Ege'de Sonsöz
Konak’ta ‘araç’ krizi… Başkan masayı terk etti!
Yerel Yönetimler
21 Mayıs 2024 Salı 23:11

Konak’ta ‘araç’ krizi… Başkan masayı terk etti!

Konak Belediyesi’nin yeni başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu'nun sendikacılarla yaptığı toplantıda temizlik işlerinde kullanılan araçların eskiliğinden kaynaklı işçilerin can güvenliğinin olmadığı aktarıldı. Sendika yönetimi yeni araç alınımı talep ederken Başkan Mutlu bunun mümkün olmadığını dile getirdi. İlerlemenin kaydedilemediği toplantıda Başkan Mutlu’nun toplantıyı terk ettiği öğrenildi. Sendika yönetiminin İSG süreçlerini işleteceği öğrenildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – Konak Belediyesi’nde belediyesi temizlik işlerindeki araçların problem yaşamasından kaynaklı işler durma noktasına gelirken Başkan Nilüfer Çınarlı Mutlu, belediye binasında Genel İş İzmir 5 Nolu Şube yönetimi ile konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda sendika temsilcileri, temizlik işlerinde kullanılan araçların eskiliğinden kaynaklı işçilerin can güvenliğinin olmadığını aktardı. Sendika yöneticileri araçların bağımsız denetim tarafından incelenmesi durumunda araçların işe çıkarılamayacağını da dile getirdi.

MUTLU MALİ DURUMU İŞARET ETTİ
Başkan Mutlu ise içinde bulundukları mali tabloyu gerekçe göstererek yeni araç alınamayacağını kaydetti. Ancak bir anlaşma sağlanamayınca Başkan Mutlu’nun toplantıyı terk ettiği öğrenildi.

Başkan Mutlu’nun seçim vaatleri arasında araç filosunun yenilenmesi de vardı.

İŞ BIRAKMA DA GÜNDEMDE
Edinilen bilgilere göre sendika yetkilileri önümüzde günlerde bu durumun sürmesi halinde yasal süreci işletecek. İş güvenliği ve işçi sağlığının sağlanamamasından kaynaklı gerekirse iş durdurmanın gündeme gelebileceği öğrenildi.

Öte yandan belediyenin gıda kartında geriye dönük alacakları ödeyemediği öğrenildi.

'BORÇ İÇİNDE BİR BELEDİYEYİZ' DEMİŞTİ
Konak Belediye Meclisi’nin 17 Nisan 2024 günü gerçekleşen oturumunda Başkan Mutlu “Borç içinde bir belediyeyiz. Bunu söylemekten hiç yüksünmüyorum. Gerekirse pankart da asacağım” demişti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Görüntüler Hindistan değil İzmir’den… İZBAN'dan İZBAN'a tahliye!
Güncel
21 Mayıs 2024 Salı 20:49

Görüntüler Hindistan değil İzmir’den… İZBAN'dan İZBAN'a tahliye!

İzmir'in ulaşım can damarlarından biri olan İZBAN, Cumaovası'na yakın bir istasyonda arızalanınca vatandaşlar trende uzun süre beklediler. Bu bekleyişin ardından bir başka İZBAN gelerek yolcular diğer trene tahliye edildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – İzmir’in ulaşımda can damarlarından biri olan İZBAN’da zaman zaman yaşanan aksamalara bir yenisi daha eklendi.

İddiaya göre; İZBAN’ın Cumaovası İstasyonu’na yakın bir yerde arızalanması sebebiyle trende bulunan vatandaşlar bir buçuk saat kadar bekledi. Bekleyişin ardından vatandaşlar, trene yaklaşan bir başka trene tahliye edildi.

İzmir’de Son Dakika’da paylaşılan görüntüler, İzmir’den ziyade Hindistan’ı andırdı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Halkçı Cevdet
 21 Mayıs 2024 Salı 23:06
Belediye başkanları seçimden stres atmak için yurt içi ve yurt dışı gezilerine hız kesmeden devam ediyorlar kendi paraları ile geziyorlar ise belediyelere arada sırada imza atmaya gelsinler yeter ama belediye bütçesinden ödeniyor ise işte izbanda metroda çalışmaz haram olsun yiyenlere Özel Ankara'dan ahkâm keserek hamasi nutukları atmak kolay düzeltsinde görelim...
 
 21 Mayıs 2024 Salı 22:12
bu "şey" resmen şehrin başına bela oldu. 25 sene önce mal diye bu sistemi bu şehrin başına bela ettiler. resmen metro projesi çöpe atıldı, bu saçma sapan banliyö mü metro mu belli olmayan, yetersiz bu "şey" yapıldı.
Büyükşehir'de kriz derinleşiyor... İsyan raylara sıçradı!
Yerel Yönetimler
21 Mayıs 2024 Salı 18:39

Büyükşehir'de kriz derinleşiyor... İsyan raylara sıçradı!

Demiryol-İş üyesi İzmir Metro çalışanları hem yaşadıkları alacak sorunundan hem de çalışma koşullarından dolayı yarın eylem yapacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinde yaşanan maaş krizi, İzmir Metro’ya da yansıdı.

Edinilen bilgilere göre; metroda çalışan işçileri, bayram mesaileri, iş riski ücretleri, gıda yardımı ve yemek paraları henüz ödenmediği iddia edildi. İşçilerin yaklaşık 8 ile 10 bin TL arasında değişen alacağı bulunuyor.

Demiryol-İş İzmir Şube üyesi işçiler hem alacakları hem de çalışma koşullarından kaynaklı yarın basın açıklaması yapacak. İşçiler, Halkapınar’daki İzmir Metro Genel Müdürlüğü önünde yönetimin tutumuna tepki gösterecek. 

Sendika’nın çağrısı şu şekilde:

Değerli arkadaşlarım herkese iyi çalışmalar bildiğiniz üzere işyerimizde uzun zamandır bir çok sorun yaşamaktayız
Bu sorunları işimize çok yansıtmayarak bürokratik yollarla görüşmeler yaparak çözmeye çalıştık. Ancak gelinen son noktada Metro A.Ş yönetimi sorunlarımıza kalıcı bir çözüm üretmediği gibi, her geçen gün sorunlar çıkarmaya, var olan sorunları çözülemez hale getirmeye gayretli bir şekilde kin ve nefretle devam etmektedir.
Alın terimizi değersizleştirmeye çalışanlara, bununla da yetinmeyip, emeğimizi baskı altına alarak huzursuz bir işyeri ortamı oluşturanlara  hakkımız olan ücretlerimizi ödemeyenlere  karşı duruşumuzu göstermek  için , 22 MAYIS 2024 Tarihi (yarın) saat 15:00 da vardiyası uyan tüm arkadaşlarımızı eksiksiz olarak Halkapınar nizamiye önünde basın açıklamasına davet ediyoruz. Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlarım.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Iz
 21 Mayıs 2024 Salı 23:01
Her şey çok güzel olmaya devam edecektir..
 Bora Deniz
 21 Mayıs 2024 Salı 21:50
Büyükşehir ve şirketlere geçen dönem binlerce işçi alındı, çalışanların maaşları ödenemezken Eşrefpaşa Hastanesindeki 60 doktor Belediye şirketlerinde İşyeri Hekimliği yapıyor. Zaten normal maaşları son derece yüksek olan bu doktorlar, İşyeri hekimliğine hiç gitmeden yada göstermelik nadiren giderek dolgun 2. Maaşlarını alıyorlar. İşçilerin maaş ve alacakları ödenemezken,2. Maaşları hiç aksamadan yatıyor. Belediye şirketleri bu kadar zor durumdayken, maaşlar ödenemezken, bu durum masaya yatırılmalı
 ismail
 21 Mayıs 2024 Salı 20:15
metronun çözümü belli de cesaret edeni yok
 Doymazlar
 21 Mayıs 2024 Salı 20:14
Ayıptır günahtır. İstisnasız her sene eylem yapıyorsunuz. Her sene bütün izmiri mağdur edip keyfinize bakıyorsunuz. Doymadınız bir türlü, 100 bin? maaş bile alsanız doymayacaksınız. Benim hakkım geçiyorsa helal olmasın aldığınız maaşlara.
 Vatandaş...
 21 Mayıs 2024 Salı 18:56
derin dalga gelecek az kaldı belediyelerin tümünde para ödeyememe sorunu var ... ama o kadar elemen var hizmet yok nasıl olucak bu iş
 İZMİRLİ
 21 Mayıs 2024 Salı 18:54
Cemil Tugay bu gidişle kahraman olur eğer gerekenleri yaparsa...
TBB için seçim tamam: İzmir'den görev alacaklar belli oldu!
Yerel Yönetimler
21 Mayıs 2024 Salı 16:10

TBB için seçim tamam: İzmir'den görev alacaklar belli oldu!

Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından yeni dönemde Türkiye Belediyeler Birliği'nde görev alacak İzmir temsilcileri netleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen oturuma İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Levent Zafer Yıldır başkanlığında gerçekleştirilen toplantı ile Belediyeler Birliği Meclisi'nde görev alacak 28 asil ve 14 yedek üye belli oldu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - 31 Mart yerel seçimleri sonrası Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi’ne İzmir’den gönderilecek üye seçimi gerçekleştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen oturuma İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Levent Zafer Yıldır başkanlık yaptı. 30 ilçe belediye başkanının katıldığı oy kullanma sürecinde meclis üyeleri de yer aldı.

