip gelen kız arkadaşı, sinir krizi geçirdi. Yıldırım'ın cansız bedeni, savcının incelemesinin ardından İzmir Adli Tıp Kurumu’nun morguna kaldırıldı. 

Matematik öğretmeni olan Ahmet Mustafa Yıldırım'ın, bir dershanede görev yaptığı belirtildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Mehmet KARABEL yazdı... Cumhuriyet Bayramının İzmir Yıldızı!
Güncel
26 Eylül 2023 Salı 08:56

Mehmet KARABEL yazdı... Cumhuriyet Bayramının İzmir Yıldızı!

Mehmet KARABEL yazdı... Cumhuriyet Bayramının İzmir Yıldızı!
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Soyer 'zayıf rakip' dedi ve ekledi: Özlale adaylıktan geri çekilebilir!
Yerel Yönetimler
25 Eylül 2023 Pazartesi 22:20

Başkan Soyer 'zayıf rakip' dedi ve ekledi: Özlale adaylıktan geri çekilebilir!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıdığı canlı yayın programında İYİ Partili Ümit Özlale'nin adaylığına dair açıklamalarda bulundu. İYİ Partili Özlale için 'belediye başkanlığı için zayıf bir aday' değerlendirmesinde bulunan Başkan Soyer, adaylıktan geri çekilme ihtimaliyle ilgili "Böyle bir ihtimal olabilir" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Soyer, tv100.com yazarları Barış Yarkadaş, Hacı Yakışıklı, Fuat Uğur, tv100 Ankara temsilcisi Deniz Gürel, Bizim TV Genel Yayın Yönetmeni Şaban Sevinç, Posta Gazetesi yazarı Murat Çelik'in sorularını yanıtladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İzmir kokuyor sözlerine yanıt veren Soyer, "İzmir kokmuyor onu net söyleyebilirim. Bütün bir yaz boyunca hiç kokmadı. Geçmişte ciddi bir problemdi ancak çok önemli adımlar attık ve çok şükür doğru yolda gidiyoruz. Çok kısa bir süre sonra İzmir yine yüzülebilir hale gelecek. Koku sorununu bitirdiğimiz gibi körfezi yüzülebilir hale getireceğiz" ifadelerini kullandı.

KEŞKE MECLİS ÜYELERİNE SORSAYDI
Akşener'in yanlış bilgilendirildiğini belirten Soyer, "Yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum. Meclis üyeleri ile görüşseydi onlar daha doğru bilgi verebilirdi. Biz 4 yıldır İYİ Parti meclis üyeleri ile birlikte çalışıyoruz. Kendi meclis üyeleri de çok iyi biliyorlar. Keşke onlarla konuşsaydı" diye konuştu.

DOĞMA BÜYÜME İZMİRLİ OLSANIZ DA...
Özlale'nin zayıf bir aday olduğunu belirten Soyer, "Ümit Bey ile aynı liseden mezunuz. Milletvekili adaylığı sürecinde tanıştık ve birlikte çalıştık. Çok iyi bir akademisyen, çok önemli üniversitelerde öğretim üyeliği yapmış biri. Kalkınma ekonomisti olarak gönül isterdi ki Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ağırlığını koysaydı ve Türkiye yangın yeriyken, kalkınma ekonomisti olarak birikimlerini çok daha iyi değerlendirebileceği bir mecra olurdu.Doğma büyüme İzmirli de olsanız, İzmir’in dinamikleri ve sorunları ile ilgili bilgi sahibi olmak kolay değil. 30 bin çalışanı olan kurumdan bahsediyoruz. Onu tanıması bile çok ciddi bir süre alacak. Evet iyi akademisyen ancak belediye başkanlığı için zayıf bir aday sözünü bunun için kullandım" ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HAMLE İÇİN ALTLIK OLABİLİR
Özlale'nin farklı bir pazarlık öncesi aday gösterilmiş olabileceğini de belirten Soyer, "Böyle bir ihtimal olduğunu söylemiştim. İzmir'de bir aday çıkarmak, üstelik kazanma ihtimali düşük bir aday çıkarmak bir sonraki hamle için altlık, zemin olabilir diye düşündüm. Müzakere masası kurulacaksa 'biz İzmir'den geri çekilelim' ya da 'sadece şu ilçelerde var olalım, Ankara ve İstanbul'da sizi destekleyelim' diye konular olabilir" dedi.

ADAYLIĞI ANLAŞILABİLİR DEĞİL
İYİ Parti'nin Büyükşehir adaylığından çekilme ihtimalinin olup olmayacağı sorusuna da yanıt veren Soyer, "Böyle ihtimaller olabilir. 6 ay siyasette uzun bir süre. Bu sürede ittifak konusu görüşülebilir, başka şeyler görüşülebilir. Ben sadece durumu anlamaya çalıştığım için fikir üretiyorum. 4 ay önce milletvekili seçilmiş akademisyenin İzBB'ye aday olması çok anlaşılabilir değil benim için" ifadelerini kullandı.

GÖREVİMİN BAŞINDAYIM
Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir Büyükşehir Belediyesi için kendisinin aday göstermemesinin nedeninin ne olduğunun sorulmasına yanıt veren Soyer, "O konuda hiçbir fikrim yok. Hangi gerekçeler ile niye açıklamıyor bilmiyorum. Ancak ben görevimin başındayım, onu yapmaya devam ediyorum" diye konuştu.

ADAYIM DEMEDİM, BİR DÖNEM DAHA İSTİYORUM DEDİM
Hala açıklanmayan büyükşehir belediye başkan adaylarının olduğunu dile getiren Soyer, "Ben adayım demedim, bir dönem daha yapmak istiyorum dedim. Genel merkez ve genel başkan uygun görürse devam etmek isterim dedim sadece. Ben kimin neden gösterildiğini bilmiyorum dedim, neden aday gösterilmediğimi bilmiyorum demedim. Her ilin kendi dinamikleri çerçevesinde karar verildiğini düşünüyorum. 7 büyükşehir belediyesi daha var onların da adayları henüz açıklanmadı" ifadelerini kullandı.

1 DÖNEMDE YAPILACAK İŞLER DEĞİL
Kılıçdaroğlu'nun geçmişte yaptığı açıklamaları dile getiren Soyer, "Genel başkanımızın daha önce yaptığı açıklamalar var. Büyükşehir belediye başkanlarımızın hepsi başarılı ve yapacakları görevler var diye. Büyükşehir belediye başkanlıkları zaten 1 dönem yapılacak işler değil. Eğer çok büyük hatalar yapmadıysanız zaten 1 dönem daha yapmanız beklenir. Pandemi, deprem, orman yangınları, ekonomik kriz nedeniyle birçok şey vaktinde yapılamıyor olabilir.Bunlar olunca Büyükşehir belediye başkanlarımızın iki dönem yapması beklenendir. Ancak tabii ki takdir genel merkez ve genel başkandadır" dedi.

GAYRİ CİDDİ BİR AÇIKLAMA
Ümit Özlale'nin körfezde kimyasal kullanılıyor sözlerine yanıt veren Soyer, "Bu çok gayri ciddi. İZSU zaten bununla ilgili açıklama yaptı. Böyle bir şey söz konusu bile değil. Tüm arıtma tesislerinde dünyada benzer kimyasallar kullanılır, bakteriler kullanılır.Sanki kokunun giderici sprey kullanıldığı gibi kimyasaldan bahsedilmesi doğru değil" diye konuştu.

KAYIP RİSKİ GÖRMÜYORUM
Yerel seçimlerde İzmir'in CHP adına kaybedilme ihtimalini görmediğin belirten Soyer, "Kaybetme riski görmüyorum. İzmirliler diğer kentlerdeki vatandaşlardan farklıdırlar. Çok daha ince eleyip sık dokular, çok daha fazla eleştirilerdir. Sanıldığı gibi çantada keklik değildirler. Yerel seçimlerin kendine özgü bir dinamiği vardır. Genel seçimlerden farklı dinamiktir ve tabanın ittifakını gerektirir. Belediye başkanı aday kim olursa olsun herkesin oyunu almak için mücadele der. Bu da mümkün olan en geniş irtifakı kurmak ile mümkün olur. Bende tekrar aday gösterilirsem bu seçimlerde de en geniş ittifakı sağlamak için çalışacağım. Zaten tabanlarda bu ittifak kurulur ve en önemli motivasyonu adayın kimliğidir" dedi.