TEK VE BLOK LİSTE İLE SEÇİME GİDİLDİ
Seçimlerin ‘blok’ liste ile seçimin gerçekleştirilmesine karar verildi. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu listesini başkanlık divanına teslim ederken, AK Parti grubu ile liste oluşturmadı. Oluşturulan listelerde ise AK Partili hiçbir ismin yer almadığı görüldü. 810 üyenin yer aldığı seçimlerde 421 üye oy kullandı. Sandık sonuçlarına göre 420 oy geçerli olurken, 1 oy ise boş kullanıldı 

Asil Üyeler;
Tire Belediye Başkanı Hayati Okuroğlu

Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit

Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan

Narlıdere Belediye Başkanı Erman Uzun

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz

Kiraz Belediye Başkanı Nasuh Coşkun

Bayındır Belediye Başkanı Davut Sakarsu

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa Günay

Foça Belediye Başkanı Saniye Fıçı

Kınık Belediye Başkanı Sema Bodur

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan

Beydağ Belediye Başkanı Şakir Başaran

İzBB Meclis Üyesi Zafer Levent Yıldız

İzBB Meclis Üyesi Saadet Çağlın

İzBB Meclis Üyesi Yağmur Yurdakul Özkan

İzBB Meclis Üyesi Aras Kaynarca

İzBB Meclis Üyesi Altan İnanç

İzBB Meclis Üyesi Tamer İmal

İzBB Meclis Üyesi İpek Kul

İzBB Meclis Üyesi Sultan İpekli Aksoy

Karabağlar Meclis Üyesi Selami İyier

İzBB Meclis Üyesi Mustafa Özuslu

İzBB Meclis Üyesi Celal Yıldız

İzBB Meclis Üyesi Savaş Dağdeviren

İzBB Meclis Üyesi Bilge Kasırga Sözcü

 

 

Yedek üyeler;
İzBB Meclis Üyesi Ali Bor

İzBB Meclis Üyesi Mustafa Vatansever

İzBB Meclis Üyesi Sedef Can

İzBB Meclis Üyesi Ümran Göçen

İzBB Meclis Üyesi Esra Koçdemir

İzBB Meclis Üyesi Memet Eren

İzBB Meclis Üyesi Nilüfer Bakoğlu Aşık

İzBB Meclis Üyesi Tuğçe Gülcüler

İzBB Meclis Üyesi Uygar Kanmış

İzBB Meclis Üyesi Erhan Erdil

İzBB Meclis Üyesi Gökalp Erhan Güzel

İzBB Meclis Üyesi Görkem Çolak

İzBB Meclis Üyesi Günay Önder

İzBB Meclis Üyesi Ferdi Hepyılmaz

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ALO
 21 Mayıs 2024 Salı 17:38
içinizde lekeli pazarlamacılar var ha
 Çarşı
 21 Mayıs 2024 Salı 16:43
Gaziemir ne asil de, ne de yedekte var, büyük başarı
Aydın'da işçilerden toplu intihar girişimi!
Ege
21 Mayıs 2024 Salı 15:49

Aydın'da işçilerden toplu intihar girişimi!

Aydın Denizli otoyolu inşaatında çalışan 51 işçi dün biriken maaşlarını istediği için işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılan işçiler yapımı devam otoyola çıkarak intihar girişiminde bulundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD / EGEDESONSÖZ - Aydın Denizli Otoyolu inşaatı ihalesini Fernas İnşaat’ın taşeron olarak kullandığı İnceoğulları İnşaat bünyesinde çalışan 51 işçi dün Kod-46 gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Şantiye yönetimiyle görüşmek isteyen işçiler jandarma zoruyla şantiyeden çıkarıldı. Birikmiş alacaklarını istedikleri için işten çıkarılan işçiler şantiye önünde oturma eylemine başladı.

İşçilerin eylemi ikinci gününde devam ederken bugün işçiler seslerini duyurabilmek için yapımı devam eden otoyolun üstüne çıktı. İşçiler yaklaşık 100 bin TL olan birikmiş alacaklarını istiyor.

İYİ-SEN tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Aydın-Denizli otoban şantiyesinde işçi arkadaşlarımız eyleme bugün de devam ediyor.

İşçilerin kaldıkları otel sabah saatlerinde jandarma tarafından basıldı ve isçi arkadaşlarımız çalıştıkları şantiyeye gitmesinler diye otelin önüne gelerek kendilerine gözdağı verildi.

SORUYORUZ: İşçi arkadaşlarımız daha otelden ayrılmadan jandarmayı önümüze diken yasalar, işçilerin hakkı gasp edilirken bu neden işlemiyor?

Biz kimseden bağış istemiyor, yalnızca haklarımızı istiyoruz. Emekten yana olan herkesi mücadelemize desteğe olmaya çağırıyoruz.

Konuya dair açıklama yapan işçilerden biri şöyle konuştu:

Ben Tahsin Akar, ekibimle birlikte 51 kişiyiz. Arkadaşlar orada kendini bağladı, para verilmezse intihar edeceğiz, verilene kadar da buradayız diyorlar. Bize verilen vaatlerin hiçbiri yerine gelmedi. Bize Mart ayından itibaren hiçbir ödeme yapılmadı. Nisan ve Mayıs’ın bütün alacakları duruyor. Bize 15’inde verilen söz, bütün hesabınızı kapatacağız, dediler. Kapatmadılar. Araya hafta sonunu kattılar, pazartesi ödeyeceğiz dediler. Pazartesi de bize geriye dönük çıkış verildi. Madde 46’dan yüz kızartıcı suçtan çıkışımız verildi. Bize söylenen; siz gidin ayın 31’inde bir kısım paranızı vereceğiz, kalan kısmı da önümüzdeki ayın ortasına doğru vereceğiz dediler. Bayram öncesi işçiler cebinde beş kuruş para olmadan gönderilmeye çalışıldı. Bizim burada bir art niyetimiz yok. Bizim tek amacımız hak ettiğimiz alın terimizi alıp çocuklarımıza bayramlık almaktır. Biz bir suç işlemişsek ömür boyu da yatsam umurumda değil, bizim paramız verilsin çocuklarıma göndereyim bayram harçlığı yapsınlar, bayram kıyafetleri alsınlar. İsterlerse bana yüz yıl ceza versinler.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 bekir
 21 Mayıs 2024 Salı 16:58
haklılar hep patron hep patron olmaz paylaşacaksın
Latmos için sevindiren karar!
İş Dünyası
21 Mayıs 2024 Salı 16:34

Latmos için sevindiren karar!

Kale Maden’in Latmos’taki taş ocağının kapasite artışı ikinci kez mahkeme tarafından iptal edildi. İptalin ana gerekçesi ocağın zeytinliklere, tarım arazilerine ve su rejimine olumsuz etkileri oldu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD / EGEDESONSÖZ – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 2004 yılında aldığı izinle Aydın’ın Söke ilçesinde ilk taş ocağını açan Kale Grubu bünyesindeki Kale Maden isimli şirket kapasite artışı için geçtiğimiz yıllarda yeniden bakanlığın kapısını çalmıştı. Karar bölge halkı tarafından mahkemeye taşınmış ve iptal edilmişti.

Ancak şirket, 2009/7 Bakanlık genelgesi doğrultusunda proje alanında değişiklik yaparak yeniden başvurdu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, geçtiğimiz yıl mahkeme kararına rağmen yeniden ‘ÇED olumlu’ kararı verdi.İKİNCİ KEZ İPTAL
Karar bir kez daha yargıya taşındı. Latmos Platformu adına Çavdar Köyü eski muhtar İhsan Garagöz tarafından açıklan davada mahkeme bir kez daha ÇED kararını iptal etti. Avukatlığını Mehmet Cilsal’ın yaptığı davada Aydın 1. İdare Mahkemesi, ÇED olumlu kararını hukuka aykırı buldu.

Kararda “Bu durumda, dosyadaki bilgi ve belgeler ile bilirkişi raporunda yer alan tespit ve açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde proje sahasının yakın çevresindeki zeytinlik alanlara dikili tarım alanlarına çevre, toprak ve su rejimine olumsuz etki edecek olması nedeniyle Aydın İli, Söke İlçesi, Yeşilköy Mahallesinde bulunan Kale Maden Endüstriyel Hammadeler San. ve Tic. AŞ, tarafından yapılması planlanan "RN:42444 Ruhsat Nolu Saha Feldispat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artış Projesi hakkında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın tesis etmiş olduğu 21.06.2023 tarihinde ilan edilmiş olan "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" kararının hukuka aykırı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.” denildi.

Karardan kesitler:

- Ancak yapılacak açık ocak madencilik faaliyetinin toz çıkaran faaliyetlerden olduğu, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği Ek 5, 1-1) koşulunu sağlamadığı,

- Açık işletme ve pasa sahası şev stabilite analizlerinin olmaması ve bu durumun açık ocak planlamasının güvenliği açısından risk yaratma potansiyeli olduğu

- Faaliyet alanı içerisinde yapılacak çalışma ile bitki örtüsünün kaldırılacağı ve yeterli önlem alınmadığı takdirde, arazinin eğimli olması nedeniyle erozyon tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceği, bu durumun da çevre de toprak ve su rejimine zarar verebileceği,

- Madencilik faaliyet alanı olarak izni talep edilen alan ve 3 km'lik çevresinde hem 3573 sayılı Zeytincilik yasası hem de 5403 sayılı toprak koruma kanunu ile çelişmesi ve her iki kanunu ilgilendiren mutlak korunması gereken dikili tarım alanlarının ve bu bağlamda zeytinlik üretim alan kullanımının olması nedeniyle,

- Kesilecek ağaçların ve kaldırılacak orman örtüsü ve maki florasının orman ekosistemine olası etkilerinin göz ardı edilmesi, bitkisel toprak sıyrılması ve depolanması işleminin usulünde rüzgar ve su erozyonu riski için tedbir öngörülmemesi

- Orman Yangınlarıyla Mücadelede etkin bir planlama söz konusu olmaması

İLK İZİN DE İPTAL EDİLMİŞTİ
Bakanlık’tan şirket geçtiğimiz yıllarda kapasite artışı için harekete geçmişti ancak bakanlığın verdiği son izin Aydın 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Karar Danıştay tarafından da onaylanmıştı.LATMOS PLATFORMU: KARAR UMUT VERİCİ
Açıklama yapan eski muhtar İhsan Garagöz, alınan kararı büyük bir hukuk zaferi olarak nitelendirdi. Latmos Platformu ise kararı umut verici olarak yorumladı.