KÖKLÜ VE DEMOKRATİK GELENEĞE SAHİP
CHP'nin yaşanan durumlara rağmen kol kola gireceğini belirten Başkan Soyer, "Kongreleri,kurultay süreci, sular durulmuyor gibi izlenim var, isimler üzerinden yürütülen tartışmalar var. Bunlar doğru ancak, CHP'yi 100 yıllık parti yapan gelenekler ve mekanizmalar. Bütün bu tozduman ortama rağmen içselleştirilmiş bir demokrasi anlayışıdır. CHP Türkiye'deki bir çok partiden daha demokratik ve köklü geleneğe sahip" ifadelerini kullandı.

HER TÜRLÜ TAKDİR BAŞIMIN ÜSTÜNDEDİR
Aday gösterilmemesi halinde haksızlık yapıldı demeyeceğini belirten Soyer, "Hiçbir kaygım yok. Ben normal olarak istiyorum. Bir dönem daha bu görevi yapmak istiyorum İzmir’in çok daha fazlasını hak ettiğine inandığım için ve bunun çarelerinin neler olduğunu bildiğim için istiyorum. Bu nedenle isteğimde son derece arzuluyum. Parti bunu takdir etmezse bana haksızlık yapıldığı iddiası ile ortaya çıkaracak değilim. Ben parti terbiyesi almış, ilkelerine sonuna kadar bağlı bir insanım. Partinin her türlü takdiri başımın üstündedir. Bu bir nöbettir. İkinci nöbeti verilirse de onu layıkı ile yapmak için canla başla çalışırım" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 İZMİRLİYİZ
 26 Eylül 2023 Salı 01:12
SAYIN BAŞKAN BENCE ÖZLALE İLE SİZİN KAZANMA ŞANSLARINIZ EŞİT GİBİ...
 Sevda
 26 Eylül 2023 Salı 00:30
Hiç kukumuz yok tuç başkanım sonuna kadar senin yanında duracağıma ant içerim ????????????
CHP YDK’dan dikkat çeken İzmir kararları… O isim partiden ihraç edildi!
Politika
25 Eylül 2023 Pazartesi 20:44

CHP YDK’dan dikkat çeken İzmir kararları… O isim partiden ihraç edildi!

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu yoğun gündem ile bir araya geldi. İzmir’den 4 dosyanın görüşüldüğü toplantıda kritik kararların altına imza atıldı. Bayraklı eski İlçe Başkanı Samed Tekin partiden ihraç cezası aldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) bugün gerçekleşen toplantısında İzmir'de 4 dosya gündeme geldi.

Toplantıda CHP İzmir İl Disiplin Kurulu’nun kesin ihraç kararı verdiği Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer’in dosyası ertelenirken 3 isim hakkında karar çıktı.

TEKİN’E KESİN İHRAÇ
Önceki dönem ilçe başkan adayları arasında yer alan  ve gerek mahalle delege seçimleri gerek ilçe başkanlığı seçimlerinde Bayraklı İlçe Başkanı Didem Gültekin ile yaşadığı tartışmalar ile sıkça gündeme gelen Samed Tekin, yaptığı paylaşımlarla ‘partiyi kamuoyunda tartışılır hale getirdiği’ gerekçesiyle tedbirli ve kesin ihraç cezası istemi ile il disiplin kuruluna sevk edilmişti. Tekin için verilen ‘tedbirli ve kesin ihraç cezası istemi’ndeki ‘tedbir’in kaldırılmasına karar verilirken, yapılan itiraz sonrası ilgili dosya bir kez daha YDK gündemine geldi. Dosyası görüşülen Tekin için karar çıktı. Tekin kesin ihraç cezası aldı.

DARCAN VE TURAN’A KINAMA
Öte yanda CHP Bornova eski Gençlik Kolları Başkanı Ali Darcan ihraç edilirken; CHP Seferihisar parti üyesi Salih Turan da kınama cezası aldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Darptan, yetişkin filmine, nargileyle yakmaya kadar... İzmir'de akran işkencesi!
Güncel
25 Eylül 2023 Pazartesi 17:49

Darptan, yetişkin filmine, nargileyle yakmaya kadar... İzmir'de akran işkencesi!

Yaşları 9-13 arasında değişen 6 kız çocuğu yaşıtları Ayşenur’a işkence ettiler. Grup; Ayşenur’un saçlarını çekerek kopardı, taytını ve iç çamaşırlarını kesti, darbettiler, üzerine çamaşır suyu, çay, kahve döktüler, yüzünü nargileyle yaktılar ve çıplak görüntülerini çekip zorbalıklarını kaydettiler. Ayşenur’un Annesi, “Yetkililer el koymazsa ben katliam yaratacağım” diye isyan etti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir’in Konak ilçesi Tepecik semtinde akıllara durgunluk veren bir akran zorbalığı olayı yaşandı. Yaşları 9 ile 13 arasında değişen altı kişilik kız çocuğu grubu, tehditle evlerine çağırdıkları yaşıtları Ayşenur’a zorla yetişkin içerikli film izletmeye çalışıp “Hadi kız kıza sevişelim” diyerek cinsel istismarda bulundu.

Kan donduran olaylar bununla da sınırlı kalmadı. 15 gün boyunca eziyetini sürdüren saldırgan çocuklar; Ayşenur’un saçlarını çekerek kopardı, taytını ve iç çamaşırlarını kesti, eğlence olsun diye havuza atıp dövdüler, üzerine çamaşır suyu, çay, kahve döktüler ve uyuşturucu vererek çıplak görüntülerini çekip zorbalıklarının görüntülerini kaydettiler.

Ayşenur’un annesi, aynı mahallede yaşayan ve komşu çocukları olan saldırgan çocukların hiçbirinin ceza almadan dolaşmalarını içine sindiremediğini belirtti. Acılı anne ayrıca mağdur olan kızının psikolojisinin bozulduğunu, korkudan dışarıya çıkamadığını ifade ederken göz yaşlarına boğuldu.

Adalet istediğini vurgulayan anne, “Ailelerin bir özür dilemeyi bile çok gördüğünü adalet söz konusu biz olunca nedense işlemediğini görüyorum. Bu acıya dayanamıyorum bu işe yetkililer el koymazsa ben katliam yaratacağım” diyerek yetkililere seslendi.

“AYŞENUR’U KURTARIN ELLERİNDEN”
Suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen anne ayrıca, saldırgan çocukların ailelerinin çekilen görüntülerden haberdar olduklarını ancak görüntüleri silerek olayı saklamaya çalıştıklarını anlattı. Ellerine geçen görüntüleri nasıl elde ettiklerini de anlatan anne, “İçlerinden video çeken bir kız, teyzemin telefonuna telefon ediyor. Biz Ayşenur’u videoya çektik, çok dayak attık. Ben çok üzüldüm. Ayşenur’u kurtarın onların elinden” ifadeleriyle anlattı.

YÜZÜNÜ NARGİLEYLE YAKIP SAÇLARINDAN TUTUP “KÖPEKSİN” DEDİLER
Saldırgan çocukların Ayşenur’u tehdit ettiklerini, yüzünü nargileyle yaktıklarını ve saçlarından tutup “hadi sen köpeksin şimdi” diyerek yerde sürüklediklerini anlatan anne gözyaşlarına hakim olamadı.

Acılı anne sesini duyuramadığından yakınarak, “Günlerdir çırpınıyorum. Onlar çocuksa benim kızım ne?” diye isyan etti. Anne ayrıca, “Mahalle onları buradan sürecek ama devlet el koymadığı sürece, onları tanımayanlar bu çocuklarla arkadaşlık yapacak ve onlar da aynı şeye maruz kalacaklar” dedi.(ODA TV)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 harun
 25 Eylül 2023 Pazartesi 20:56
devlet nerede savcılar nerede
Silahla oyun cinayetle bitti!
Güncel
25 Eylül 2023 Pazartesi 20:56

Silahla oyun cinayetle bitti!

İzmir'in Buca ilçesinde silahla oyun oynayan İ.?. karşısında oturan 16 yaşındaki Serdar Baharlı'yı vurdu. Ağır yaralanan Baharlı, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Şüpheli İ.?. gözaltına alındı. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Olay bugün saat 15.00 sıralarında Şirinyer Huzurevi karşısında meydana geldi. İddiaya göre, elindeki silahla oyun oynayan İ.?. yanlışlıkla Samet Baharlı'yı vurdu. Silah seslerini duyan çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. 

Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Samet Baharlı, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Şüpheli İ.?., polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Samet Baharlı'nın cansız bedeni otopsi yapılması için İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı. (Bahri Karataş)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Kapatılacağı iddia edilmişti… İzmir'deki iki hastane için karar!
Yerel Yönetimler
25 Eylül 2023 Pazartesi 12:14

Kapatılacağı iddia edilmişti… İzmir'deki iki hastane için karar!

Yapımında son aşamaya gelinen Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılması ile bazı hastanelerin kapatılacağı konusu kent gündemin oturmuştu. Sağlık Bakanlığı ise Suat Seren Göğüs Hastanesi ve Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nin yıkılarak yeniden yapılması ya da restore edilmesi konusunda harekete geçtiği öğrenildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Kent gündeminde tartışma konusu olan bazı hastanelerin kapatılarak yeni açılacak Şehir Hastanesi’ne vatandaşların yönlendirileceği iddialarına ile Konak Belediye Başkanı Abdül Batur önemli bir açıklamada bulundu.

ÖN RAPORU VERDİK
SonSöz TV’de yayınlanan programda konuşan Başkan Batur, Suat Seren Göğüs Hastanesi ve Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nin yıkılarak yeniden yapılması ya da restore edilmesi konusunda kendilerine başvuru yapıldığını belirtti.  “bize talep geldi binaların yenilenmesi için. Yıkım yapılması ya da restore edilmesi konusunda Suat Seren Göğüs Hastanesi ve Tepecik Hastanesi'ne de ön onay verdik. Yine Sağlık Bakanlığı bünyesinde kullanılması için bize talepte bulundular. Biz de onay verdik” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Bülent Işık
 26 Eylül 2023 Salı 09:17
Randevu alırken bu hastanede uzman doktor tarafından hizmet verilmektedir diye yazıyor ama muayene etmeye çalışan asistan doktor oluyor.
 Canan dilek
 26 Eylül 2023 Salı 09:04
Bozyaka SSK hastanedıu de yenilensin . Kanser hastaları için çok zor Ege şehir hastsnesıne ulaşım hem uzak hem de çok zor olacak.
 Hulya
 26 Eylül 2023 Salı 08:12
Acile gidilmesi gereken durumlar oluyor o zaman? vatandaş yetisemeden
 Ali Gemicioğlu
 26 Eylül 2023 Salı 07:46
Yazık etmeyin hastaneye
 Makar
 26 Eylül 2023 Salı 07:05
Doktor yok hastahane var, köprü var gecen tasıt yok milleti sömürdünüz diktatör rejim ile
 Efe
 26 Eylül 2023 Salı 00:01
Hastane yapsan ne olur içini dolduramadıktan sonra..Bütün doktorları kaçırdılar ülkeden..Doğru dürüst doktor kalmadı çalıştıracak..
 Sıdıka
 25 Eylül 2023 Pazartesi 23:21
Bozyaka Eğitim araştırma hastanesi kapanmasin
 Sıdıka
 25 Eylül 2023 Pazartesi 23:20
Bozyaka hastanesi kapatılmasın
 Mehmet Ziyaeddin Celik
 25 Eylül 2023 Pazartesi 23:06
Bu iki hastane özellikle Kanser hastalari ve yaşlıların en fazla kullandığı, toplu taşıma araçları ile rahatca ulaşılan hastaneler. Bu hastalari Şehir hastanesine göndermek akla zarar. Şehir hastanesinin olduğu yere ulaşım zor, toplu taşıma araçları zaten yetersiz. Yollar dar. Hastalar oraya giderken daha çok hirpalanacaklar. Yazık günah bu insanlara...
 Cevdet
 25 Eylül 2023 Pazartesi 23:04
Menfaat ugruna yapılan hastaneleri istemiyoruz. Sağlık olayı bile rant kapısı oldu ülkede.
Hayata dönüş... Onlarca göçmen kurtarıldı!
Güncel
25 Eylül 2023 Pazartesi 23:21

Hayata dönüş... Onlarca göçmen kurtarıldı!

İzmir açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen 105 düzensiz göçmen kurtarıldı. Yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmak isteyen 188 düzensiz göçmen yakalandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Sahil Güvenlik Komutanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Dikili ve Seferihisar ilçesi açıklarında lastik botta bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisi üzerine bölgeye Sahil Güvenlik botu görevlendirildi.

Ekipler Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına iitilen bottaki 32 düzensiz göçmen ve 76 düzensiz göçmeni yakalayarak  karaya çıkarıldı.

Ekipler ayrıca, aynı unsurlarca geri itilen Foça ilçesi açıklarında 30, Menderes ilçesi açıklarında 14 ve Seferihisar ilçesi açıklarındaki 29 düzensiz göçmeni de kurtardı. Ayrıca Çeşme ilçesi açıklarında, İtalya rotası üzerinde tespit edilen hareketli yattaki 112 düzensiz göçmen ile 5 göçmen kaçakçısını da yakaladı.

Düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.  Gözaltına alınan göçmen kaçakçılarının işlemleri sürüyor.(AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Batur’dan ‘Narlıdere’ iddialarına yanıt: Bir kişi ‘yaptın’ desin, istifamı veririm!
Yerel Yönetimler
25 Eylül 2023 Pazartesi 12:02

Başkan Batur’dan ‘Narlıdere’ iddialarına yanıt: Bir kişi ‘yaptın’ desin, istifamı veririm!

CHP’de devam eden kurultay süreci hakkında değerlendirmelerde bulunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, kurultay sürecinde Kemal Kılıçdaorğlu’nun yanında olduğunu belirtti. Narlıdere İlçe Kongresi’ne müdahale ettiği iddiasına ise “Narlıdere siyasetine ben asla karışmıyorum. Kongrede bir kişi çıksın ‘Abdül başkan bizi aradı, şurayı destekle’ dedi desin, ben bu işi bırakırım. 2-3 arkadaşımız vardır Narlıdere'de, onlar beni aradığında Ali Başkanı bu süreçte üzmeyin dedim. Kimi desteklemişim ben?” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, SonSöz TV’de yayınlanan programda Gazeteci Fatih Yapar’ın sorularını yanıtladı.

SADECE KEMAL BEY’İ SUÇLAMAK YANLIŞ
Kurultay süreci gayet demokratik ve partimize yakışan şekilde devam ediyor. Arada sırada çekişmeler kavgalar oluyor ama abu partimizin görev aşkı ve dinamizminden kaynaklanıyor. Diğer partilerde olmayan demokratik yarış oluyor bizde. 3 aday çıkan yerler var. Tek aday üzerine uzlaşı da yaşanıyor. İzmir Kongresi ve çevre iller tamamlandı. 8 Ekim’deki İstanbul Kongresi de önemli… Buradan çıkan sonuç kurultayın durumunu etkileyecektir. Yarın Parti Meclisi, kurultay tarihi ile ilgili karar verilecek. 4 Kasım olarak öneriliyor. Kurultayı tamamlayınca artık sahaya çıkıp yerel seçime hazırlanmak gerekiyor. Benim tavrım belli. İmza sürecinde de sonrasında da genel başkanın bizlere ihtiyaç olduğu noktalarda Kılıçdaroğlu’nun yanında durdum. Seçimden sonra 28’inde Kılıçdaroğlu doktrininden bahsederken 29’unda maalesef Kemal Bey’e karşı duruş başladı. Karşı duruş olabilir ama bana göre haksızlık var. 6 lider o masada oturdu. İki belediye başkanımız cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak masadaydı. 6’lı Masa’da her şey konuşuldu. Adaylık konusunda kriz yaşandı ama bir araya gelindi. Herkes kendi seçmenini bir arada tutma noktasında çalışmalar yaptı. Sadece Kemal Bey’i suçlamak yanlış. Hepimizden fazla çalıştı. Sahadaydı, kent kent dolaştı. Ortaya konulan projeler, hükümet tarafından uygulanmaya başladı. Kararnamelere bakıldığında bunları görüyoruz. Çünkü vatandaşı rahatlatacak adımlar bunlar… Bu sıkıntılı süreci Kılıçdaroğlu’nun yönetmesinin doğru olacağını söylemiştim. Kurultayda da genel başkanımızın yanında olacağız, destekleyeceğiz” dedi.