Maden sahasının tamamının orman, fıstık çamı, zeytinlikten oluştuğunu ifade edildiği açıklamada maden sahasının güneyinde ise ‘Çatındere 1. Derecede Arkeolojik Sit Alanı’ bulunduğu belirtildi. Açıklamada mahkemenin kararıyla felaketin eşiğinden dönüldüğü de ifade edildi.

Açıklamada “Latmos vahşi madencilerin elinden tek tek kurtaracağız.  Halkın, duyarlı yurttaşların katılımıyla gittikçe büyümekteyiz ve Latmos'un başına bela olan vahsi madenciliği bitirmekte kararlıyız. Bundan böyle mera vasıflı alanlarda tahsis amacı değişikliği yapmadan, tarım arazilerinde "tarım dışı amaçla kullanım izni" ve "kamu yararı kararı" almadan, ormanlar için kesin izin edinmeden uyduruk bürokrat görüşlerine dayanarak madencilik yapacakların ensesinde olacağız. Bölge halkının geçim kaynağı olan zeytinlikler ve fıstık çamlarını kesen, kestirenlerden hesap soracağız.” denildi.

Latmos Platformu'nun kurucu üyeleri ve yürütme kurulu Dr. Varol Aydın, Dr. Hale Hepçimen, Serpil Çilsal, Kazım Erol, Arkeolog Nezih Başgelen, Prof. Dr. Doğan Kantarcı'dan oluşuyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Köpek katliamı yaptılar... İzmir'de vahşet!
Güncel
21 Mayıs 2024 Salı 17:23

Köpek katliamı yaptılar... İzmir'de vahşet!

İzmir'in Urla ilçesinde 6 köpek zehirlenerek öldürüldü. Urla Belediyesi sayının artabileceği açıklamasında bulunurken, olayın yaşandığı Gülbahçe Mahallesi'nde oturan Ceren Mert, "Sokak köpeklerimiz teker teker titriyor, bayılıyorlar ve ağızlarından köpük çıkıyordu. Gece boyunca onları kurtarmaya çalıştık ama maalesef hiçbirini kurtaramadık" dedi. Polis, zehirlenme olayının şüphelilerini bulmak için çalışma başlattı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Urla ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi'nde oturanlar, 20 Mayıs gece saatlerinde sokakta besledikleri sokak köpeğinin ağzından köpükler geldiğini fark etti. Köpeğin zehirlendiğini gören mahalleli durumu belediye ve polise bildirdi. Mahalle halkı bölgede başka hayvanların da zehirlenmiş olabileceği ihtimaliyle çevrede inceleme yaptı. Çok sayıda köpekte aynı semptomların yaşandığı belirlenirken, veterinerler ve mahalleli zehirlenen köpekleri kurtarmak için çalışma başlattı ancak hayvanlar kurtarılamadı. Köpekleri zehirleyenlerin bulunması için polise şikayette bulunuldu. Polis, olayla ilgili soruşturma Urla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de inceleme başlattı. Urla Belediyesi 6 köpeğin zehirlenerek öldürüldüğünü tespit ettiklerini, sayının artabileceğini bildirdi.

'HİÇBİRİNİ KURTARAMADIK'
Bölgede aldıkları duyumlara göre 20'ye yakın köpeğin zehirlenerek öldürüldüğünü söyleyen mahalle halkından Ceren Mert, "Köyümüzde bir sürü köpekle beraber yaşıyoruz. Dün gece akşam saatlerinde burada köpeğimizin koşup oynarken bir anda ağzından köpük geldiğini ve yere düşüp titremeye başladığını gördük. Duruma müdahale etmeye çalıştık, veterinere bilgi verdik ve diğer köpeklere bakmak için çevreyi incelemeye başladık. Hepsini tanıyoruz, hepsinin isimleri, karakterleri var, bir bağımız var. Onları da kontrol ettik ve birçoğunda da aynı semptomları görmeye başladık. Sokak köpeklerimiz teker teker titriyor, bayılıyorlar ve ağızlarından köpük çıkıyordu. Gece boyunca onları kurtarmaya çalıştık ama maalesef hiçbirini kurtaramadık. Dün çevremizde köpekler öldü. Kim yaptı bilmiyoruz. Polise şikayetçi olduk" ifadelerini kullandı.

'KASITLI YAPILDIĞI BELLİ '
Elif Sarı ise "Ölen hayvanlar kimsenin sorumluluğunda değil. Sevgimizle, onları beslememizle büyüyen dostlarımızdı. Hepsi için çok üzgünüm. Aralarında elimde büyüyen bir köpek de var. Diğerleriyle beraber o da zehirlendi. Kasıtlı bir şekilde yapıldığı çok belli. Hayvanların kanı donarak öldü. Buradaki hayvanların kimseye bir zararı yok. Zararı olsa bile bu şekilde bir müdahale edilmemeliydi. Bu insanlığa aykırı bir durum. Hepsini de şikayet edeceğiz" dedi.

'ZEHİRLENME VAKASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ'
Veteriner Hekim İrem Demir de "Bir köpeğin ağzından köpükler çıkarak öldüğüyle ilgili telefon alıp, bölgeye geldim. Köpeği alıp, kliniğe götürürken telefon tekrar çalmaya başladı. Birkaç köpekte daha aynı semptomların görüldüğünü söyleyen mahalle sakinleri aradı. Köpeklerin zehirlendiğini düşünüyoruz çünkü bu bölgede yaşayan tüm köpeklerde aynı semptomlar görüldü. Gerekli işlemler yapıldı, sonuçları bekliyoruz" diye konuştu.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA
Mahalle halkının ihbarı üzerine harekete geçen Urla Belediyesi ise olaya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"20 Mayıs'ı 21 Mayıs'a bağlayan gece saat 01.00 sularında Urla Belediyesi Veterinerliği'ne, ilçemiz Gülbahçe Mahallesi'nde can dostlarımızdan olan sokak köpeklerinin zehirlenmiş olabileceği yönünde ihbar gelmiştir. Kısa bir süre içerisinde olay mahalline giden ekiplerimiz, 6 can dostumuzun zehirlenerek öldürüldüğünü tespit etmiştir. Ekiplerimiz; olay bölgesi ve çevresinde zehirli başka besinlerin olabileceği şüphesiyle bölgede temizlik çalışması gerçekleştirmiş ve diğer can dostlarımızın da zehirlenme ihtimaline karşı sabah saatlerine kadar tedbir amaçlı nöbet tutmuştur. Can dostlarımıza karşı canice yapılan saldırı ile ilgili olarak Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü HAYDİ Polisleri ve Urla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerekli inceleme ve araştırma yapılmaktadır. Urla Belediyesi olarak bizler de süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bir daha bu ve benzeri üzücü olayların yaşanmaması adına bu canice yapılan katliamı gerçekleştirenlerin en ağır cezayı almaları için gereken duruşumuzu sürdüreceğiz." (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 kimse
 21 Mayıs 2024 Salı 21:25
Hiç kimse birinin yaşam hakkını elinden alamaz, almamalı.. Aynı duyarlılığı mezbahaların önünde de gösterelim. Hergün binlerce can boğazlanıp kesiliyor. İnsan ve baktığı hayvanlar yesin diye. Onlarda CAN..
 ferdi
 21 Mayıs 2024 Salı 18:08
Ne istediniz o masumlardan ..
Atılan işçiler eyleme geçiyor… Büyükşehir’de açlık grevi yolda!
Yerel Yönetimler
21 Mayıs 2024 Salı 11:50

Atılan işçiler eyleme geçiyor… Büyükşehir’de açlık grevi yolda!

İZENERJİ’den işten çıkarılan 21 işçi yarından itibaren oturma eylemi gerçekleştireceklerini duyurdu. İşlerini geri istediklerini belirten işçiler, açlık grevi yapabileceklerini de açıkladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ -İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine Cemil Tugay’ın gelmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi’nde Tunç Soyer döneminde işe alınanlar için işten çıkarılma kararı alınmıştı.

İşten çıkarma nedenleri olarak ise sağlık kontrolünden geçmeden işe girenler, güvenlik soruşturmasına girmeden işe girenler ve toplu sözleşme gereği emekli olan işçilerin yerine çocuklarının alınacağının belirtilmesi ile birlikte çocuklarını işe aldıran ancak yine de emekliliklerini vermeyen işçilerin çıkarılması olduğu vurgulanmıştı.

Diğer yandan 1 Ocak itibari ile işe alınan personellerde ‘deneme süreci’ gerekçesi ile işten çıkarılma iddiası sonrası birçok çalışan kapı önüne konmuştu. Bu kapsamda  İZENERJİ bünyesinde yer alan 21  çalışanın da çalışma akdine son verilirken, mağdur olduğunu belirten işten atılan çalışanlar bugün basın açıklaması yaparak sürece tepki gösterdi.