KURULTAY SONRASI SAHAYA İNİLMELİ
Kurultay sürecinin ardından sahaya inilesi gerektiğini söyleyen Batur, “Sayın Özel ve grubuna çıktıkları yolda başarılar diliyorum. Demokratik bir yarış olacaktır. Kurultayımız bittikten sonra bir an önce sahaya çıkmak lazım. Bize oy veren kitlenin küskün olduğunu hissediyoruz” açıklamasını yaptı.

BLOKA DA ÇARŞAFA DA OY VERMEYEREK TARAFSIZ KALDIM
İki listede yer aldığını ve çarşaf liste-blok liste tartışmasında tarafsız kaldığını belirten Başkan Batur, “En fazla kongre gören belediye başkanlarından biriyim.  Bizim partimiz demokratik hakların kullanıldığı parti. Tüzüğümüze göre en önemli maddelerinden biri il ve ilçe kongrelerinin çarşaf liste ile olması. Çarşaf liste olmaması ile ilgili, blok liste olması yönünde delegelerin çoğunluğu karar verirse blok yapılır denildi. Ben bloka da çarşafa da oy vermeyerek tarafsız kaldım. Çarşaf liste her zaman delegenin hür iradesini gösteren bir listedir. Çıkarsın delegenin önüne, delege seni değerlendirir. Ben hep çarşaf liste ile geldim şimdiye kadar. 4'ncü, 5'nci olmuşumdur, sıkıntı yok. Çarşaf liste olsa daha demokratik olurdu. Ancak delegemiz blok liste dedi, onların takdiri.  Konak'taki delegelerimiz de çoğunluğu blok liste olarak karar verdi” ifadelerini kullandı.

KİMSE KİMSEYE YUMRUK ATMADI
Kongrede yaşanan olaylarla ilgili konulan Batur, “Oylamada bir anda kargaşa oldu. Orada kim ne yaptı belli değil. Kimse kimseye yumruk atmadı. Herkes birbirini ittirdi sadece. Tunç Başkanımız ve il başkanımızın olduğu yere doğru yığılma oldu ancak orada da bir şey olmadı. Sadece 2 masa kırıldı. Bunlar olacak. CHP'nin dinamiği bunlar. 100 yıldır ayakta kalmasının nedeni bu. Delege seçiminde mahallelerde bin kişi gelip oy kullanıyor. Ben buna parti aşkı diyorum. Süreç mahkemeye taşınacak deniyor. Herhalde orada yapılan konuların tespiti ile ilgili... Geldi geçti. Herkes partilimizdir bizim. Salonun içinde olanlar 6 ay sonra sahada bizlerle partinin iktidara gelmesi için çalışacak” değerlendirmesini yaptı.

ASLANOĞLU’NU KONGREDE DESTEKLEDİM
Kongrede Şenol Aslanoğlu’nu desteklediğini kaydeden Başkan Batur, “İki başkanımıza da teşekkür ederiz. Aytekin Başkan da olsa o da yazacaktı beni. İkisi de Konak'ta çıkan arkadaşlarımız. Yıllarca parti için mücadele eden ve emek veren arkadaşlarımızı Aytekin Tunus ve Şakir Başak... Benim işim ondan zordu bu dönem. İkisi arkadaşımız örgütten çıkmış, Şenol Başkan da ilk il başkanlığı olduğu konusunda destek verenlerden ve olması için çalışma yapanlardan biriyim. Destek verdiğimiz kişilerin yanından ayrılma olayını siyaset boyunca hiç yapmadım. Konak Belediye Başkanı olduğum için nezaketen listede değerlendirdi arkadaşlar beni. Bundan kimsenin alınması ve gücenmesine gerek yok. Hayatta ilk kez çift listede yer aldım. Benim hep kimi desteklediğim bellidir. Kongrede de Şenol Bey'i destekledim. Genel Başkanımızın da Şenol Bey'i desteklediğini biliyorum. Genel Başkan'ın işaret ettiği adayı Genel Başkanımızın yanındayız diyerek desteklememek olmazdı” şeklinde konuştu.

SEÇİMDEN ALDIĞIMIZ OY ORANINDAN 4 PUAN ÜSTÜNDEYİZ
Muhalif seçmende küslük olduğunu gördüğünü dile getiren Başkan Batur, “Kurultayımız var, kurultaydan sonra bir an önce adaylar açıklanmalı. Ben bunu süt düzey yetkililere de ilettim. Biz listeleri son dakika yetiştiriyoruz. Bu kez farklı bir şey yapalım. Aralık'ın sonunda tüm adaylarımız açıklansın, herkes sahaya çıksın. Bize oy atan seçmenin bir küskünlüğü var. Sandığa gitmeyeceğiz diyor. İki arkadaş birbirine küser ya, seçmen o pozisyonda. Onları ikna etmemiz lazım. Sahaya çıkarsak örgütümüz, meclis üyesi arkadaşlarımız ile bu küskünlüğü giderebiliriz. Benim yaptırdığım ankete göre gayet iyiyiz. Anket gayet iyi, seçimden aldığımız oy oranından 4 puan üstündeyiz. Küskünleri partimize tekrar oy atması konusuna ikna edeceğiz. Yıllardır bize destek veriyor partilimiz. İzmir'de demokrasi aşığı seçmenimize ne yapsak azdır. Onların küskünlüğünü ortadan kaldıracak çalışmayı yine belediye başkan adayı yapar. Toplu çalışmaya, sahaya çıkmaya ihtiyacımız var” dedi.