GEREKİRSE AÇLIK GREVİNE KADAR GİDERİZ
İşten çıkartılan konuşmacılar tek tek söz alarak şunları söyledi:

“2019’da başvuru yapmış arkadaşlarız. Herkesin iş diye umudu. Yaklaşık 5 yıl olmuş arkadaşların başvurusu ancak maalesef bu döneme denk geldi.  Her arkadaşımız başka iş yaparken insan kaynaklarından arandık ve iş görüşmesine geldik. Evraklarımızı eksiksiz imzaladık ve imzalar imzalamaz sigortamız başladı. Kimsenin seçim sonrası işe girelim diye bekleme lüksü yok. Hepimizin amacı yıllardır iş bulup evimize ekmek götürmek. Bizler işlerimizi bırakarak geldim. Ben yeni bir hayal kurmuştum yeni bir yuva kurabilir miyim diye. Ancak yakarıdaki iktidar çelişkisi tüm hayallerimizi elimizden aldı. Bizim amacımız kimseyi germek değil Biz derdimiz belediye başkanına ve kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Biz her bir arkadaşımız işini geri alana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Gerekirse açlık grevine kadar bu işi götürürüz”

OTURMA EYLEMİ YAPACAĞIZ
“Yarın bizler oturma eylemine başlatacağız. Egemenlik Konutu önünde sessizce oturarak eylemimizi yapacağız. Ne zaman sizi işe alacağız dedikleri zaman eylemimizi sonlandıracağız”

18 GÜN SONRA EVLENECEĞİM
“6 ay öncesine kadar bir fabrikada vardiyalı şekilde çalışıyordum. Ben 6 ay önce bu işe başvurdum. Benim bir beklentim yoktu, süreçler gelişmeye başladı. Şubat ayında çağrıldık ve kontrollerden geçtim. Bu süreçte evlilik sürecim devam ediyordu. Ev eşyaları alımı ve ev dizme sürecindeydim. Çalıştığım fabrikadan 3 yıllık tazminatımı bıraktım. Şu an düğünüme 18 gün kaldı. Ben çalıştığım süreçte belediyede hiçbir suç işlemedim çalıştığım iler belliydi bir fazlalık değildim. Bir anda telefon geldi sonrasında ve bana bir yazı imzalatılacağı söylendi. Kendi birimimdeki insanlar bile şok olduğu bu kararda. Birim yöneticilerim benden memnun olduklarını ve fazla elaman olarak bildirilmediğimi söyledi. Tebligatı imzalamadım halde çok hızlı şekilde işten çıkarmalar oldu. Büyük hayeller ve umutlarla düğün için hazırlanırken çok yıprandım. Sayın Tugay’ı düğünüme davet ediyorum ve düşün hediyesi olarak işimi istiyorum. Bizimle birlikte 21 arkadaşa var ancak saat 9’da çıkarılıp öğlen 12’de işe alınan arkadaşlar var”

ŞU AN BAŞKANLARIN ÇATIŞMASI VAR
“41 ay önce mülakata girdim 41 aydır bekliyorum. Şuan başkanların çatışması var. Ben Tunç Bey’in adamı olsam çoktan işe girerdim. Bizde istemezdik 1 Nisan’da işe girmeyi ancak bunu biz seçmedik

TORPİLİMİZ OLSA BÖYLE YAŞAMAZDIK
“Bizim torpilimiz olsa bir çok işe alındı insanlar ve 21 kişi çıkarıldı. Bu sayı 81’di ancak elene elene 21’e düştü. Bizim torpilimiz olsa tanıdığımız olsa zaten böyle yaşamazdık. Bunun cevabını 81’den 21’e düşürülürken geri kalan farka sormak lazım. Tabii ki biz hiçbir arkadaşımızın işten çıkarılmasını istemeyiz, onların da torpilli olduğu gibi bir algı oluşmasını istemeyiz. Bizler sadece mağduriyetimizi dile getirmek istedik”

İŞİMİZE DÖNENE KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ
İşçilerin hazırlaödığı basın metninde ise şu ifadeler yer aldı:

“Biz 10 Mayıs 2024 tarihinde işten atılan İzmir Büyükşehir Belediyesi işçileriyiz. İzEnerji bünyesinde çalışan işçiler olarak işten atıldık. Aylar öncesinde başlayan işe alım sürecimiz olmasına rağmen 1 Nisan tarihinde işe başlatıldık, bu durum bizim tercihimiz değildi. İşe alım sürecinde bizden istenen güvenlik soruşturması, sağlık raporu gibi evraklarımız eksiksiz ve sorunsuzdu. Toplu iş sözleşmemizde yazan deneme sürecini tamamlamıştık. Çalıştığımız birimlerde aktif olarak çalışıyorduk, hatta çalıştığımız birimlerde yetersiz personelle çalışıyorduk.  Belediyede işe başladığı için çalıştığı yerden tazminatını yakarak ayrılan arkadaşlarımız oldu, işletmesi olan işini kapattı, aramızda bir kaç ay sonra evlenecek arkadaşımız var. Eski yönetimle yeni yönetim arasındaki anlaşmazlık, biz emekçileri mağdur ediyor.  Çalıştığımız sosyal hizmetler birimi İzmir halkına hizmet götüren önemli bir birim, bizi işten çıkararak, birimimizi kapatmak aslında İzmir halkına ulaştırılacak, kreş, sağlık, sosyal hizmet gibi hakların da sekteye uğraması anlamına geliyor.  Bizlerde biliyoruz ki 1 nisandan sonra işe başlayanlar sadece bizler değiliz.hiçbir emekçinin işinden aşından olmasını istemiyoruz ve istemeyiz.Lakin burada özellikle 21 arkadaşımız seçilerek kurban edilmiştir bunu da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Biz işimize dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”

HERKESİ DESTEĞE DAVET EDİYORUZ
Tüm Bel-Sen İzmir 1 No.lu Şube ise destek amacıyla şu açıklamayı yaptı;

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzenerji şirketinde 1 Nisan günü iş başı yapan ancak 10 Mayıs günü haksız biçimde sözleşmeleri feshedilen mesai arkadaşlarımız, Tüm Bel-Sen İzmir 1 ve 2 No.lu şubelerimizi ziyaret ederek işlerine dönmek üzere başlattıkları mücadelelerine destek çağrısında bulundu.
İzenerji işçileri ve İzdoğa işçileri başta olmak üzere diğer belediye şirketlerinde ve birçok ilçe belediyesinde siyasi hesaplaşmalar ve bütçe krizleri nedeniyle işinden edilen belediye emekçilerinin haklı mücadelelerinin yanındayız.

Kimse yanlış yönetimlerin ve bütçe krizlerinin faturasını emekçilere kesmeye kalkmasın!

Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü olmak üzere işçileri emekçileri ekmeklerinden edenleri bu hatadan geri dönmeye ve atılan işçileri işlerine iade etmeye davet ediyoruz. Kamu emekçileri olarak, beraber hizmet ürettiğimiz işçi kardeşlerimizle sonuna kadar mücadele edeceğimizi belirterek, emekten yana tüm demokratik güçleri belediye işçilerinin mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Delege
 21 Mayıs 2024 Salı 23:10
Işçilerin haklarını Murat BAKAN,Deniz Yücel çözüm yolu bulur mu? Ankara'dan izmir'e seçimden seçime geliyorlar olur mu? Göreceğiz...
 ismail
 21 Mayıs 2024 Salı 20:17
cemil baskanım arkandayız ama boyle 3-5 torpilliyi işe atmakla omaz butun torpille girenleri işten cıkarmanı ve yerine kpss puanı ile işe alımlar yapmanı beklıyoruz bunu yap baska birsey yapmana gerek kalmadan 5 sene sonra %70 oyun garanti yapamazsan veya yapmazsan bir daha secımesin
 erdal
 21 Mayıs 2024 Salı 19:55
1 nisanda tunç soyer marifetyle işe girenler tabii ki kovulacak. bunu göze alıp istifa etmeseydiniz. iyi olmuş..
 Karşıyakalı...
 21 Mayıs 2024 Salı 18:52
Dışarıda bir dünya elemen arıyan var... iş çok ama çalışmak isteyen yok...
 Nazik ziyaretler
 21 Mayıs 2024 Salı 17:22
İlçe belediyesinin 3 milyar borcu nasıl oluyor, birisi çıkıp açıklasın. Soyer'e sallamakla bu işler olmuyor. 2 aydır nazik ziyaretler diyen bir adamı ödül verir gibi aldınız büyükşehir başkanı yaptınız. Bırak kardeşim nazik ziyaretleri de iş yap. Sosyal medya trolleriyle bir yere kadar. Kale denilen İzmir'de yüzde 50 bile oy alınmadı. 2 aydır işten çıkarma konuşuluyor. Beceremeyeceksiniz bırakın.
 tuna
 21 Mayıs 2024 Salı 17:01
Ali rumuzlu yorumcu kendıne gel kendıne torpili olmayan işe bırak alınmayı mulakata cağrılmaz torpilleri zayıf kalmıs ondan atılmıslar özelde calısılır mı diyorsun evet ozelde calısırsın paran az geliyorsa devamlı daha ıyısını ararsın ama nedir bu belediyelere yapışkanlık etmek cık kardeşim özlde calıs aldıgın ucret yetmıyorsa da daha ıyısını ara belediye kadrosuna girdin de sankı ucretını alabılıyorsun kendıne gel
 
 21 Mayıs 2024 Salı 15:34
Tunç Soyer mi ilçe belediyesini 3 milyar borçlandir dedi? 2 ay oldu İzmir'de iş yapılmıyor. Soyer bomba değil, parası hazır, Buca'da metro inşaatı bıraktı. Umarım düzgün giden işi de batırmazlar.
 Murat
 21 Mayıs 2024 Salı 15:28
Chp her bakımdan bu ülkenin bu milletin ayağına takoz olmaya devam etmekte. İddia ettiği bütün olumsuzlukları kendi bünyesinde bizatihi üretip yayılması için de elinden geleni yapmaktadır. Chp hem milli güvenlik hem de akıl izan ve vicdan sorunudur. Bunların yalansız bir günü yok. Bu arkadaşların durumunu bilemem Allah yardımcıları olsun.
 Körfez
 21 Mayıs 2024 Salı 15:23
Belediyelerde çalışanların %95'i ya tanıdık, ya torpille birşekilde işe girmiştir..Geri kalan %5 ise bir şekilde kazala ya da çok iyi iş çıkardığından oradadır..Kısaca çıkarılan veya çalışan bir işçiyi araştırın kökü bir yerler illaki dayanır.
 eko
 21 Mayıs 2024 Salı 14:52
Tunç Soyer giderayak bombalarını bırakıp gitti.
Muhittin AKBEL yazdı... 'Memleket' küçülüyor!
Politika
21 Mayıs 2024 Salı 12:04

Muhittin AKBEL yazdı... 'Memleket' küçülüyor!