‘BİR KİŞİ ÇIKSIN, ŞUNU DESTEKLEDİN’ DESİN, İSTİFA EDERİM
İki adaylı Narlıdere İlçe Kongresi’nde muhalif adayı desteklediği yönündeki iddialar hakkında konuşan Batur, “Narlıdere siyasetine ben asla karışmıyorum. Kongrede bir kişi çıksın ‘Abdül başkan bizi aradı, şurayı destekle’ dedi desin, ben bu işi bırakırım. 2-3 arkadaşımız vardır Narlıdere'de, onlar beni aradığında Ali Başkanı bu süreçte üzmeyin dedim. Kimi desteklemişim ben? Narlıdere siyasetine karışmadığım şuradan belli; Benim orada yıllardır siyaset yaptığım insanlar beni aradı. Ben karışmıyorum dedim, telefonumu da kapattım kongre günü. Ali Başkan ile yol arkadaşıyım ben… Kimsenin arkasından yalan dolan iş çevirmiş biri değilim. Ne yaparsam yüzüne karşı yaparım. Rakip aday çıkabilir ancak benim müdahalem yok. Dostum dediğim adamın arkasından iş çevirecek adam değilim ben. Narlıdere'nin hepsi bana yakın. Eskiden bana muhalefet edenler de yakın. Arkadaşlarla görüşüyoruz. Partilimiz onlar. Benim yaratılışım bu, bana selam verenin selamını alırım. Bana karşı liste çıkaranlarla bile oturup arkadaş olmuşuzdur. Konak'ta herkesi yazdık, muhalif olan arkadaşları da bir araya getirdik birlik oluşturmak için” dedi.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Seçmen
 25 Eylül 2023 Pazartesi 17:55
Halen parti içi kavganın mücadelesi veriliyor. Sayın Abdül Batur CHP li seçmen diyor ki bu K.K. kalırsa ben oy vermeyeceğim .Kimsenin göbeği bay kemalle kesilmedi. Seçim kaybedilsin zavallı CHP li destek versin. Bu yolun sonu karanlık. Değişim şart ve hemen yapılmalı.Genel başkan için sokak ne diyor.Dinleyin.
 Izmirli
 25 Eylül 2023 Pazartesi 17:35
Sayın Batur,bunlardan önce Narlıdere CHP yok edeceğim esamesi kalmayacak dediniz ne yazık ki üzün zamandır CHP belediye başkanı olarak atanıyorsunuz,ha ha genel başkan Kılıçdaroğlu'nun danışmanları ha siz hiç farkı yoktur işte CHP böyle siyaset ile iktidar olamaz...
 Partili
 25 Eylül 2023 Pazartesi 16:14
"Kongrede de Şenol Bey''i destekledim. Genel Başkanımızın da Şenol Bey''i desteklediğini biliyorum. Genel Başkan''ın işaret ettiği adayı Genel Başkanımızın yanındayız diyerek desteklememek olmazdı” şeklinde konuştu. Yağdanlıklar sizi genel başkanı büyükşehire aday yapar olmadı Narlıdere den konağa transfer etti ya konakta bir dönem daha kaymaklanırsın. Vatandaşın küskünlüğüne bile bile nemalanmaktan vazgeçmiyorsunuz sizlere oy yok
 GÜROL ŞANS
 25 Eylül 2023 Pazartesi 16:04
SAYIN ABDÜL BATUR BAŞKAN, SİZLERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA SEÇİLMENİZİ BEKLERİZ, TÜM AİLE BOYU SİZİ DESTEKLEMEYE HAZIRIZ.
 vatandaş
 25 Eylül 2023 Pazartesi 14:55
:))
 ballıkuyu
 25 Eylül 2023 Pazartesi 12:58
ballıkuyu kentsel dönüşüm için 2019 söz verdiniz, ne zaman olacak
 bekir
 25 Eylül 2023 Pazartesi 12:19
sen buna ittirme diyorsan senıd e ittiririz
Plastik kelepçe, kemik ilacı zehri, bıçak ve ip.... Gelin cinayetinde kan donduran detaylar!
Ege
25 Eylül 2023 Pazartesi 15:57

Plastik kelepçe, kemik ilacı zehri, bıçak ve ip.... Gelin cinayetinde kan donduran detaylar!

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde gelini Hatice Öğüt'ü (46) öldürüp cesedini ateşe verdiği iddia edilen Kamil Öğüt (72) hakkında 'kadına karşı tasarlayarak kasten öldürme suçu'ndan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Fethiye 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İddianamede, tutuklu Kamil Öğüt'ün, "Bayramdan 1 ay önce plastik kelepçe, kemik ilacı zehri, dolu fişekler, bıçak ve ipin olduğu bir çanta hazırladım" ifadelerine yer verildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Atlıdere Mahallesi'nde yaşayan Kamil Öğüt, 25 Nisan'da saat 08.00 sıralarında, aynı mahallede yaşayan ve ailevi sorunlar nedeniyle husumetli olduğu gelini Hatice Öğüt'ün evine gitti. Evin bahçesindeki ahırda, iddiaya göre taraflar arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Kamil Öğüt, yanındaki av tüfeğiyle Hatice Öğüt’ü vurarak öldürdü. Öğüt, ardından gelinin cesedinin üzerine ahırdaki samanları atıp, ateşe verdi.

Mahallelinin ihbarıyla adrese jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Alevler, komşuların müdahalesiyle söndürüldü. Hatice Öğüt'ün cesedinin bir bölümünün yandığı belirlendi. Jandarma olayın ardından kaçan Kamil Öğüt'ü olay yerine 2 kilometre uzaklıktaki ormanda, suç aleti av tüfeğiyle yakalayıp, gözaltına aldı. Öğüt jandarmadaki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTEMİ
Soruşturmayı tamamlayan Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kamil Öğüt hakkında iddianamede hazırladı. Fethiye 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, tutuklu sanık Öğüt hakkında 'kadına karşı tasarlayarak kasten öldürme suçu'ndan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede, haksız tahrik oluşturan eylem ve saldırı bulunduğuna dair delil elde edilemediği, şüphelinin izinsiz şekilde gelini Hatice Öğüt'ün evinin ahırına girerek konut dokunulmazlığını ihlal ettiği yer aldı.

'GELİNİMİ ÖLDÜRMEK İSTEDİĞİMİ EŞİME SÖYLEDİM'
İddianamede Kamil Öğüt'ün ifadesine de yer verildi. Öğüt, ifadesinde, "Oğlum yıllardır gelip gitmez. Bunun sorumlusu gelinimdir. Oğlum Ramazan Bayramı'nda da gelmedi. Bayramdan bir iki gün önce gelinimi öldürmek istediğimi eşime söyledim. Eşim, 'Sakın böyle bir şey yapma, bana kim bakar?' diyerek yalvardı, karşı çıktı. Bayramdan 1 ay önce plastik kelepçe, kemik ilacı zehri, dolu fişekler, bıçak ve ipin olduğu bir çanta hazırladım. Hazırlık yaptım. Çantayı evin girişinde asılı vaziyette tuttum. Oğlum her gün sabah saat 06.00'da öğrenci servisi çalıştırdığı için işe gidiyordu. Olay günü, oğlum işe gittikten sonra eşim evde uyurken 06.30 sıralarında çantayı ve av tüfeğini alarak evden çıktım. Oğlumun evine komşusunun bahçesinden giriş yaptım. Gelinim Hatice Öğüt'ün ahırda hayvanlarla ilgilendiğini bildiğim için ahıra girdim. Onun ineklerle uğraştığını gördüm. Hatice'nin arkası dönüktü. Tüfeği doldurup yanına yaklaştım. Yaklaşık 4-5 metre mesafeden sırtına doğru 1 kez ateş ettim. Hatice Öğüt yere düştü. Can çekiştiğini gördüm. Orada bulduğum benzin şişesini üzerine döktüm. Onu yakmak istediğimde hareket etmiyordu. Olay yerinden uzaklaştım. Gelinimi öldürdüğüm için pişmanım" dedi. (DHA)
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Öğrencinin menüsü: Yağ ve ekmek!
Güncel
25 Eylül 2023 Pazartesi 17:40

Öğrencinin menüsü: Yağ ve ekmek!

Bornova Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrencilere verilen sabah kahvaltısı sosyal medyada gündem oldu. Öğrencilerin sadece yağ ve ekmek yemelerine tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, "Çocuklar bilgide yarışacağına açlıkta yarışıyor!" dedi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ-Geçtiğimiz günlerde İzmir'in köklü lisesi olan Atatürk Lisesi’nin yemekleri sosyal medya da gündem olmuştu. Bugün ise Bornova Anadolu Lisesi yemekleriyle gündem oldu. 

İzmir'de Çevirme sosyal medya hesabından paylaşılan görüntüde öğrencilere verilen sabah kahvaltısında sadece ekmek ve yağın olması tepkilere neden oldu. 

"İÇİMİZİ ACITTI"
Bornova Anadolu Lisesi’nde (BAL) öğrencilere verilen kahvaltıya ait olduğunu iddia ettiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, öğünde sadece ekmek ve yağ olmasına tepki gösterdi.

CHP'li Kılıç şunları belirtti: 

"Sadece yağ ve ekmek!

İzmir Atatürk Lisesi’ndeki yemek skandalının ardından Bornova Anadolu Lisesi’nde de benzer görüntüler içimizi acıttı. 

Çocuklar bilgide yarışacağına açlıkta yarışıyor!! Kıymetini bilemediğiniz bu gençler, size rağmen başaracak @tcmeb"

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ergün KÜÇÜKKAYA
 26 Eylül 2023 Salı 09:11
tek kelimeyle çok ACIIIIIIIIIII!!!!!!!!
 M.ilter ERMAN 1960 mezunu
 25 Eylül 2023 Pazartesi 22:49
Bizim zamanımızda Sabah kahvaltısına çok önem verilirdi Menü: çay ve çayın içine yarım dilim tereyağı + peynir + zeytin ! Reçel.ve yumurta..her menüyü denetleyen Sn.Dr.. BEHÇET UZ..
EBSO’da OVP’ye enflasyon çekincesi: Soru işaretleri söz konusu!
İş Dünyası
25 Eylül 2023 Pazartesi 17:53

EBSO’da OVP’ye enflasyon çekincesi: Soru işaretleri söz konusu!

EBSO Eylül Ayı Meclisi’nde konuşan Başkanvekili Metin Akdaş, “Bildiğiniz gibi beklenen Orta Vadeli Program bu ayın başında açıklandı. Planda belirtilen adımların belirlenen takvim sürecinde hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir. Enflasyonun bu yapı içerisinde yüzde 65’ten 2024 yılı için yüzde 33’e nasıl gerileyeceğine dair haklı endişeler ve soru işaretleri söz konusu olsa da genel olarak Planın istişare içerisinde hazırlanmış olması ve siyasi kararlılık ile desteklenmesi önemlidir" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Diren ÇELİK/EGEDESONSÖZ- Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Eylül ayı olağan meclis toplantısı EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın yokluğunda Başkanvekili Metin Akdaş başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Başkanvekili Metin Akdaş, geçtiğimiz hafta gerçekleşen İzmir İş Dünyası toplantılarının verimli geçtiğine değindi. Akdaş, iş dünyasının sorunlarının anlatılmasının açısından önemli toplantılar olduğunu vurguladı.Akdaş konuşmalarının devamında, hükümet tarafından açıklanan OVP’den bazı önemli eylem adımlarını aktardı.

Akdaş adımları şöyle sıraladı:

“Bildiğiniz gibi beklenen Orta Vadeli Program bu ayın başında açıklandı. Planda belirtilen adımların belirlenen takvim sürecinde hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir. OVP’de temel göstergeler kısmında özellikle belirlenen hedefler merakla beklenmekte idi. Hedeflerin kısmen de olsa daha gerçekçi belirlenmiş olması uzmanlarca da dile getirildi. OECD de son açıklamasında, Türkiye için 2023 büyüme beklentisini yükselterek yüzde 4,3 olarak revize etti. OVP’de de yüzde 4,4 olarak hedef açıklandı. Ancak, enflasyonun bu yapı içerisinde yüzde 65’ten 2024 yılı için yüzde 33’e nasıl gerileyeceğine dair haklı endişeler ve soru işaretleri söz konusu olsa da genel olarak Planın istişare içerisinde hazırlanmış olması ve siyasi kararlılık ile desteklenmesi önemlidir.  Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”

BÜYÜME
1. Sanayi envanteri güncellenmesi,

2. Sektörel önceliklendirme,

3. Mevcut demiryolu, sanayi bölgeleri ve limanlarla bağlantıların güçlendirilmesi,

4. Kamu alımlarında öngörülebilirliğin artırılması

5. Stratejik ürün ve teknolojiler için ürün bazlı yatırım yol haritaları

6. Ar-Ge teşvikleri

7. Faaliyet kârına sahip olmayan firma yapılarının dönüşümüne yönelik kapsamlı çalışma

8. Yeşil teknolojilerin kullanımı

9. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı 

10. TOGG benzeri girişimler artırılacak

11. İlaç ve tıbbi cihaz sektöründe arz güvenliği 

12. Yarı iletken, elektrikli araç, batarya vb. yatırımların teşvik edilmesi

13. Nitelikli insan kaynağının Üniversite-sanayi işbirliği ile yetiştirilmesi,

14. Gıda arz güvenliğine yönelik planlama 

İSTİHDAM
1. Pilot illerde yapılacak analiz, sanayi ile işbirliği içerisinde mesleki eğitim programları 

2. Mesleki ve teknik lise mezunlarına yönelik çalışmalar

3. Savunma sanayii, yapay zekâ, siber güvenlik, temiz ve sürdürülebilir enerji ile uzay teknolojileri nitelikli işgücü yetiştirmeye yönelik Kamu-üniversite-özel sektör işbirliği 

4. Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin eğitime ve istihdama,  eğitim, yetkinlik ve becerilerini dikkate alan programların hayata geçirilmesi

FİYAT İSTİKRARI
1. Enflasyon hedeflemesi uygulamasına devam edilmesi,

2. Maliye ve para politikası eşgüdümü,

3. Dalgalı döviz kuru rejiminin sürdürülmesi

4. Tüketim artışlarını önlemeye yönelik adımların atılması

5. İlk kez konut alacakların desteklenmesi

ÖDEMELER DENGESİ
1. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi

2. Dijital ve yeşil dönüşüm stratejileri

3. Yurtdışı lojistik dağıtım ağlarının yaygınlaştırılması ve etkin işletilmesi destekleri,

4. Türk Eximbank’ın iş modelinin geliştirilmesi

5. Türkiye Varlık Fonu ile sanayi yatırımlarının ve teknoloji girişim şirketlerinin desteklenmesi 

6. Petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetleri

7. Yenilenebilir enerji üretiminin artırılması

8. Nükleer teknoloji alanında yerli ve yenilikçi uygulamalar

9. Afrika ve Latin Amerika’ya yönelik açılım politikaları

10. Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında proaktif eylemler

İŞ VE YATIRIM ORTAMI
1. Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK)’nun yapısının etkinleştirilmesi,

2. Yatırım yeri envanteri oluşturulması

3. Stratejik ve büyük ölçekli yatırımlar için yer temininde ve kamulaştırma süreçlerinde bürokrasinin azaltılması

4. Öncelikli sektörler olmak üzere yatırımlar için Hazine taşınmazlarının ekonomiye kazandırılması

5. Planlı sanayi alanlarının geliştirilmesi

6. Yatırım teşvik sisteminde etki analizinin yapılarak, yeniden yapılandırılması

7. Katma değeri yüksek yatırımların desteklenmesi

8. Özel bankaların yatırımları desteklemesinin özendirilmesi

PROTOKOL HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR
EBSO Yönetim Kurulunda İzmir Model Fabrikası çalışmalarından sorumlu olmam sıfatıyla güncel çalışmalara ilişkin güncel bilgiler verdi.

Akdaş, “Öncelikle son 3 aydır yeni bir Fabrika direktörümüz ile yola devam ettiğimizi belirtmek isterim. 1 Ocak – 19 Eylül 2023 Döneminde neler yaptık diye baktığımızda;103 Farkındalık Arttırıcı Seminer ve 6 adet Öğren Dönüş Programı, Devam eden 8 adet Öğren Dönüş Programı, 31 EBSO Meslek Komitesi ve 124 EBSO Üyesi, Bakanlığımız ve KOSGEB tarafından devreye alınan Yalın Olgunluk Değerlendirme Analizi programına tüm danışmanlarımız akredite olmuştur.İzmir Model Fabrikanın tanıtımı, yazılı ve görsel medya kullanılmaya devam edilmektedir.İzmir Kalkınma Ajansı ile ortak projeler için protokol hazırlıkları sürdürülmektedir.Üniversite sanayi iş birliği kapsamında İzmir Ekonomi Üniversitesi ile çalışmalar devam etmektedir.9 Ekim tarihinde İzmir Ticaret Odası’nda Yalın Dönüşüm Desteği ve İzmir Model Fabrika hizmetleri ile ilgili, Bakanlık, KOSGEB ve tüm paydaşlarımızın katılımı ile toplantı planlanmıştır.Ayrıca; FESTO Manisa’nın gerçekleştirdiği ‘’Kadınlara Yönelik Operatör Programı’’ kapsamında 17 kadın çalışan ile İzmir Model Fabrika’da uygulamalı Ergonomi & El Becerileri Eğitimi tamamlandı” ifadelerini kullandı.