Muhittin AKBEL yazdı... 'Memleket' küçülüyor!
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Basın toplantısı karıştı!
Ekonomi
21 Mayıs 2024 Salı 10:57

Basın toplantısı karıştı!

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda (SMMMO) yaşanan görev değişimi sonrası yargı süreci devam ediyor. Oda yönetimi tarafından yapılan basın toplantısına ise yönetime dava açan muhalif ekip de katıldı. Toplantı sırasında iki ekip arasında yoğun tartışmalar yaşandı. Yaşanan tartışmalar sebebiyle basın toplantısı yarıda kalırken görevden alınan başkan ile yeni başkan arasındaki diyalog dikkat çekti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Büşra ÇETİNKAYA/EGEDESONSÖZ-  İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu'nun başkanını, sekreterini ve saymanını değiştiren 22 Ağustos 2023 tarihli yönetim kurulu yargıya taşınmış ve dosyayı inceleyen İzmir 8. İdare Mahkemesi kararı iptal etti.

Yaşanan gelişmelerin ardından önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Davudoğlu kararın yerine getirilmesini isterken oda yönetimi süreci üst mahkemeye taşımıştı.

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Şerif Yıldız, konuyla ilgili süreci anlatmak üzere basın toplantısı düzenledi. Ancak basın toplantısına eski başkan Davudoğlu ile ekibi de katılınca tartışmalar yaşandı.

Yaşanan tartışmalar sebebiyle basın toplantısı yarıda kaldı. Basın toplantısının yarıda kalmasının ardından Davudoğlu’nun “kaç kaç nereye kadar kaçacaksın?” dediği duyulurken mevcut başkan Yıldız “bir yere kaçtığım yok, buradayım” dedi.

SEÇİLMİŞ OLMAK, SORUMSUZ DAVRANIŞLARI HAKLI ÇIKARMAZ

Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Öncelikle, basın toplantımıza gösterdiğiniz ilgi için hepinize teşekkür ediyorum. Toplantımızın amacını sizlere daha önce açıklamıştık, ancak kısaca bir özet geçmek istiyorum. Son dönemde, odamızın tüzel kişiliği ve itibarını zedeleyecek şekilde yazılı ve basılı medyada asılsız iddialar yer almaktadır. Görevden iadeler ve mahkeme kararlarının çarpıtılmasıyla ilgili bu tür açıklamalar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Odamız ve 10.000 üyemiz adına, bu yanlış bilgileri düzeltmek üzere sizleri buraya davet ettik. Tekrar hoş geldiniz.

Mesleğimizin bir itibarı var ve bu itibarı korumak, hem bizim hem de basının görevidir. Herhangi bir mahkeme kararı sonucunda size ulaşan bilgiler olduğunda, bu bilgileri yayınlamadan önce dikkatle değerlendirmenizi ve odamızı temsilen bizim de görüşlerimizi almanızı rica ederiz.

Odamız hakkında açılan dava, yönetim kurulu üyelerimizin bir kısmı tarafından açılmıştır. 22 Ağustos 2023 tarihinde odamızda bir görev dağılımı yapılmış ve bu dağılım açık oylama ile gerçekleştirilmiştir. Ancak yasa gereği, bu tür oylamaların gizli yapılması gerekmektedir. 10 Ekim 2023 tarihinde bu usul eksikliğini giderdik ve gizli oylama ile yeni bir görev dağılımı yaptık. Sonuç değişmemiş, aynı kişiler aynı görevlere devam etmiştir.

Mahkeme, 22 Ağustos tarihli görev dağılımımızı usul hatası nedeniyle iptal etmiş ve eksik huzur haklarının ödenmesine karar vermiştir. Ancak, bu kararın esası etkilemediğini ve iradenin özgürce ortaya çıkmasını engellemediğini belirtmek isterim. Odamızın yönetim yapısında mevcut kararlar istinafta nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, yönetim yapımız bu kararlardan etkilenmeyecektir. Bu durum son derece açıktır. Aksi bir durum, seçimlere ve demokratik iradeye açık bir müdahale anlamına gelir.

Gizli oylama hür iradeyi korumak içindir. Usul esastan önce gelmesine rağmen; usul hatası esasın meydana çıkmasını engellememiş, esas usulden etkilenmemiştir. Esası değiştirmeyecek usul hataları, esası batıl etmez.

Dava edenler 4'ün 5'ten büyük olduğu yönünde mahkemenin hüküm vermesini istiyorlar. Açık oylama ve gizli oylamada yapılan seçimde çoğunluk vardır. Aslolan iradedir. Mahkemeler idari işlemi iptal edebilir. Oysa burada bir idari işlem yok, seçim var.

İtirazlarımız devam etmektedir ve hukukun üstünlüğüne inanarak bu kararın düzeltileceğini düşünüyoruz. Basın mensuplarından, doğru ve etik kurallar çerçevesinde hareket etmelerini bekliyoruz. Odamızın itibarını korumak için çalışmaya devam edeceğiz. Odamızı emek ve özveriyle inşa ettik. İzmir SMMM Odası, köklü bir geçmişe ve 10.000 üyesi olan büyük bir topluluktur. Asılsız iddialarla uğraşmak yerine, meslektaşlarımızın iş yoğunluğu ve meslek itibarını koruma konusunda daha fazla çaba göstermeliyiz.

Sonuç olarak, odamızın itibarını zedelemeye yönelik asılsız haberlerin yayımlanmasına son verilmesini ve bu tür haberlerin doğru ve eksiksiz bir şekilde değerlendirilerek yayınlanmasını rica ediyorum. İzmir basınının kendi kalitesini ve güvenilirliğini koruyarak bu tür konularda daha dikkatli olacağına inanıyorum.

Odamızın öncelikli ve önemli gündem maddeleri bulunmaktadır. Yarın, Türk vergi sistemi üzerine gerçekleştireceğimiz kapsamlı bir panel düzenleyeceğiz. Bu etkinlikte vergi sistemimizle ilgili önemli konular ele alınacak ve değerli uzmanlarımız görüşlerini paylaşacak. Sizleri de bu önemli panele davet ediyoruz. Katılımınız bizler için büyük önem taşımaktadır.

Hepinizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

GÖREVİ İHMAL SUÇU VAR
Davudoğlu ise “Akademik odamızın, anayasamıza göre geciktirilemeyecek olan yargı kararı gereğinin yerine getirmesi beklenirken Türk milleti adına verilmiş yargı kararına karşı direnmektedir. Direnen yöneticilerin görevi ihmal suçunu da işliyor olmaları hukukla bağdaşmamaktadır. Direnen yönetim kurulu paydaşlarından biri hükümete yakın olarak bilinen Meslekte Birlik Grubu diğeri ise Ana Muhalefet Partisine yakın olarak bilinen Çağdaş Grup… Çağdaş Grup Yürütme Kurulu Başkanı ise İzmir Milletvekili Rıfat Turuntay Nalbantoğlu. Adalet için yürüyüşler yapan partinin milletvekilinin adalete karşı olması ise partisiyle tezat değil midir?” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 21 Mayıs 2024 Salı 15:35
Fıkra gibi
 huzur sevdası
 21 Mayıs 2024 Salı 12:37
Görevden alındım diye isyan edenler dilekçelerinde huzur hakkı var diye dava açtı mı açmadımı ? huzur hakkının sevdasına mahvediyorsunuz odayı....
 
 21 Mayıs 2024 Salı 11:57
Hay sizin odanıza modanıza; Bu tür dernek oda vs. kurumların başında neden böyle arsız ursuz tipler var; İşleri güçleri iane makbuzu kesmek.
Eymen'in ağabeyinden isyan: İnsanlık suçu işlenmiştir!
Güncel
21 Mayıs 2024 Salı 16:34

Eymen'in ağabeyinden isyan: İnsanlık suçu işlenmiştir!

İzmir'in Bornova ilçesinde cesedi tandırda bulunan 5 yaşındaki Eymen Sadık Durak'ın öldürülmesine ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet ile 38 yıl hapis cezasına çarptırılan anne Mine Durak (29) ile sevgilisi Serkan Elçetin (40), bu kez 'müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak' suçundan hakim karşına çıktı. Duruşmada davanın gizli görülmesi talebi reddedilirken, Eymen'in ağabeyi Önder Durak, "Sanıklar insanlık suç işlemiştir. En üst sınırdan cezalandırılmalarını istiyorum" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, eşi ölen Mine Durak'ın oğluna iyi bakmadığı ve şiddet uyguladığı ihbarı ile harekete geçti. Ekipler, 2019 yılının eylül ayında inceleme başlattı. Polis, uzun süre eve gelmeyen Mine Durak'ı yakınlarının yanında buldu. Küçük Eymen'e ise ulaşamadı. Polise çelişkili ifade veren Durak, oğlunun erkek arkadaşı tarafından dövülerek öldürüldüğünü öne sürdü. Mine Durak'ın gösterdiği yerde arama yapan polis, ağzı tuğlayla kapatılmış tandır çukurundaki poşette, Eymen'in elleri ve ayakları bağlı cenazesini buldu. Eymen'in cesedi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Polis ekipleri, Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin ve onun erkek kardeşi E.E.'yi gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Durak ve Elçetin, tutuklandı, E.E. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İLK KARAR BOZULDU
Soruşturmanın ardından dava açıldı. İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında; sanıklardan Mine Durak'a 'nitelikli kasten öldürme' ve 'eziyet' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 7 yıl hapis, Serkan Elçetin'e de aynı suçlardan ağırlaştırılmış ömür boyu ve 6 yıl hapis cezası verildi. Sanık avukatları cezanın fazla, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise cezaların az olduğu gerekçesiyle karara itiraz etti. Dosya, İstinaf Mahkemesi'ne taşındı. Dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, yerel mahkemede yapılan yargılamada; sanık Serkan Elçetin'in cep telefonunun kilitli olması nedeniyle incelenemediği için Jandarma Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderilerek, bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğine karar verdi. Sanık Durak'ın da cezai ehliyeti konusunda İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'üncü İhtisas Kurulu'ndan rapor aldırılmasına hükmedilerek, yerel mahkemenin kararı bozuldu.

YENİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI
Bozma kararının ardından dava bir kez daha İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme başkanı, sanık Mine Durak'ın cezai ehliyetinin belirlenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'üncü İhtisas Kurulu'ndan rapor alınmasını, sanık Serkan Elçetin'in telefonunda minik Eymen'e ait istismar görüntüsü olup olmadığının tespiti için bilirkişi raporu istedi. Bilirkişi raporu tamamlanarak, dava dosyasına girdi. Raporda, Eymen'in yaşça büyük bir erkeğin istismarına uğradığı görüntülerin olduğu, Eymen'in bir araçta tamamen çıplak halde ve vücudu ile yüzünde darp izinin görüldüğü fotoğrafların bulunduğu belirtildi. İncelemede, Mine Durak'ın Eymen ile çekilmiş videosu da bulundu. Söz konusu videoda Durak'ın, minik Eymen'i istismar ettiği görüntüler olduğu belirtildi. İncelemede, Durak'ın uyuşturucu madde yapımında kullanılan bir mekanizmayla çekilmiş video kaydının da bulunduğu tespit edildi.

CEZAİ SORUMLULUĞU TAM
Ayrıca telefonda, 'Güzelbahçe Deniz' ismiyle kayıtlı bir kişiyle mesajlaşmalar da yer aldı. 'Güzelbahçe Deniz' isimli kişinin Elçetin'e, cinsel içerikli mesajlar gönderdiği belirtildi. Elçetin'in telefon kaydında, 'Aa Annem' olarak kayıtlı kişiden, 'Sen Mine'ye mesaj at. Oğlunun ifadesini alacakmış. Götürsün, gitsin. Polis çok ciddi konuştu. Sakın yanlış bir şey söyleme oğlum' şeklinde mesajların olduğu da yine raporda yer aldı. Elçetin'in telefon rehberinde 'Mineee' ismiyle kayıtlı numaraya cinsel içerikli mesajlar da attığı belirtildi. Ayrıca bilirkişi raporunun ardından mahkemenin, Elçetin'in telefonunda 'Güzelbahçe Deniz' olarak kayıtlı kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu'nca hazırlanan raporda Mine Durak'a yapılan muayene sonucunda cezai sorumluluğunu ortadan kaldıracak veya azaltacak mahiyet ve derecede herhangi bir akıl hastalığı ve zeka geriliği saptanmadığı ve bulunduğu suçlara karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

İSTİNAF KARARI ONADI
İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Durak ve Elçetin'i birlikte 'fikir ve eylem birliği içinde hareket edip kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanıklara, 'çocuğun nitelikli istismarı' suçundan 20'şer yıl hapis cezası verildi, bu ceza suçun birden fazla kişiyle gerçekleştirilmesi nedeniyle 30'ar yıla yükseltildi. Suçun 'cebir ve tehdit' ile gerçekleştirilmesi ve birden çok kez zincirleme olarak gerçekleşmesi nedeniyle de her 2 sanığın cezaları artırılıp, 67'şer yıl 6'şar aya çıkarıldı. Sanığa yasalar gereği 30 yıldan fazla ceza verilemeyeceği için, bu cezaları 30'ar yıl hapis cezasına çevrildi. Heyet, Elçetin ve Durak'ı, 'eziyet' suçundan da 8'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık avukatlarının itirazı üzerine dosya, istinafa taşındı. Dosyayı görüşen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını Yargıtay'da temyiz yolu açık olmak üzere oy birliğiyle onadı.

YARGITAY: HUKUKA AYKIRILIK YOK
Elçetin ve Durak'a verilen ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 38'er yıl hapis cezası istinafta onanmasının ardından dosya, bu kez Yargıtay'a gitti. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, ileri sürülen iddia ve savunmaların toplanan delillerle birlikte gerekçeli kararda gösterilip tartışıldığını, hükme esas alınan ve reddedilen delillerin açıkça gösterildiğini belirtti. Daire, vicdani kanının dosya içindeki belge ve bilgilerle uyumlu olarak kesin verilere dayandırıldığına, eylemlerin sanıklar tarafından gerçekleştirildiğinin saptandığına vurgu yaptı. Raporların yeterli ve hüküm kurmaya elverişli olduğunun altını çizen Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, temyiz sebeplerinin incelenmesinde hukuka aykırılık bulunmadığına karar verdi. Temyiz istemlerinin reddine hükmeden Ceza Dairesi, sanıklara verilen ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 38'er yıl hapis cezasını onadı.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİ'NDE YENİ DAVA
Ayrıca Mine Durak ve Serkan Elçetin hakkında cinsel istismarda bulundukları anların görüntülerini kayda alarak 'müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak' suçundan Asliye Ceza Mahkemesi'nde ayrı ayrı 10'ar yıla kadar hapis istemiyle bir dava açıldı. İzmir 32'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde davanın 3'üncü duruşması görüldü. Tutuklu sanıklar, duruşmaya katılmadı. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, duruşmada hazır bulundu. Duruşmada, sanık Serkan Elçetin'in davanın gizli görülmesi yönünde daha önce yazılı olarak verdiği talep değerlendirildi. Duruşma savcısı ve avukatların, takdirin mahkemede olduğunu söylemesi üzerine kadın hakim, talebi reddetti.

DURUŞMA ERTELENDİ
Ardından işlediği bir suçtan dolayı cezaevinde bulunan Eymen Sadık Durak'ın ağabeyi Önder Durak, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Önder Durak, "Eymen öz kardeşimdir. Mine Durak, üvey annemdir. Sanıklar insanlık suç işlemiştir. En üst sınırdan cezalandırılmalarını istiyorum. Şikayetçiyim" dedi. Duruşma, eksik hususların giderilmesi için ertelendi.(DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Port Alaçatı’da vergi raporu ortaya çıktı: 52 milyon TL uçmuş!
İş Dünyası
21 Mayıs 2024 Salı 08:56

Port Alaçatı’da vergi raporu ortaya çıktı: 52 milyon TL uçmuş!

Değerinin altında konut satma, 20 milyon Euro’luk kayıp para ve vergi kaçırma iddiaları ile mahkemelik olan Port Alaçatı projesinin hayata geçiren Alaçatı Turizm Şirketi için düzenlenmiş vergi raporu ortaya çıktı. Rapora göre metrekare bazında satışların bin 59 Euro ile 8 bin 190 Euro arasında değiştiği kaydedilirken yapılan incelemede 52 milyon 509 bin TL’lik matrah farkı ve 2,3 milyonluk vergi açığı olduğu görüldü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD / EGEDESONSÖZ-  Çeşme Alaçatı’daki sulak alanda hayata geçirilen ve kamuoyunda tartışmalara neden olan Port Alaçatı evlerini inşa eden Alaçatı Turizm Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi mahkemelik olmuştu.

Şirketin ortakları ve yöneticileri arasında yer alan Mehmet Aykut Mutlu ve Kenan Suiçmez hakkında şirket yönetiminde usulsüzlükler yaptığı iddiasıyla İzmir Asliye Ticaret Mahkemeleri’nde dava açıldı.

İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Port Alaçatı projesindeki konutların, aralarında şirket ortağı Kenan Suiçmez de olmak üzerine bazı kişilere değerinin çok altında satıldığı, konutların resmi satışları ile gerçek satışları arasında 20 milyon Euroluk bir fark olduğu, vergi kaçırma iddiaları gündeme gelmişti.

PORT ALAÇATI MAHKEMELİK OLDU… KAYIP 20 MİLYON EURO İDDİASI!

Devam eden dava mahkeme tarafından talep edilen Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı İzmir Sektörel Denetim Daire Başkanlığı müfettişinin hazırladığı rapor ortaya çıktı.

METREKARE FARKI YÜZDE 800
20 Kasım 2023 tarihli raporda Alaçatı Turizm şirketi ile ilgili dikkat çekici bulgular yer aldı. Rapora göre metrekare bazında satışların bin 59 Euro ile 8 bin 190 Euro arasında değiştiği kaydedildi. Yine raporda bir bina 2,3 milyon euroya satılırken aynı özellikle ve yan yana olan konutlar ise 1,2 milyon euroya ve 355 bin euroya satılmış.