NEET PROJESİ
Akdaş, NEET Projesi hakkında ise şöyle konuştu:

İstihdam, Eğitim veya Öğretimde Olmayan Gençler İçin 

İşgücü Piyasası Destekleme Programı kapsamında başlatmış olduğumuz proje sürecinde; 13-30 Ağustos tarihleri arasında Almanya’nın Stuttgart kentinde bir eğitim programı düzenlendi. Programa;15 meslek lisesi öğretmeni,Odamız proje çalışanları, İŞKUR ve Meslek Fabrikası’ndan temsilciler katıldı.Program kapsamında bazı ziyaretler de gerçekleştirildi.Eğitimler FESTO Eğitim Kampüsünde yapılmış olup FESTO valf üretim tesisi de ziyaret edilmiştir.

Ayrıca, eğitim programı kapsamında; Pilz Emniyet Otomasyon Şirketi üretim tesisi, Mercedez-Benz Müzesi, Carl-Benz-Schule Gaggenau Meslek LisesiPorsche Müzesi ziyaretleri gerçekleşti.

İZMİR’DEN 15 ÖĞRETMEN
Çınarlı Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde İzmir’den 15 öğretmenin eğitimlerini tamamladığını kaydederek, “Bildiğiniz gibi 14.06.2023 tarihinde açılışını yaptığımız Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde, Elektrik ve Elektronik Teknolojileri alanında kurulan Sektörel Yetkinlik Merkezi’nde eğitimler devam etmektedir. Bugüne kadar;Öncellikli illerden 23, İç Anadolu'dan 80,  İzmir'den 15 olmak üzere 118 öğretmenimiz merkezde eğitim almıştır. Bu öğretmenlerimiz,  sadece teorik eğitim almamakta; Model Fabrika, TEDAŞ, GEDİZ ve ilgili firmalarda pratik eğitimlerini de tamamlamaktadır” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Otomobil hurdaya döndü... Korkunç kaza!
Ege
25 Eylül 2023 Pazartesi 19:08

Otomobil hurdaya döndü... Korkunç kaza!

Afyonkarahisar'da otomobil ile traktörün çarpıştığı kazada 1 kişi yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İ.U idaresindeki 41 SU 160 plakalı otomobil, Afyonkarahisar-Kütahya kara yolu Osman köyü yakınlarında B.A'nın kullandığı 03 HL 625 plakalı mısır silajı yüklü traktörün römorkuna çarptı.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Kazada, otomobilde bulunan S.U. olay yerinde hayatını kaybetti, sürücü İ.U yaralandı.

Yaralı İ.U, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Hastanesi'ne kaldırıldı.(AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de silahlı çatışma... 14 yaşındaki Baran 'borç' kurbanı!
Güncel
25 Eylül 2023 Pazartesi 14:26

İzmir'de silahlı çatışma... 14 yaşındaki Baran 'borç' kurbanı!

Torbalı'da akraba olduğu öğrenilen iki aile arasında alacak verecek meselesinden ötürü kavga çıktı. Çıkan kavgada 14 yaşındaki Baran isimli bir çocuk ölürken 3 kişi ise yaralandı
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Torbalı'nın Pancar Mahallesi dün akşam saatlerinde silahlı çatışma meydana geldi. Akraba oldukları öğrenilen iki aile arasında alacak verecek meselesinden dolayı ötürü başlayan kavgada silahlar konuştu. 

Kavga esnasında silahla vurulan 14 yaşındaki Baran B., hayatını kaybetti. Kavgada Tarkan A., Neriman B., ve Fidan K. ise yaralandı. Yaralılılardan Tarkan A. ve Neriman B.’nin taburcu olduğu öğrenilirken, Fidan K.’nın ise hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.

Yaşanan olay sonrası olay yerine Torbalı İlçe  Jandarma Ekipleri sevk edilirken, kavgaya karışan 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Şahısların jandarmadaki işlemlerinin devam ettiği öğrenilirken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.  Öte yandan yaşanan olayda hayatını kaybeden Baran B., ise bugün öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Pancar’da defnedileceği öğrenildi. (Torbalı Güncel)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'deki kanlı pusuda yeni gelişme!
Güncel
25 Eylül 2023 Pazartesi 16:56

İzmir'deki kanlı pusuda yeni gelişme!

İzmir'de, 19 yaşındaki motosikletli Mustafa Akkavak'ın öldürülmesine ilişkin gözaltına alınan 5 şüpheliden 3'ü tutuklandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Bayraklı ilçesi Osmangazi Mahallesi'nde motosikletiyle seyir halindeyken silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Akkavak'ın katil zanlılarının yakalanması için çalışma başlattı.

Bölgedeki güvenlik kameralarının görüntülerini inceleyen polis ekipleri, şüpheliler G.Ş, M.F, A.Ü, A.A. ve M.Z.Ç'yi gizlendikleri adreslerde yakaladı. İkametlerdeki aramalarda ise 2 tabanca ve 260 gram uyuşturucu ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.F, M.Z.Ç ve A.A. tutuklandı, diğer 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Olay
Bayraklı ilçesi Osmangazi Mahallesi'nde, 20 Eylül'de, Mustafa Akkavak, kullandığı 35 LGH 80 plakalı motosiklet ile seyir halindeyken, silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.(AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İl Başkanı Saygılı yaptırdığı anketi anlattı: CHP seçmeni Soyer’e tepkili!
Politika
25 Eylül 2023 Pazartesi 09:52

İl Başkanı Saygılı yaptırdığı anketi anlattı: CHP seçmeni Soyer’e tepkili!

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, il genelinde yaptırdıkları anket çalışması hakkında bilgi vererek “Yaptığımız anketlerde Soyer, kendi seçmeninden bile tepki alıyor. CHP seçmeninden Soyer’e tepkime var. CHP seçmeninin kuru sözleri yemediğini, başka boyutta olduğunu farkında olduğumuzu düşünüyorum” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, SonSöz TV’de katıldığı programda Gazeteci Fatih Yapar’ın sorularını yanıtladı. İl Başkanı Saygılı programda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i hedef aldı.

2 YILDIR İZİN GELMİYOR DEDİLER… AYIPTIR, ZULÜMDÜR YA!
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin icraat yapma konusunda sorunlar yaşadığını ve kendilerini hedef aldıklarını söyleyen Saygılı, Sayın Soyer, 4,5 yıllık iktidar dönemi yaşadı. Ne bir işe başladı da bitirdi. Kredi dünyasına içine dalmanın ötesinde nereye gitti. Bir işin temelini atmak mı, onu hizmete sunmak mı önemli? Taşıma suyla değirmen dönmez. Buca Metrosu, Çiğli Tramvayı, Harmandalı Çöplüğü, Karşıyaka Stadı hangi proje varsa hepsinde CHP top çevirip sonuca çeviremedi. Hükümetin ne suçu var burada? Yıllardır kredi ile yatıp kalktılar. Onaylanmadı dediler, onaylandı. Onaylanma tarihlerini bile koyduk, gecikme yok. Kredinin başlaması ile kredinin onaylanması aynı tarih olmaz ki. Sem projeyi ortaya koyarsın, proje için kredi istersin. O proje ile kredi arasında iki ay sürer geçer. Üç aylık sürecini unutup iki yıllık projenin başlangıcını birleştirip 2 yıldır izin gelmiyor dediler. Ayıptır, zulümdür ya. Bilanço hesabını bilmiyorlar yada hesap kitap bilmiyorlar” dedi.