AYNI KONUTLAR ARASINDA UÇURUM
Raporda konut satışlarındaki metrekare bazında farklılıklarla şöyle bir tespit yer aldı:

Mükellef kurum temsilcisinin bulunduğu ifade ve beyanlar belli bir miktar fiyat farklılığının izahatı için anlamlı kabul edilebilir açıklamalardır. Ancak çok büyük fiyat farklılıkları söz konusu olduğunda bu açıklamalar kabul edilebilirliğini yitiren açıklamalardır. Yukarıda da ifade edildiği üzere B blok konut 2.300.000 Euro bedelle satılmış iken sıralı bir şekilde bu konut ile yan yana olan ve birbirlerine yakın büyüklüklere sahip A2 ve A1 konutları 1.250.000 Euro ve 355.000 Euro bedeller ile satılmıştır. Üstelik Tutanağın 3 numaralı ekinde yer alan mükellef kurum temsilcisinin açıklamalarına göre B blok tamamlanmadan satılmış bir dairedir. Metrekare bazlı hesaplama yaptığımız üsteki tablo incelendiğinde benzer hususlar diğer konutlarda da görülecektir. Bir başka örnek bire bir aynı büyüklüklere sahip E2 numaralı konut metrekare bazında 3.986 Euro bedel ile satılmış iken E5 numaralı konut metrekare bazında 2.442 Euro bedel ile satılmıştır. Yine Tutanağın 3 numaralı ekinde yer alan mükellef kurum temsilcisi açıklamalarına göre E2 ve E5 numaralı konutlar inşaat aşamaları tamamlanmadan satılmışlardır. Bu tespitler mükellef kurum temsilcisinin ifade ve beyanlarını kabul edilir olmaktan çıkarmaktadır. Zira birbirine yakın konumdaki daireler arasındaki fiyat farklılıkları mükellef kurum temsilcisinin açıklamalarına göre oldukça büyüktür.

ŞİRKET: TİCARİ HAYATIN AKIŞINA UYGUN
Kur farkı ile ilgili şirketin cevabı ise şu şekilde oldu:

Daire m2 fiyat farklılığının ana sebebi yukarıda ayrıntılı şekilde açıklanan projenin çok farklı ve özel bir olmasından kaynaklanmakla beraber, dairelerin inşaat aşamasında maketten satışı, konum farklılığı, dairelerin natamam teslimi (Kaba inşaat olarak teslimi), vadeli teslim, farklı yıllarda teslimi, Covid-19 Dünya pandemisinin yaşandığı yıllardaki küresel durgunluk gibi nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı, uydu görüntülerinden de görüleceği üzere herhangi iki konutun zaman, kalite, m2 ve iç özellikleri bakımından birbirleri ile %100 aynı olsa dahi proje özellikleri ve diğer nedenlerden dolayı satış fiyatının aynı olması mümkün olmamıştır. Dolayısıyla ticari hayatın olağan akışına uygun olarak konutların satış tutarlarında metrekare bazında fiyat farklılıkları oluşmuştur.”

52 MİLYONLUK MATRAH FARKI
Raporda, şirketin Euro bedeller üzerinden sattığı konutlar için düzenlediği faturalarda fatura tarihindeki kurları dikkate almamış olmasından kaynaklı şirket lehine farklar ortaya çıktığı ifade edildi. 2017 ile 2021 arasında yapılan satışları yeniden hesaplayan vergi müfettişi toplamda 52 milyon 509 bin 607 TL 89 kuruşluk matrah (vergiye tabi tutar) farklı ortaya çıkardı. Bu tutarın toplam vergisi ise 2 milyon 351 bin 977 TL 25 kuruş.  Sadece 2017 Eylül ayında 8,5 milyonluk, 2017’nin Kasım ayında ise 23,6 milyonluk matrah farkı müfettişler tarafından raporlandı. Sadece bu iki ayın toplam matrah kaybı o dönemin euro rakamları ile 7 milyon TL’ye denk geliyor.

Müfettiş ayrıca 2018 ve 2021 yılları vergilendirme dönemlerine yönelik olarak da KDV yönünden vergi inceleme raporlarının düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.MÜKELLEF LEHİNE KUR FARKI
Raporda oluşan bu farklarla ilgili “Tabloda dikkat çeken bir husus da Euro bedellerin karşılaştırılmasında emsal bedel satış tutarı arasında fark olmamasına rağmen TL tutarların karşılaştırmasında fark çıkmasıdır. Bu durumun sebebi mükellef kurumun Euro bedeller üzerinden sattığı konutlar için düzenlediği faturalarda, fatura tarihindeki kurları dikkate almamış olmasından kaynaklıdır. Mükellef kurum temsilcisi yaptığı açıklamada “İlgili defterlerde de görüleceği üzere tüm hesaplara kur değerlemesi yapılmış durumdadır.” şeklinde ifade ve beyanda bulunmuştur. Yılsonlarında ve geçici vergi dönemlerinde, Vergi Usul Kanunu uyarınca yapılan değerlemeler sonucu oluşan kur farkları üzerinden KDV hesaplanmaz. Ancak faturanın daha sonra kesilmesi halinde KDV matrahı fatura tarihindeki kurlardır. Dolayısı ile yukarıdaki tabloda yer alan “TL Cinsinden Emsal Bedel Tutarı ile Fatura Tutarı Arasındaki Fark” sütunu hem emsale aykırı satışlar nedeniyle KDV Kanununun 27. maddesine göre oluşan matrah farklarını hem de hatalı kur uygulaması nedeniyle mükellef kurumun lehine ve aleyhine oluşan kur farklarını içermektedir” ifadeleri yer aldı.

ÇEŞME BELEDİYESİ DE ORTAK
Alaçatı Turizm Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi’nin ortakları arasında Alataş Alaçatı İmar İnşaat, Mg Strateji Planlama A.Ş., Mitra Turizm İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi’nin yanı sıra, Mehmet Aykut Mutlu, Ali Mutlu, Kenan Suiçmez, Ali Suiçmez, Fatma Feyhan Levine, Mehmet Türkmen ve Fahri Yıldız isimli iş insanları da var. Çeşme Belediyesi’de ortaklar arasından Alataş Alaçatı İmar Şirketi’nin de ortakları arasında yer alıyor.

İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen Son duruşmada şirketin eski ortaklarından Fahri Yıldız tanık olarak dinlendi. Yıldız, şirketin bilançosunun tarafına verilmediğini ve kayıp 20 milyon Euro’nun şirketin büyük ortakları Mehmet Aykut Mutlu, Kenan Suiçmez ve Mehmet Türkmen arasında paylaştırıldığını düşündüğünü ifade etmişti.

Tanık Yıldız ifadelerinde “ Şirketin yaptığı Filika evlerinde resmiyette gözüken rakamlarla gerçek satış rakamları arasında çok büyük bir fark olduğunu yani 20.000.000 Euro'luk bir fark olduğunu, bunun açıklamasının ne olduğunu sordum. Kendisi bana o kadar olmadığını, 4.000.000 Euro kadarını kendi adlarına şirkete koyduklarını söyledi. Ben de kalan kısmını kendi ceplerine koyduklarını sordum. Zira ben bu paranın 3 kişi arasında Mehmet Aykut Mutlu, Kenan Suiçmez ve Mehmet Türkmen arasında paylaştırıldığını düşünüyorum. Benim kalan kısmını kendi ceplerine koydukları yönündeki beyanıma karşı Mehmet Aykut Mutlu herhangi bir inkar yoluna gitmedi ve "doğrudur" dedi. Bunun üzerine azınlıkta olanların payının ne olduğunu sordum. Kendisi "karıştırma o konuyu, Kenan'la konuş Kenan sana yarısını versin" dedi. Ben de niçin yarısının verileceğini sorduğumda "yoksa onun vergisini verecektin" şeklinde cevap verdi. Sözüne ettiğim olaylar benim bizzat tanık olduğum olaylardır.” demişti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 İzmirli
 21 Mayıs 2024 Salı 16:46
2,3 milyon vergi farkı çerez parası, abartmaya gerek yok !
 
 21 Mayıs 2024 Salı 15:29
Borcundan dolayı ipotek edilsin.
Atalık tohumda sivil itaatsizlik: Engel tanımıyoruz, bu vatani bir görev!
Tarım
21 Mayıs 2024 Salı 08:58

Atalık tohumda sivil itaatsizlik: Engel tanımıyoruz, bu vatani bir görev!

Kamuda uygulanacak tasarruf tedbirleri genelgesi, Seferihisar’da düzenlenen 14 yıllık Yerel Tohum Şenliği’ni vurdu. Şenliğin iptal edilmesiyle ilgili konuşan Yerel Tohum Derneği Başkanı Selma Ay, “Seferihisar’da da olmasını çok arzu ederdik ancak böyle bir engele takıldık. Biz engel tanımıyoruz. Biz, küçük toplantılar halinde yine buluşacağız. Hiç kimse üzülmemeli, Elimizde ata tohumlar var. Bunları bir şekilde üreticilerle buluşturmaya gayret edeceğiz. Bu bizim için vatan görevi” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Büşra ÇETİNKAYA/EGEDESONSÖZ - Seferihisar Belediyesi tarafından 14 yıldır düzenlenen, ‘Yerel Tohum Takas Şenliği’ tasarruf tedbirine takıldı. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuda uygulanacak tasarruf tedbirleri, bu sefer üreticileri etkiliyor.

Yerel tohumdan yetişen sebze ve meyvelerin gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynayan ve Seferihisar’da düzenlenen Yerel Tohumlar Şenliği, bu yıl yapılmayacak.

ENGEL TANIMIYORUZ, YİNE BULUŞACAĞIZ
Egedesonsöz’e konuşan İzmir Yerel Tohum Derneği Başkanı Selma Ay, şenlik iptal edilse bile üreticilerle buluşmaya devam edeceklerini belirterek “Biz zaten şenliğe katılmak için hazırlık yapıyorduk. 3 Mart’ta Çeşme’de Tohum Takas Şenliği’mizi yaptık. Eskişehir’e, Yalova’ya, Turgutlu’ya gittik. Seferihisar’da da olmasını çok arzu ederdik ancak böyle bir engele takıldık. Biz engel tanımıyoruz.  Biz, küçük toplantılar halinde yine buluşacağız. Hiç kimse üzülmemeli, Elimizde ata tohumlar var. Bunları bir şekilde üreticilerle buluşturmaya gayret edeceğiz.Bu bizim için vatan görevi” dedi.

81 İLDE ÖRGÜTLENMEK GEREK
Ay, 81 ilde yerel tohum derneklerinin kurulması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Önemli olan dernekleşme, örgütlenmek. Bizim amacımız, Türkiye’nin 81 ilinde yerel tohum derneklerinin kurulması. Tüzük hazırladım, Hatay’da ikincisi kuruldu. Yalova’da kulüp kurmuşlar dernekleşmek istiyorlar. Tohumlar emin ellerde, temiz su, temiz toprak, temiz hava ile buruşturularak üretilmeli. Uzmanlara danışarak hareket edilmeli. Bizim arkamızda da akademisyen bir ekip var.”

TARIMDA PLANLAMA ŞART
Son olarak tarımda planlamanın yapılması gerektiğini vurgulayan Ay, “Bu işin bir devlet politikası haline gelmesi gerekiyor. Çiftçiye standart, sertifikalı tohum kullanmazsa destek vermiyor. Bu yanlıştan dönülmeli. Siz buğday ektiniz, tarlanızdan buğdayı kaldırdınız ama size teşvik vermiyor. Bütün bunların aklıselim bir şekilde düşünülmesi, planlanması gerekiyor. Tarımda planlama şart. Mersin’de portakallar ağaçların altında kaldı. Neden? Çünkü planlama yok. Soğan satılmıyor, soğan fazla… Planlama şart. Antalya İl Tarım Müdürlüğü’nün Organik Tarım Akademisi’ni bitirdim. Orada gördüğüm şey, AB mevzuatında atalık yerel tohumlar, organik tarımda geçerli, kullanılıyor. Bizde ise yasak. Kabul edilebilir bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 21 Mayıs 2024 Salı 11:54
İşiniz gücünüz şov. Güya devlet bunların tohum dağıtmasını engellemiş. Konserlerde sanatçılara verilen para buhar oldu. İnsanların gözüne soka soka 3 avuç tohum verecekler ya; Köylü de saf ya bunlara kanacak.
 Köylü Teyze
 21 Mayıs 2024 Salı 09:23
Eskiden tohum takas bayramı mı? Vardı herkes iyi yetiştirdiği ürünlerden tohumun alır kendı aralarında değişim yaparlardı belediyeler kendi işlerini bırakıp kamuoyuna şirinlik maskesi ile tohum takas festivalleri yapmaya başladı hepsi göstermelik bir çok yandaşlarına rant sağlamaktır ikibin yirmi yılında bir ilçe belediyesinden yöre halkı tohumlar aldı hepsi boş kalitesiz ve hiç ürün vermedi halk ikinci defa dikmek zorunda kaldı ama tohum satın alan belediye başkanı danışmanları yüklü şekilde para kazandı elli bin lira yapmayan tohumlar için milyon bulan faturalar kestiğini biliyoruz iyi olmuş gerek yoktur...
 eb
 21 Mayıs 2024 Salı 09:10
Konserler son hız devam! saçma bir iptal olmuş. 10 masa koyup yine yapardınız bu etkinliği. Amaç tarımı sürdürebilir kılmak değil mi? Ama illa bir eğlence mi olması gerekiyor? Yok mu belediyenin kendi imkanları ile yapabileceği şeyler? Var elbet ama burada kolaya kaçılmış. Şenliğin özü malesef çok da kavranılamamış!!!
Çalık’ın projesi halkın kantarında!
İş Dünyası
21 Mayıs 2024 Salı 11:14

Çalık’ın projesi halkın kantarında!

Çalık Holding’in özel çevre koruma bölgesi statüsündeki Karaburun’da mera alanına dikmek istediği güneş enerji santralinin projesi halkın kantarına çıkıyor. Karaburun Kent Konseyi, projeyi protesto etmeye çağırdı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Metehan UD / EGEDESONSÖZ – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Çalık Holding bünyesindeki Çalık Enerji Sarpıncık Rüzgar Enerji Santrali’ne ek olarak dikmek istediği güneş enerji santrali ile ilgili de çevresel etki değerlendirme süreci başlatmıştı.

Proje ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bakanlık projenin halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılım toplantısının yer ve saatini ilan etti. İlan edilen bilgilere göre toplantı 6 Haziran 2024 günü Sarpıncık Köyü Muhtarlığı önünde gerçekleştirilecek.PROJE HAKKINDA
Proje kapsamında, 150 milyon TL’lik yatırımla 23,166 MWm kurulu gücünde güneş enerji santrali kurulması planlanıyor. İzmir- Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanı Çayır Mera, Tarım Arazisi ve Özel Çevre Koruma Bölgesi kullanımlarında kalıyor. Şirketin hali hazırda 14 rüzgar enerji santrali bulunuyor. En yakın konuta olan uzaklığı ise 70 metreye kadar düşecek.

KONSEY’DEN ÇAĞRI
Öte yandan Karaburun Kent Konseyi de halkın katılımı toplantısını protesto etme çağrısında bulundu.  

GES’lerin Karaburun’da yaşam alanlarını tehdit ettiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

2013 yılında başlayarak “Yenilenebilir doğal kaynaklardan faydalanarak elektrik enerjisi üretimi” maskesi ile, Karaburun Yarımadasının 484 km2 yüzölçümündeki karasal alanının % 89 u ruhsat verilerek Enerji Santrallerine ayrılmış durumda.

Bölgede faaliyet gösteren firmalar sürekli olarak yeni kapasite artışları ve RES lere ilave olarak GES projeleri ile sürekli Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı na başvuruyorlar.

Oysaki Karaburun Yarımadası 2019 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ın imzası ile Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiş durumda.

Çalık Rüzğar Enerjisi Elektrik Üretim  A.Ş. Karaburun Hasseki – Sarpıncık köyleri bölgesinde bulunan 16 tribüne ilave olarak 324.373,74 m2 32.44 ha alana Yardımcı Kaynak adı altında Güneş Enerji Santrali kurmak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı na başvurmuş. GES nin kurulması istenilen alan 1/25.000 ölçekli planda mera alanı olarak gözükmekte.Firmanın bakanlığa sunduğu ÇED raporundan alınan bilgiler ile paneller en yakın yerleşim yeri olan Sarpıncık Mahallesine ait konutlara 70 – 173 m mesafede Hasseki mahallesine 399 – 517 m  mesafede. Görüldüğü gibi kurulmak istenilen paneller adeta köyün içinde, şu an kullanılan mera alanlarındadır.

GES panelleri konulurken toprağın üst katmanı traşlanarak alınacak ve paneller için beton dökülecektir. Panellerin altında kalacak topraktaki tüm canlı yaşamı zaman içinde ölecek yok olacaktır.

Yapılan yanlış uygulamalar ile oluşturulan RES ve GES projeleri ile Karaburun Yarımadasında tarım ve hayvancılık bitme durumuna gelmiştir. Karaburun Yarımadasının doğası, florası, faunası zarar görmektedir.

Projenin uygulanması durumunda bölgede bitme aşamasında olan hayvancılık tamamen yok olacaktır.

“İzmir Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü nün duyurusunda Karaburun Yarımadasında yapılmak istenilen GES projelerinden Sarpıncık GES projesi için  06.06. 2024 günü saat 14:00 te Sarpıncık mahallesi muhtarlık binası ve önünde “Halkın Bilgilendirmesi ce Sürece Katılımı toplantısı” düzenleneceği belirtilmiştir.

Bizler Yenilenebilir Kaynaklardan Enerji Üretimine tamamen karşı değiliz, yanlış uygulamalar ile  doğamıza daha fazla zarar verilmesine karşıyız. Yaşam alanlarımızı savunuyoruz. Yapılmak istenilen toplantının ve ÇED sürecinin sonlandırılarak projenin iptal edilmesini istiyoruz.

Karaburun Yarımadası’nda daha fazla doğa ve canlının zarar görmesinin önüne geçilmesini Karaburun Yarımadasında yaşamın devam etmesi adına talep etmekteyiz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Kumarbazlar yine kaybetti... 1 milyon 195 bin lira ceza kesildi!
Güncel
21 Mayıs 2024 Salı 14:24

Kumarbazlar yine kaybetti... 1 milyon 195 bin lira ceza kesildi!

İzmir'in Bornova ilçesinde, iki işletmede kumar oynarken yakalanan 186 kişiye, toplam 1 milyon 195 bin 50 lira ceza verildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Naldöken ve Gökdere mahallelerindeki iki işletmede kumar oynatıldığı bilgisi üzerine baskın düzenledi.

Kumar oynarken suçüstü yakalanan 186 kişiye, toplam 1 milyon 195 bin 50 lira idari para cezası uygulandı.

Kumar oynamak için kullanılan materyallere el konuldu, iş yerleri mühürlendi.

İşletme sahipleri C.K. ve A.T. hakkında "kumar oynamak için yer ve imkan sağlamak" suçundan işlem başlatıldı.

Kumar oynarken yakalanan ve hakkında 8 ayrı suçtan aranmasının bulunduğu belirlenen Z.E. gözaltına alındı.(AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 21 Mayıs 2024 Salı 15:46
kaç senedir sürekli aynı yer baskın yiyor. gökdere geri kazanımcılar sitesi. sadece ceza yazılıyor ne olacak. adamlar dernek adı altında tekrar işletiyor
Sayfa başına gitSayfa başına git