BETONU BİZ Mİ ÇALDIK, DEMİRİ BİZ Mİ ÇALDIK?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatif modelini eleştiren Saygılı, bazı bürokratların AK Partili siyasetçiler tarafından yönlendirildiği, talimat verildiği ile ilgili CHP cephesinden gelen açıklamalarda yanıt verdi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın ‘bürokratların HTS kayıtları incelenmeli’ çıkışını da yorumlayan Saygılı, “Bence kendisinin HTS kayıtları dinlesin. Bizim her şeyimiz açık net. Bürokrasi ile baskı kurmayı bırakın, ilimiz için sorunlar çözülüyor mu diye rapor istiyoruz. Baskıyı boş verin hızlandırmaya çalışıyoruz. Hukuki süreç devam ediyor. Kooperatifle ilgili nerede AK Partili bir vekilin müdahalesi var söylesinler. Çevre, Şehircilik İl Müdürü orada… Kendisine herhangi bir baskı olamaz. Demir eksikliği, İZBETON’un karışık-kuruşuk ihale işleri bunlar. Sayın Kılıçdaroğlu hep emel atma için çağrıyorlar. Sayın Kılıçdaorğlu beni temel atmalara çağırdınız, bir de iş bitince açılış töreni için liste var mı diye sorsun. Bahaneler koyan, büyükşehir kendi başarısızlıklarını, beceriksizliğini örtbas etmeye çalışanlar merkezi hükümete yükleniyor. Betonu biz mi çaldık, demiri biz mi çaldık? İhalede Heval Savaş Bey iki imza verirken tek imza vermiş. Mevcut il başkanı Aslanoğlu bu projeyi alması ile ilgili konuyu adreslerine kadar izah ettik. Konu savcılıkta… Kamuoyuna açıklama yapın dedik, açıklama yapan olmadı. Ezberlenmiş sloganik cümlelerle halkı ikna etmeye çalışacaklar. Oraya gidip konut alan büyükşehir belediyesinin işine güvenen insanları perişan ettiler. Kooperatife giren çıkmak istiyor, güven kalmadı. Siyasette, yerel yönetimde esas olan samimiyettir, güvendir. Savcılık araştırmasını yapacaktır” açıklamasını yaptı.

LGBTİ’YE GÜZELLEME YAPMASI ABESLE İŞTİGAL
Başkan Soyer’in LGBTİ konusunda yaptığı açıklamalara tepki gösteren AK Partili Saygılı, “4,5 yıllık süreçte İzmir’in hiçbir kronik sorunu çözmeyen, belediyenin temel işlerini yürütmekte zorlanan, başlayıp bitirdiği tek projesi olmayan Soyer’in aile kurumuna sokulmuş zehir olan, sosyal terörizm olarak tabir ettiğimiz LGBTİ’ye güzelleme yapması abesle iştigal. Sana ne LGBTİ’den, ateizmden deizmden? Kendi belediye binasını yıkamadı, hala molozlar duruyor. Valiliğe geçerken korku tünelinden geçer gibi geçiyoruz. Üç yılda bir proje çizdirdi, molozlar hala duruyor. 3 yılda TOKİ deprem bölgesinde 650 bin konut yapılacak ve 3,5 yılda bitecek. Kendi partisinde olmayan ilçe belediyelerini cezalandırma zihniyetinde olan, bakanlıklarla birlikte yapılacak projeleri engelleyen Soyer, LGBTİ dayatması ile şehrimizin bugünü ve yarının kurabilmek için nasıl denklem kuruyor? Neyi amaçlıyor? LGBTİ ile uğraşacağına bu milletin Anadolu irfnını çökerten sosyal terörizmle uğraşacağına kendi görevi olan büyükşehir belediyesi ile şehre faydası olacak eserlerle uğraşsaydı halk nazarında saygısı olurdu” ifadelerini kullandı.

ANKETİ ANLATTI… CHP SEÇMENİNDEN SOYER’E TEPKİ VAR
Kendi yaptırdıkları anketler olduğunu kaydeden Saygılı, “Yaptığımız anketlerde Soyer kendi seçmeninden bile tepki alıyor. CHP seçmeninden Soyer’e tepkime var. İzmir’in dağlarında çiçekler açar, konser, şu-bu diyerek 4,5 yıl geçti. Soyer, İzmir’de yarın anılacağı bir eser bıraktı mı? Bunu yapmayan belediye başkanının kendisi ile alakası olmayan konularla ilgilenmesi abesle iştigaldir. 5 yılda daha hizmete talibim diyor. CHP seçmeninin kuru sözleri yemediğini, başka boyutta olduğunu farkında olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

İZMİR’İN BİR PROJESİ KONUŞULUYOR MU?
“Tunç Soyer size göre kolay aday mı?” sorusuna ise Saygılı, “Soyer kolay aday yada zor değil. Muhalefet partisinin Soyer üzerinde kararı olacaksa onların sorunudur, iç meselesidir. Kongrelerde yaşananlar nasıl onların iç meselesi ise o da onarlın sorun. Bizim derdimiz İzmirlinin rahata erdirileceği projelerin yapılması. Tek bir ulaşım çalışmasının dahi yok. Alt geçit olmadı, batı çıktı yok. Bunlar taahhüt edildi. Bir tane yapmadı. Alt geçit yapmadı. Manisa’ya gidin, orada bile kaçta battı çıktı yapıldı. İzmir’in bir projesi konuşuluyor mu? Yarıladık dedikleri projelerde anca yüzde 5 iş bitmiş dektir. Projelerini bitirmeden 5 yılı bitirecek gibi gözüküyor. Seçim öncesi vaatleri arasında battı-çıktılar vaat edildi. Alsancak, Karşıyaka, Basmane’de battı çıktı yaptı mı? Buca Tüneli öylece duruyor” değerlendirmesini yaptı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Poyraz
 26 Eylül 2023 Salı 08:06
25 yılda CHP 'li belediyeler siyasi iktidarida arkasına alarak Ankara ve Istanbul'u yönetseydi şimdi bu şehirlerde ve Izmir 'de metro yatırımları bitmişti.
 egeli
 25 Eylül 2023 Pazartesi 21:25
Basmane çukurunu satın. İzmirli kazansın orası öyle duramaz.
 
 25 Eylül 2023 Pazartesi 19:10
altan haklı; AKP kimi aday gösterirse göstersin gidip tıpış tıpış oy verecek.
 Mahir
 25 Eylül 2023 Pazartesi 18:45
Altan dalton senden iyi kuzu mu var? 2017 referandumunda yüzde 100 evet, yüzde 100 katılım, sıfır geçersiz oy çıkan sandıklar var dalton. Gevrek bile lüks tüketim olmuş hala sesiniz çıkıyor.
 Asım
 25 Eylül 2023 Pazartesi 18:40
Bilal bey Tunç beyi eleştirmek güzelde, hak ve hukuk gözeterek yapmak daha güzel. Sayın Başkanı eleştirirken İzmir ve CHP li Belediyelerin yatırımları için kredi onaylarının hangi masada yıllarca beklediğinide eleştirin. Gözlüklerinizi değiştirin lütfen. Haaaa birde topal ördeğimiz vardı!.. Hatırladınız inşallah..
 Arif sahin
 25 Eylül 2023 Pazartesi 17:42
Evet tepkiliyim TÜFE''ye su zammini bağladığı günden beri beceriksiz yönetimine tepkiliyim size gelirsek emeklinin hakkını yiyen iktidar olarak ne yüzle oy isteyeceksin
 altan koralttan
 25 Eylül 2023 Pazartesi 17:15
sayın saygılı yanılgı içindesniz..seçim sathı mahalline girdiğimizde kavallar çalmaya başlayacak,seçmen tıpış tıpış gidip oyunu atacaktır..
 Bülent Işık
 25 Eylül 2023 Pazartesi 17:14
Karşıyaka stadını yapmak belediyenin görevi mi? Belediyenin imar planı yapma yetkisine Şehircilik Bakanlığı kurarak ortak olduğunuz gibi stadı da Spor Bakanlığı yapması gerekir.Devamı olmakla övündüğünüz Turgut Özal zamanında 1 metre bile metro yapılmadı. Onun için Ankara ve Istanbul'da 25 senede metro sorunu çözülmedi. İzban'da 2002 yılından önce imzalanan protokol olmasaydı o da yapılmazdı.
 gazo
 25 Eylül 2023 Pazartesi 16:15
Siz Tunç soyere çamur atmakla uğraşacağınıza ülke battı halk size tepkili sokağa çıkında ne olacağını görün.Ordan martaval atmakla olmuyor bu işler.
 private35
 25 Eylül 2023 Pazartesi 15:45
tespit doğru. çünkü izmir hak ettiği yatırımı önceki dönemlerde olduğu gibi alamadı. aziz başkanla kıyaslasan bile sınıfta kalıyor Tunç başkan.
Sayfa başına gitSayfa başına git